Atenție, părinți!

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Atenție, părinți!

Mesajde ics » 24 Noi 2016, 23:31

Stimați părinți,
Vreau să trag un semnal de alarmă pentru părinții care ”aleargă” după școli bune precum Școala Gimnazială nr. 29 din Galați sau altele. Eu am avut ghinionul să ajung la o învățătoare - Chirioșcă Angela - de la care, în decurs de 2 semestre și câteva luni, au plecat 4 elevi, pe bună dreptate. Această învățătoare este exact ca o reclamă foarte agresivă la un produs foarte prost: știe să-și promoveze o falsă imagine, în presa locală și în rândul părinților (al celor care pot fi ușor dus de nas), se laudă exagerat de mult, vorbește întotdeauna despre ceea ce va face în viitor și niciodată despre ceea ce a făcut, concret, totul arătând bine și frumos, dar numai pe dinafară. În realitate lucrurile, știute chiar și de către directori și inspectori, care au recunoscut ca face iarmaroc și nu școală, dar nu au luat nicio măsură, stau cu totul altfel: nu este organizată (nu respectă curriculum-ul școlar, programa este parcursă haotic, cu nenumărate salturi și reveniri, fără nicio legătură cu logica internă a disciplinei, copiii nu știu niciodată exact unde au ajuns și ce au de pregătit – contează mai mult culoare coperților caietelor, culoarea liniei de la caietul deja liniat, numărul de rânduri lăsate sus/jos și în stânga), nu predă, dar cere (se bazează pe munca părinților de acasă, de zi cu zi - ”repetați adunarea și scăderea până la...”, ”învățați poezii despre toamnă”), nu are un sistem clar de evaluare, încalcă regulamentele și deontologia profesională (își permite să vorbească cu alte cadre didactice despre familiile elevilor și chiar să sune părinți și să îi bârfească pe alții), înjosește copiii prin critica excesivă în fața părinților și a altor adulți și, ceea ce e foarte grav, este analfabetă, neștiind limba româna. Iată câteva exemple: ”un mesaj a d-nei ...”, ”Eu sunt coordonatorul principal pe scoala noastră a programului mondial...”, ”Pagina este făcută decurand”, ”ultimile noutati”, ”ultimile diplome”, ”ultimile doua ore”, ”mormantarea”, ”a intervenit câteva schimari”, ”ai lua”, ”pentru ai lasa si pe ceilalti”, ”să le aibă la ei ambele caiete”, ”Cine dorește sa participe, pot aduce...”, ”Dacă mai e cineva care ar fi vrut poze (...) mâine vine (...) și pot face.”, ”abea au revenit”, ”maine copii vor sta”, ”multi copiii au fost bolnavi” , ”cu o parte din voluntari mai mari voi fi la ...”, ”90% din colectivul clasei știu...”, ”gradinițile”, ”unii membrii”, ”modul ironat”, ”jocurile vidio”, ”Violenţa pe care altă dată o vedeam doar la televizor”, ”Ea afectează vieţele”, ”înjurii”, ”produsul fiecării echipe”.
Așadar, mare atenție pe mâna cui vă dați copiii, deoarece începutul este foarte important. Recomand participarea la ore deschise și obținerea informațiilor nu din media sau din auzite, ci de la cineva care a avut copilul la acea învățătoare și să fie măcar două surse diferite.
ics
 
Mesaje: 28
Membru din: 14 Noi 2005, 19:39

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori