Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 25 Sep 2013, 22:19

Am fost si la sedinta, am vorbit si cu doamna si cu directorul scolii.
La sedinta au fost doar cativa parinti, deoarece doamna a trimis biletele cu o zi inainte, iar sedinta a fost pusa la ora 14, cand majoritatea oamenilor sunt la servici.
La sedinta cand am ridicat problema caietelor, doamna a spus ca este este la inceput (si copilul meu este la inceput !!!!)Pana la urma a zis ca o sa luam alte caiete noi si sa incepem "cum se cuvine". Cand avenit vorba de caiete speciale, ne-a aratat niste caiete si ne-a pus sa mergel la librarie sa ne cumparam fiecare, cine vrea, a adaugat dansa. Dupa ce m-am uitat in caiet am vazut ca nu e in concordanta cu noua programa-i-am spus acest lucru la care ea:"inca nu a aparut noua programa". Cu "duhul blandetii" i-am spus ca eu cu doua seri inainte am descarcat de pe net programa noua si a zis ca "da, dar se vor face adaugiri si nu putem sa o aplicam pana in data de 20 oct". Am refuzat sa mai vorbesc pentru ca m-am enervat atat de tare cand am vazut ca ea in mod repetat foloseste sintagma: eu TREBUIESC sa fac x, eu TREBUIESC sa aduc..etc. HAIDATI sa facem x sau y. plus multe alte greseli de exprimare.Femeia asta nu stie sa vorbeasca!!!
Nu a priceput gravitatea situatiei, a tratat-o ca pe un moft al parintilor: "bine, o sa scriem cu alineat. Bine daca asa vreti...."
Am vorbit cu d-na director, care a luat situatia ca fiind grava. Am stat de vorba cu dansa cam o ora, iar decizia luata de dansa a fost sa ii dau ragaz o saptamana, nu mai mult ca sa vada cu rezolva situatia. Cred ca a inteles si dansa ca pe un astfel de om nu poti sa il educi acum cum sa vorbesca corect, cum sa scrie sau cum sa se comporte, sa nu mai spun de predat.....
Am inteles si am respectat decizia d-nei directoare, miercurea viitoare voi merge la dansa in birou si mi-a promis transferul mie si altei mamici, daca nu voi vedea o schimbare RADICALA, ceea ce eu nu cred si nu vreau ca baietelul meu sa invete scris-cititul de la un astfel de om. Stiu ca sunt probleme cu transferul in timpul anului scolar, dar am gasit si modalitatea "exceptionala" cum scrie in legea invatamantului ca sa ne transferam si anume ne schimbam domiciliul flotant la niste prieteni.
Nu va pot reda cum a vorbit aceasta doamna la sedinta: ce cuvinte si expresii folosea, ce atitudine, cata incompetenta in tot ceea ce facea! INADMISIBIL, O mai suportam o saptamana dupa care plecam.
Astazi a venit baietelul acasa si m-a anuntat ca de saptamana viitoare vor scrie cu alineat si vor pune data , iar pe biletelul cu orarul de maine era scris: limba romana, nu mai scria romana.Of!!!!!!!
Din respect fata de d-na director nu voi chema presa, dar cu siguranta ca ea va lua masurile necesare. De precizat ca sunt doua scoli clasele I-VIII, separate ca si cladire( pana anul trecut fiecare erau de sine statatoare) conduse de acelasi director. (d-na cu care am vorbit), iar celalalt este director adjunct care conduce unitatea in care invata baiatul meu si cu care nu am mai discutat, deoarece m-am dus direct la d-na pentru ca am vrut sa il mut la acea scoala.
Inca o saptamana!
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 26 Sep 2013, 18:11

Multumesc pentru raspuns. Mintea mea totusi refuza sa creada ca nu este un caz izolat.
Astazi m-am asteptat ca baietelul sa vina acasa si sa imi spuna ca a avut inspectie, dar nu a fost asa.
Caietul arata la fel. Ba mai mult cand am lucrat cu el in caietul pe care lucram doar noi acasa, nu statea cu spatele drept asa cum tot insist sa stea la birou si mi-a spus:|"mami, doamna e atat de draguta, astazi am facut liniute cu capul pe banca si doamna nu mi-a zis nimic,pot sa stau cum vreau la scoala!!! Doar tu nu ma lasi si ma stresezi sa stau cu spatele drept! " Nu mai am mult si imi pierd mintile.
M-a anuntat ca de saptamana viitoare vor scrie cu stiloul si cu alineat! Astea sunt deja detalii care nu mai conteaza, problema e de educatie, caracter si alte cele, care ii va afecta pe copii indiferent cat de mult isi va da doamna silinta sa scrie corect, inteligibil si cu alineat.
Credeti-ma ca sunt stupefiata, nu stiu cat m-a manipulat d-na director, nu stiu cat e de corect sa mai stam o saptamana, sunt cu nervii la pamant, stresata la max, mi-am luat o saptamana liber pentru ca nu mai stiu cum sa gestionez situatia. Sunt in conflict in permanenta cu copilul meu. Ieri, spre ex. am cautat pe net sa vad cum sa il invat pe copil sa tina creionul in mana, pentru ca il strange foarte tare de se albesc degetele, am exersat impreuna, la care azi mi-a zis: doamna a zis sa tinem creionul cum ne este noua mai bine.
Daca tot mi-am spus pasul, acum am continuat. Imi cer scuze si multumesc celor care mi-au raspuns. Ma simt mai "normala" cand citesc postarile voastre legate de acest subiect. Multumesc mult!
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde mikikhetzik » 26 Sep 2013, 20:53

Este foarte...surprinzator,sa zic...ceea ce ziceti!...ca de la 1 septembrie,invatatorii se dau de ceasul mortii cu aceasta schimbare de programa,in timp,ce unii,vad ca habar nu au de ea!!!...senzational!!!cata indolenta ???sau e aceeasi moneda platita sistemului???ce pacat ca la mijloc sunt copiii!Succes,cu o alta doamna invatatoare mai informata,va doresc!si nu va mai enervati...e f posibil,ca de vina sa fie doar NATURA!:))))in toate domeniile exista specimene...
mikikhetzik
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Noi 2012, 21:25

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde robertyno » 01 Oct 2013, 20:50

sunt pareri pro si contra doamnei invatatoare, la fel ca toti cei de aici vin eu si cu parerea mea , aceasta problema pot sa o privesc din doua puncte de vedere unul din cel al mamicii si pe de-o parte al invatatoarei si incep prin a aduce argumentele pro si contra: ( jocul brici)

1. sunt aceste invatatoare/invatatori care la o varsta ,deja ei sunt plictisiti de invatamant si au formate deprinderile de a preda de pe timpul lu Ceasca' si daca le spui ca nu e bine cum procedeaza iti sar in cap deoarce cum fac ei e cel mai bine ca au educat (prin mana lor au, cum spun ei) multi copii, vin si dorm la catedra ocupand un post iar un tanar proaspat absolvent de pedagogic se duce la santier pentru ca nu are loc de ei cei cu pile

2. daca statul roman mai are putin si promulga leagea prin care femeile ies la pensie la 65 de ani (femeile mai si nasc) si barbatii 67, normal ca se ajunge in aceasta situatie sa fie la catedra oameni "slab" pregatiti, toti cei care nu mai gasesc de lucru se orienteaza in invamant si altfel apar rezultatele dezastroase la bac. Nu ca as fi deacord cu metoda doamnei invatatoare insa daca doamna care a postat e atat de inteligenta de ce nu isi tine copilul acasa sa il educe ea daca e atat de nemultumita si cei din invatamant nu isi fac treaba cum trebuie, doamna invatatoare incerca si ea sa faca ce stie si ce poate (cred) isi da tot interesul sa educe generatia de maine, chiar daca educatia (pilonul principal al unui stat) e la pamant, cauzele sunt diverse si am enumerat cateva

Acestea sunt punctele mele de vedere ale acestei probleme, daca am deranjat pe cineva imi cer scuze insa am fost obiectiv (sincer).
robertyno
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2009, 17:49

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sportiv » 01 Oct 2013, 23:10

robertyno scrie:sunt pareri pro si contra doamnei invatatoare, la fel ca toti cei de aici vin eu si cu parerea mea , aceasta problema pot sa o privesc din doua puncte de vedere unul din cel al mamicii si pe de-o parte al invatatoarei si incep prin a aduce argumentele pro si contra: ( jocul brici)

1. sunt aceste invatatoare/invatatori care la o varsta ,deja ei sunt plictisiti de invatamant si au formate deprinderile de a preda de pe timpul lu Ceasca' si daca le spui ca nu e bine cum procedeaza iti sar in cap deoarce cum fac ei e cel mai bine ca au educat (prin mana lor au, cum spun ei) multi copii, vin si dorm la catedra ocupand un post iar un tanar proaspat absolvent de pedagogic se duce la santier pentru ca nu are loc de ei cei cu pile

2. daca statul roman mai are putin si promulga leagea prin care femeile ies la pensie la 65 de ani (femeile mai si nasc) si barbatii 67, normal ca se ajunge in aceasta situatie sa fie la catedra oameni "slab" pregatiti, toti cei care nu mai gasesc de lucru se orienteaza in invamant si altfel apar rezultatele dezastroase la bac. Nu ca as fi deacord cu metoda doamnei invatatoare insa daca doamna care a postat e atat de inteligenta de ce nu isi tine copilul acasa sa il educe ea daca e atat de nemultumita si cei din invatamant nu isi fac treaba cum trebuie, doamna invatatoare incerca si ea sa faca ce stie si ce poate (cred) isi da tot interesul sa educe generatia de maine, chiar daca educatia (pilonul principal al unui stat) e la pamant, cauzele sunt diverse si am enumerat cateva

Acestea sunt punctele mele de vedere ale acestei probleme, daca am deranjat pe cineva imi cer scuze insa am fost obiectiv (sincer).

Că e punctul dumneavoastră de vedere sunt DE ACORD :oops: ?? ! Nu înțeleg, însă, cu ce argumente afirmați că învățătorii de la o vârstă sunt plictisiți de învățământ și mai ales ,,au formate deprinderile de a preda de pe timpul lu Ceasca' ” ! De unde știți cum era atunci????N-o să rămâneți veșnic tânăr (și ferice ).
P.S. Învățământul este obligatoriu, așa că nu avem nicio posibilitate să ne ,,ținem copilul acasă” (Poate să-l transfere la altă școală, pentru a evita problemele, (eventual acolo unde este dumneaei)!Și , de la învățământul primar, la examenul de bacalaureat e.....cale lungă! :D
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 02 Oct 2013, 16:15

robertyno scrie:doamna care a postat e atat de inteligenta de ce nu isi tine copilul acasa sa il educe ea daca e atat de nemultumita si cei din invatamant nu isi fac treaba cum trebuie, doamna invatatoare incerca si ea sa faca ce stie si ce poate (cred) isi da tot interesul sa educe generatia de maine


Fiecare copil are DREPTUL la EDUCATIE! Iar doamna aceasta nu stie ce inseamna EDUCATIE! Iar afirmatia dvs: "incearca sa faca si ea ce stie" este INSPAIMANTATOARE! Iar eu pe oamenii care gandesc astfel nu ii las sa traiasca linistiti!!!!! Este inadmisibil!

Suntem in "razboi" efectiv cu consiliul de administratie si d-na director. In tot acest timp doamna nu a avut nicio asistenta la ora, comportamentul dansei este la fel. Singura imbunatatire a fost aceea ca de ieri doamna le ia caietele acasa si le incepe randurile cu rosu, alineat si data, ca pana acum doamna incepea cu PIXUL albastru la fiecare copil, IN TIMPUL ORELOR, iar baietelul meu a descoperit ca se plictiseste ingrozitor si se joaca X si 0 cu colega de banca in timpul orelor. Au fost zile in care nu au facut nicio fisa, nicio liniuta si asta timp de 4 ore. Le-a citit "Scufita rosie" si au jucat portocalele DOUA ORE, ca astfel "fiecare copil sa aibe posibilitatea sa castige". Alti doi parinti au solicitat transferul si ar mai ramane in clasa vreo 13 copii, ceea ce probabil ar duce la desfiintarea clasei. Un alt lucru pe care il banuiam de altfel si l-am descoperit este acela ca doamna este o pila mare a primarului.
Locuim intr-un orasel mic, in care legea nepotismului este in varful pirmidei.
Ne schimbam domiciliul (flotant) in alt oras si copii nostri vor face naveta. DAR, lucrurile nu vor ramane asa. Sa terminam cu transferul, pentru ca se poate aproba doar in consiliul de administratie, iar acesta nu se intruneste cand dorim noi, apoi vom continua cu sesizari la inspectorat, minister, presa.

Nu am crezut, nici in cele mai urate cosmaruri ale mele, ca as ajunge la asa ceva. Nu am crezut ca sunt oameni care se numesc "profesori" si nu au HABAR de cateva reguli de baza ale scris-cititului, ca o intreaga conducere pleaca capul pentru ca este vorba de o "pila mare" si nu iau nicio atitudine, nicio masura, indiferent care ar fi conseciintele. Si da, traim in orasul asta mic si neinsemnat pe harta.
Si...... am foat tare naiva. Am crezut....am crezut in atatea!!!
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sportiv » 02 Oct 2013, 18:58

Stimată magdap,
În timpul ,,războiului”, așa cum spuneți, între părțile aflate în contradicție, sigur doar una are dreptate , față de cealalată! Mi se pare logic!
Și dacă doamna ar fi avut ,,N” asistențe, care era rezolvarea problemei atâta timp cât spuneți că este o ,,pilă” a cuiva într-un ,,,,ORĂȘEL MIC” ! Apoi ori este orășel, ori un oraș mai mic! Care-i problema că a început cu culoarea albastră? Scrie undeva despre o culoare standard (de început)?Dacă al dv băiețel joacă X și O ,cum spuneți, oare numai învățătoarea să aibă vină (întreb și eu)? 13 copii, sunt cu unul peste minimum/clasă, deci rămâne clasa! Ce înseamnă pilă mare (ori mai mică)? :D a cuiva (oricine ar fi acela)?Ha, ha, ha ! Legea nepotismului este o pecingine în românica!
si copii nostri vor face naveta
Cum ați scris asta este GRAV! (Eu, unul, mi-am pierdut tot respectul)! Transferarea unui copil are nevoie doar de AVIZUL cons. de administrație, (de unde pleacă), dacă școala unde merge primește elevul !Cât privește ,,sesizările” la inspectorat (cine o fi acesta), la minister (încă mai există???? :oops: ,probabil doar pentru situații din acestea, presa.... - le dați ceva de muncă, să nu stea degeaba, dar aceasta nu are putere de decizie-doar va sesiza și ,,căinii latră, ursul trece”!
P.S. Dacă sunteți cadru didactic mi se pare de prost gust intervenția dumneavoastră! Lucrurile trebuie rezolvate, fiecare la timpul lor și pe loc ,nu pe forum, care oricum prezintă unele păreri!
SUCCES!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde magdap » 02 Oct 2013, 20:12

In primul rand vreau sa va intreb de ce este grav ca am scris "vor face naveta" Am cautat in dex si iata ce am gasit :
NAVÉTĂ1, navete, s. f. 1. Instrument de forma unui ac lung cu care se lucrează plase, fileuri. 2. Parcurgerea de către o persoană a unui drum dus și întors, cu regularitate, de obicei între două localități (relativ apropiate). A face naveta. 3. Vehicul de transport în comun care asigură legătura între două puncte relativ apropiate, efectuând regulat drumuri dus și întors. 4. Obiect (în formă de ladă compartimentată) care servește la transportul unor produse alimentare. – Din fr. navette.

Nu mai sunt cadru didactic (am lucrat insa in invatamant timp de 4 ani) si nu inteleg ce e de prost gust la interventia mea. Am postat la rubrica: "Parintii intreaba, educatorii raspund"

In ceea ce priveste asistentele la clasa doamnei: cand eu am discutat cu doamna director am rugat-o sa trmita pe cineva calificat sa verifice daca ceea ce face dansa la clasa este ok sau nu, iar ea a promis ca asa va face si ca va lua masurile necesare etc. Daca ar fi trimis pe cineva in asistenta i-ar fi comunicat doamnei invatatoare ce nu este bine si astfel ar fi avut ocazia sa mai "invete".

Nu scrie niciunde de vreo culoare standard. Am subliniat ca scria cu PIX, iar culoarea este de preferat sa fie alta decat cea pe care o folosesc elevii, pentru a le servi drept model.

Iar faptul ca baietelul meu se juca x si 0 in timpul orelor a fost pentru ca i s-a permis asa ceva. Asa a crezut el de cuviinta ca daca se plictiseste mai bine sa faca ceva distractiv- asta a fost explicatia lui.

Imi pare rau ca s-a ajuns la astfel de abordari, eu nu voi mai posta, pentru ca nu mai vad rostul. Am cerut parerea dvs ca si cadre didactice, referitor la problema mea, am primit cateva sfaturi cu argumente care mi-au fost foarte folositoare si va multumesc inca o data pentru interventiile dvs la aceasta postare. Dupa cum am spus unele mi-au fost de un real folos iar de la altele am mai invatat cate ceva.
O seara frumoasa tuturor!
magdap
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Sep 2008, 22:16

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sportiv » 04 Oct 2013, 15:15

NAVÉTĂ1, navete, s. f. 1. Instrument de forma unui ac lung cu care se lucrează plase, fileuri. 2. Parcurgerea de către o persoană a unui drum dus și întors, cu regularitate, de obicei între două localități (relativ apropiate). A face naveta. 3

Mulțumesc, doamnă! :D Acum am înțeles ,că de fapt, dumneavoastră n-ați înțeles! (și spuneți că ați mai lucrat și prin învățământ)!
Grav era că nu știți a scrie românește (poate doar X și O stăpâniți): în situația citată de mine corect era COPIII NICIDECUM NAVETA!
P.S. Nu este cumva și ,,naveta” pentru sticlele cu bere”? :?
Da! M-au convins conseciintele !
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde ilyesi2i » 16 Sep 2014, 18:42

Stiu din experienta personala ca " furia", " revolta", emotiile negative nu sunt deloc constructive.
Ca invatatoare cu un fiu de 7 ani, si sefa de catedra la vremea aceea, am fost in situatia deloc placuta de a avea propriul copil in prag de "abandon scolar"...In clasa I, pe la sfarsit- luna mai, cred, s-a "trantit" cu fundul pe ghiozdan la usa ( acasa) si nici in ruptul capului nu a vrut sa mearga la scoala , pentru ca " domnu' " il ignora, ii spune ca e " prost", etc.
Eram colegi cu domnul invatator, eu aveam gradul II, dumnealui gradul I, el nu avea copii, eu un baiat pe care il cresteam singura...
Am incercat sa discut cu colegul meu, cand am realizat ca avem conceptii diferite despre ce inseamna a preda, a fi invatator, copil de 7 ani, mi-am luat copilul " prost" si l-am mutat la o alta clasa. A fost una din cele mai bune decizii pe care le-am luat, ca si mama, colegei care l-a invatat in anii urmatori, care a avut rabdare cu el, ii voi fi recunoscatoare cat traiesc!
Exista ( uneori) incompatibilitate intre personalitatea, stilul de predare al invatatorului si asteptarile parintilor,personalitatea copilului.
Ca parinte, am ales.
Ca invatatoare, incerc sa am mereu un dialog deschis cu parintii , daca avem divergente, in masura in care imi permite statutul profesional, incerc sa ma pliez pe asteptarile lor...Sau, daca nu o fac, le argumentez alegerea mea.
COMUNICAREA este o prima solutie.Lipsa ei duce la frustrare, la conflict...Iar conflictul naste alte frustrari...
ilyesi2i
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Sep 2006, 19:51

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde ElevulBestial » 03 Noi 2014, 11:24

Cel mai bine e sa abordati un dialog fata in fata cu d.na inv,apoi dezbateti probl la sedinta cu parintii, scrieti in procesul verbal tot ce se discuta.Dati un timp pt rezolvarea problemei..Apoi vorbiti cu directiunea ..Daca tot e in zadar..mutati copilul.
Pe scurt asa mi se pare correct.
ElevulBestial
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Sep 2012, 19:31

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde ics » 08 Oct 2016, 15:38

In Galati, la o renumita scoala , transferul intre clase paralele este interzis prin Regulamentul de Ordine Interioara. Cica este o scoala unde exista concurenta si intre elevi, si intre cadre didactice. Cum? Cand concurenta este eliminata din start?
Si atunci, ce mai poti face ca parinte, cand mai ai un copil in aceeasi scoala si esti foarte multumit de evolutia lui, dar celalalt a ajuns intr-o cloaca intretinuta de incompetenta invatatoarei, dar cu suportul financiar al printilor binevoitori, alesi dupa chipul si asemanarea ei?
Eventual sa inchizi ochii cand vezi prin mesajele electronice ale doamnei: ”un mesaj a d-nei ...”,
”Eu sunt coordonatorul principal pe scoala noastră a programului mondial...”, ”Pagina este făcută decurand”, ”ultimile noutati”, ”a intervenit câteva schimari”, ”ai lua”, ”pentru ai lasa si pe ceilalti”
”abea au revenit”, ”maine copii vor sta”, ”multi copiii au fost bolnavi” , ”cu o parte din voluntari mai mari”, ”unii membrii”, ”modul ironat”, ”jocurile vidio”, ”Violenţa pe care altă dată o vedeam doar la televizor”, ”Ea afectează vieţele”, ”înjurii”, ”produsul fiecării echipe” etc. sau sa te faci ca nu auzi: ”să peardă”, ”să determene ca copilul să lucreze suplementar”. Oricum am sesizat conducere (asta apropo ca directorul este cel care stie ce masura sa ia) desprea abaterile grave de la normalitate (nerespectarea curriculum-ului, implicarea părinților în cheltuieli exagerate, ingradirea dreptului elevului de a participa la concursuri, lipsa de etica profesionala, nerespectarea limbii romane etc) in doua randuri si nu a luat nicio masura. Si acelasi cadru didactic a mai avut o reclamatie la ISJ si, la fel, nu s-a luat nicio masura. Au plecat pana acum 3 copii din clasa. Dar nu mai bine il facem pe parinte sa-si ia copilul si sa plece? Noi ne vedem in continuare de proicte de voluntariat, lipim poze pe pereti, luam gradatii de merit, ce atata calitate in invatamant, ce atata invatamant centrat pe elev (principiul acesta e bun doar cand e vorba de finantare), ce atata parteneriat scoala-familie, ce atata etica?! Traiasca incompetenta!
ics
 
Mesaje: 28
Membru din: 14 Noi 2005, 19:39

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sportiv » 09 Oct 2016, 13:51

1. Mi se pare corect să se interzică prin regulament migrarea de la o clasă (paralelă) la alta: Motivul? Se poate ajunge ca un înv. să lucreze cu 30, celălalt cu 20 (acolo unde sunt două clase ȘI SE RESPECTĂ ȘI LEGEA :oops: )
2. La clasele primare nu există CONCURENȚĂ între elevi-tocmai de aceea îi evaluăm prin calificative la care nu se pot face CALIFICATIVE GENERALE la sfârșitul anilor școlari! Concurența o poate ,,întreține” învățătorul arătându-i elevului unde trebuie să ajungă în funcție de cerințele programei școlare! (Concurența între elevi poate apărea doar în ,, concursuri” tematice.)
3. Competența / incompetența învățătoarei ESTE JUDECATĂ DE CEI ÎN MĂSURĂ să o facă: director, CA al școlii,metodistii desemnați pentru aceasta, comisia metodică și toate celelalte forme de perfecționare. (Mesajele electronice ale doamnei, n-au nicio relevanță la catedră.)
4. Cum îngrădește dreptul elevului de a participa la concursuri? (Multe, foarte multe concursuri, de regulă cele contra cost, au fost INTERZISE de minister!)
5. Învățătoarea nu are și nici n-ar trebui să aibă nicio implicare în ,,cheltuielile” părinților, ale comitetelor de părinți, mai corect, care se organizează singure, au plan de activitate, buget înregistrat într-o unitate bancară etc... Sugestiile înv., dacă sunt, pot sau nu să fie luate ,,în calcul”!
,,Au plecat pana acum 3 copii din clasa. ” :D Parcă spuneați că ROI din acea școală interzice acest lucru? Cum au reușit?
P.S Îmi place că ,,operați” cu sintagme specifice sistemului educațional : calitatea înv., voluntariat, înv. centrat pe elev, parteneriat, dar nu reușiți să conlucrați cu învățătoarea clasei. Păcat!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sportiv » 09 Oct 2016, 17:27

Am găsit un articol al dlui Cucoș - expert în educație. Se pliază foarte bine pe ceea ce spuneți!
Părintele este cel care vrea să aibă copilul cel mai bun! De obicei părintele de acest tip proiectează în copil propria aspirație.
Elevul ajunge destul de repede să preia modelul părintelui și al profesorului și începe să-și impună singur limite nerealiste, devine stresat, nesigur, nu este niciodată mulțumit de rezultatele sale etc.
Un autor (Martin Stephen) numește clasamentele „un monstru (…) ne încurajează să ne transformăm copiii în dependenţi de examene şi reduce inovaţia şi creativitatea în sala de clasă deoarece creează o atmosferă de frică în rândul profesorilor.”
Consecința? Un copil stresat, nervos, anxios, care este permanent obosit și care nu se mai bucură de frumusețea copilăriei prin care trece fără să o trăiască. Asta ne dorim?
(Constantin Cucoș-Despre supraîncărcare)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Invatatoare "nepriceputa" cum sa procedez?

Mesajde sportiv » 09 Oct 2016, 17:49

sportiv scrie:Am găsit un articol al dlui Cucoș - expert în educație. Se pliază foarte bine pe ceea ce spuneți!
Părintele este cel care vrea să aibă copilul cel mai bun! De obicei părintele de acest tip proiectează în copil propria aspirație.
Elevul ajunge destul de repede să preia modelul părintelui și al profesorului și începe să-și impună singur limite nerealiste, devine stresat, nesigur, nu este niciodată mulțumit de rezultatele sale etc.
Un autor (Martin Stephen) numește clasamentele „un monstru (…) ne încurajează să ne transformăm copiii în dependenţi de examene şi reduce inovaţia şi creativitatea în sala de clasă deoarece creează o atmosferă de frică în rândul profesorilor.”
Consecința? Un copil stresat, nervos, anxios, care este permanent obosit și care nu se mai bucură de frumusețea copilăriei prin care trece fără să o trăiască. Asta ne dorim?
(Constantin Cucoș-Despre supraîncărcare)

Scuze! Citatele erau din Ovdiu Panisoara, nu din C. Cucos! :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron