Caut fise de lucru si teste pentru copii CES!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesajde oana_grigorescu » 05 Mai 2007, 16:38

pentru fişe de lucru care "să îi ţină ocupaţi" măcar puţin pe copiii cu ces... :lol:
oana_grigorescu
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Mai 2007, 16:07

Mesajde hori » 13 Oct 2007, 18:04

Oana, imi spui si mie de unde as putea sa ma inspir cu niste fise???????????
Avatar utilizator
hori
 
Mesaje: 366
Membru din: 11 Apr 2007, 14:40



Mesajde hori » 05 Dec 2007, 18:04

multumeeeeeeeeeeesc
Avatar utilizator
hori
 
Mesaje: 366
Membru din: 11 Apr 2007, 14:40

Mesajde ivangabriela » 03 Ian 2008, 14:05

Mii de multumiri colegei pentru adresele postate aici. Abia azi am vazut cate posibilitati mi s-au deschis in fata...sunteti providenta in persoana, in februarie am sustinerea pentru gradul I.
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

succes

Mesajde ninaprofa » 05 Ian 2008, 18:20

ninaprofa
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Ian 2006, 10:46

elev cu CES

Mesajde lililistanciu » 09 Ian 2008, 23:04

Am si eu in clasa o fetita cu CES. Este tare cuminte, asculta si este foarte sociabila, ajuta in clasa in diferite sarcini.
Eu sunt diriginta la clasa a V-a , ce pot face eu cu ea la discilina geografie. Pot sa ii dau sa realizeze un desen geografic dupa un model.......Ea se straduieste sa scrie de la tabla. Ce fisa de lucru as putea sa-i dau incat sa valorific ce are mai bun in ea. Vreau sa va spun ca reactioneaza foarte bine, cu veselie, cu bucurie atunci cand este tratatata bine, pentru ca se stie ca in anumite situatii acestia sunt marginalizati. Am incercat si am reusit sa continui aceatsa integrare a ei in colectiv.
Deci, cum sa procedez, ce sa ii dau de lucru.................?

Multumesc pentru raspunsuri oricum ar fi ele.........
lililistanciu
 
Mesaje: 29
Membru din: 31 Ian 2007, 19:47

FISE

Mesajde ninaprofa » 11 Ian 2008, 22:04

As vrea mai multe amanunte despre ce poate face si cum realizeaza sarcina , se orienteaza in spatiu, cum scrie, ce tip de invatare i se potriveste, cum citeste etc. La geografie se pot varia foarte mult sarcinile si se pot adapta usor.
ninaprofa
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Ian 2006, 10:46

fise de lucru pentru copii cu CES

Mesajde lililistanciu » 16 Ian 2008, 23:17

As vrea mai multe amanunte despre ce poate face si cum realizeaza sarcina , se orienteaza in spatiu, cum scrie, ce tip de invatare i se potriveste, cum citeste etc. La geografie se pot varia foarte mult sarcinile si se pot adapta usor.



Raspuns: In primul rand mii imi cer scuze pentru ca nu am raspuns la timp. Cum spuneam fetita, poate lucra mai mult practic , in sensul ca ii pot da sa coloreze o harta dupa un model dat, poate face un colaj cu imagini legat de o tema anume, de scris , scrie dupa tabla, litera cu litera,sau cuvinte mai scurte, reproduce desene geografice dupa tabla citeste greoi. Eu as vrea sa stiu ce anume ar trebui sa fac la clasa a V-a pentru ca ea sa aiba minimum de cunostinte ( o programa sumara cu tematici). Am vazut aici pe didactic o programa de geografie de cls. a V-a dar erau notiuni de a IV-a( goegr. Romaniei).

Va rog as dori un raspuns ,
Multumesc
lililistanciu
 
Mesaje: 29
Membru din: 31 Ian 2007, 19:47

geografie

Mesajde ninaprofa » 17 Ian 2008, 21:09

Din pacate eu nu dispun de o programa si nu exista una pt. cei integrati , dar poate fi de ajutor programa din inv special sau puteti selecta din programa temele si competentele pe care le-ar putea atinge. Nu am vazut sa existe pe undeva specificat pana unde poti merge cu adaptarea curriculară, iar ea se pare ca mai face cate ceva,chiar daca cu greutate Deci lucrati pe practic orientare pe harta, grile de evaluare cu intrebari scurte si doar sa bifeze raspunsul, portofoliu cu desene , dar probabil ca aceste lucruri le -ati facut deja.
ninaprofa
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Ian 2006, 10:46

Re: Caut fise de lucru si teste pentru copii CES!!!!!!!!!!!!

Mesajde panaitval » 11 Noi 2013, 07:27

fise pentru scris litere
panaitval
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mai 2013, 15:58

Re: Caut fise de lucru si teste pentru copii CES!!!!!!!!!!!!

Mesajde ciocarlie » 04 Mar 2014, 20:34

1.pe didactic.ro mures gasiti fise de lucru.
2.particularizati fisele de lucru pe care le aveti deja in functie de nivelul copilului(daca un copil cu CES este clasa a III dar nivelul sau de dezvoltare cognitiva este al unui copil de gradinita -grupa mare folositi-va de astfel de fise pentru copiii de grupa mare- cereti sprijinul educatoarei, materiale pe care ea le foloseste)
3 cere ajutorul unui consilier scolar pentru evaluarea copilului dar si pentru stabilirea obiectivelor pe termen scurt si lung.daca nu ai clar in minte ce stie copilul si ce trebuie sa-l inveti pentru inceput, nu vei avea rezultate.confectioneaza sau imprumuta materiale precum jetoane, puzzle-uri pentru a lucra cu, copilul cu ces pentru ca au nevoie de lucrul concret cu obiecte.inarmeaza-te cu rabdare, nu avea asteptari prea mari si nu renunta!
4.implica familia(daca ai cu cine colabora), fie ca e vorba de familia extinsa (verisoare, matusi) pentru a sprijini munca depusa de tine printr-un efort cat de mic acasa.
ciocarlie
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2012, 16:06

Re: Caut fise de lucru si teste pentru copii CES!!!!!!!!!!!!

Mesajde Gutu_Marina » 02 Oct 2016, 22:17

CE as putea propune pentru copii cu CES - deficiente de invatare la obiectul Istorie
Gutu_Marina
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2012, 22:12

Anterior

Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori