PRETRANSFER CONSIMTIT 2016

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

PRETRANSFER CONSIMTIT 2016

Mesajde KocsisMDK » 01 Apr 2016, 22:57

Buna seara!
Sunt profesor in invatamantul primar si mi-am schimbat domiciliul in alt judet in urma casatoriei. Locuiesc in Arad si sunt titulara la o scoala in ALBA IULIA. Am depus dosar pentru pretransfer in ARAD si doresc sa va intreb urmatoarele:
1. Se tine cont de punctaj? DACA AM UN PUNCTAJ MAI MARE DECAT UN CANDIDAT DIN ARAD, CINE ARE PRIORITATE? CEL CU DOMICILIUL IN ARAD? PENTRU CA SI EU AM DOMICILIUL IN ARAD. Apare in acest sens un paragraf in metodologie la ierarhizarea candidatilor care spune :
ART. 54 (6) Cadrele didactice titulare în învăţământul preuniversitar fac dovada domiciliului până la data depunerii dosarelor la inspectoratele şcolare, conform Calendarului, cu buletin, carte de identitate sau adeverinţă de identitate. Cadrele didactice titulare în învăţământul preuniversitar aflate în situaţia prevăzută la alin. (5) lit. c) şi g) nu sunt condiţionate de domiciliul în localitatea în care solicită pretransferul, dar trebuie să aibă domiciliul în judeţul în care solicită pretransferul. Cadrele didactice titulare în învăţământul preuniversitar într-un judeţ învecinat judeţului de domiciliu pot ocupa posturi didactice/catedre vacante prin pretransfer în judeţul în care sunt titulare, pentru apropiere de localitatea de domiciliu, dacă se justifică apropierea de domiciliu. La punctaj egal, dacă un post didactic este solicitat de două sau mai multe persoane, are prioritate cadrul didactic care este titular şi are domiciliul în judeţul în care solicită pretransferul.
IN SPERANTA CA VOI PRIMI UN RASPUNS CARE SA MA EDIFICE ASUPRA ACESTUI ASPECT, VA MULTUMESC ANTICIPAT!
KocsisMDK
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Oct 2015, 20:30

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori