FORMAREA ABILITATILOR DE COMUNICARE

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

FORMAREA ABILITATILOR DE COMUNICARE

Mesajde marianam_mihailescu » 21 Mar 2016, 01:16

bUNA ZIUA!
VA ROG SA MA LAMUREASCA CINEVA - UNDE SE INCADREAZA FAC, OARE LA CDS??? SI V-AS MAI RUGA SA IMI SPUNETI DACA E NEVOIE DE O PROGRAMA PT PREDATEA ORELOR DE FAC.
marianam_mihailescu
 
Mesaje: 17
Membru din: 13 Oct 2009, 21:58
Localitate: buzau

Re: FORMAREA ABILITATILOR DE COMUNICARE

Mesajde sportiv » 21 Mar 2016, 23:23

marianam_mihailescu scrie:bUNA ZIUA!
VA ROG SA MA LAMUREASCA CINEVA - UNDE SE INCADREAZA FAC, OARE LA CDS??? SI V-AS MAI RUGA SA IMI SPUNETI DACA E NEVOIE DE O PROGRAMA PT PREDATEA ORELOR DE FAC.

Ce înseamnă FAC? Cât despre CDȘ, sigur trebuie programă,vizată la inspectorat (cel puțin altele decât cele elaborate de minister)! P.S. Nu mai scrieți cu litere mari : înseamnă țipăt pe forum și este mult mai greu/dificil de citit! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FORMAREA ABILITATILOR DE COMUNICARE

Mesajde dorelia » 21 Mar 2016, 23:40

Cred ca se refera la formarea abilitatilor de comunicare!? Oricum,mai multa rigoare in redactarea unui text,este de dorit!!!Cat despre asa-zisele..prescurtari-nu am cuvinte!?
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: FORMAREA ABILITATILOR DE COMUNICARE

Mesajde marianam_mihailescu » 22 Mar 2016, 01:10

Va multumesc pentru raspunsuri :) si pentru sfaturi.
FAC - Formarea abilitatilor de comunicare
Intrebarea era daca orele de Formarea abilitatilor de comunicare fac parte din CDS si daca este nevoie de o programa.
Mentionez ca fac parte din aria curiculara Limba si comunicare, nu se pun note in catalog si au fost concepute ca o aprofundare a unor continuturi din programa de limba romana.
marianam_mihailescu
 
Mesaje: 17
Membru din: 13 Oct 2009, 21:58
Localitate: buzau

Re: FORMAREA ABILITATILOR DE COMUNICARE

Mesajde emil » 23 Mar 2016, 14:52

marianam_mihailescu scrie:Va multumesc pentru raspunsuri :) si pentru sfaturi.
FAC - Formarea abilitatilor de comunicare
Intrebarea era daca orele de Formarea abilitatilor de comunicare fac parte din CDS si daca este nevoie de o programa.
Mentionez ca fac parte din aria curiculara Limba si comunicare, nu se pun note in catalog si au fost concepute ca o aprofundare a unor continuturi din programa de limba romana.


Din această discuție am învățat cu toții ceva. Abilitățile de comunicare trebui sa le avem în primul rând noi, apoi să îi educăm pe alții.
Scrierea corectă, formularea corectă a unei solicitări ar trebui să le încadrăm la abilități de comunicare.
Când predăm aceasta elevilor, să avem grijă să ne referim și la netichetă, oricât de mici ar fi ei.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron