ARACIP- O NECESITATE?

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 07 Oct 2014, 17:47

stroecristian46 scrie:cand se va inventa aracip si pt biserici? sa mai inchida si d-astea, ca de scoli si de profesori se tot leaga toti... cum oare vor contoriza volumul de credinta oferita si infuzata populatiei? oare dupa circumferinta beteliei pantalonilor preotilor sau dupa numarul de masini, case si afaceri pe care le au? ce planificari sa le ceara? planurile de lectie sunt prea intortocheate sa le verifice omenirea, iar programele sunt la doamne-doamne, cine merge sa i le ceara?

Păi, ARACIP nu s-a inventat! L-a desemnat ministerul educației, ca pe o structură căpușă (ca și ISJ-urile actuale , care nu mai au „„obiectul muncii” și care în țările dezvoltate și civilizate nu mai sunt de 30 de ani! ) Și, să știi că n-au închis nicio școală ei ( la fel ca și SANEPID-ul :P ) ! Aceasta au făcut-o ceilalți de care pomeneam mai sus și, culmea, multe școli care s-au construit în ultimii 3-10 ani, desigur ȘI CU cu bani europeni, spun ei, și care sunt ,,CONSERVATE”!
P.S. Nu te obligă nimeni să mergi la biserică, ori să ,,bagi” banii aici, dar școala este obligatorie! Cel puțin așa scrie prin lege! (Cunosc o mulțime de inspectori cu ,,betelii” mari și cu mașini ,,puternice”- cel puțin cât numărul de preoți, așa că nu văd ,,alăturarea”!) Ce programe ai putea să-i ceri unui preot? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde geti_serban » 21 Noi 2014, 09:16

Sunt foarte revoltata fata de numarul enorm de documente, fata de cerintele si termenele stabilite de ARACIP!!Eu lucrez singura, acasa, in timpul meu liber!Am fost evaluati in 2010, am "iesit" foarte bine, dar nu ma intrebati cu ce "costuri"!Ma refer la energie consumata, stress, nervi, hartoage, termene si iar...hartoage!De ce nu suntem platiti pentru atat de multa munca? Cui folosesc atatea hartii? Cand sa ma ocup de grupa de copii, de familia mea, de odihna mea, daca vesnic am ceva de scris pentru CEAC? Am obosit, vreau sa renunt, dar NIMENI, nicio colega nu vrea sa preia atributiile.
Haideti sa ne unim, sa facem ceva!Aveti curajul, dragi aracipisti, si transmiteti opiniile dvs in legatura cu aceasta problema!
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 21 Noi 2014, 22:12

Așa-i, dar cine ne bagă în seamă? :oops: Eu am hotărât să fac doar ceea ce este util pentru elevi, mai puțin pentru alții! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde cristipopa2007 » 21 Noi 2014, 23:31

În perioada 28-30 noiembrie 2014 suntem chemați de ARACIP la un curs de formare .
Sper să vă răspund după această perioadă despre necesitățile ARACIP :P
cristipopa2007
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2008, 19:01

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde geti_serban » 22 Noi 2014, 09:44

Am urmat acel faimos curs de formare. Am ajuns la curs cu o serie de nedumeriri si intrebari la care, dupa absolvire, nu am gasit raspuns!Au fost multe informatii, uneori neexplicate clar, iar timpul f scurt. Trebuie simplificate cerintele, nu mai vreau termene stricte si hartii, vreau sa fim platiti pentru enormul volum de munca, sa ni se creeze conditii in unitati, sa fim ajutati si indrumati permanent etc. Ce credeti, sunt exagerata in pretentii?
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 22 Noi 2014, 13:09

cristipopa2007 scrie:În perioada 28-30 noiembrie 2014 suntem chemați de ARACIP la un curs de formare .
Sper să vă răspund după această perioadă despre necesitățile ARACIP :P

Cui îi folosește această suprastructură plătită de minister prin fonduri de ,,autogestiune” cum spun ei și , mai ales, care-i eficiența? De ce mai există atunci ISJ-uri, paracomisii prin școli etc...? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

portofoliu ELEV

Mesajde venter » 09 Ian 2015, 20:07

Ce contine portofoliul de progres al elevului? Care este perioada de referinta si materiile vizate?
venter
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Mai 2012, 18:57

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde sportiv » 11 Ian 2015, 23:10

cristipopa2007 scrie:În perioada 28-30 noiembrie 2014 suntem chemați de ARACIP la un curs de formare .
Sper să vă răspund după această perioadă despre necesitățile ARACIP :P

Nu ne spuneți și nouă ce-a fost pe-acolo? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: portofoliu ELEV

Mesajde sportiv » 11 Ian 2015, 23:17

venter scrie:Ce contine portofoliul de progres al elevului? Care este perioada de referinta si materiile vizate?

Eu am acest articol , poate vă ajută!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde danastrat1 » 21 Ian 2015, 02:27

Dragi colegi de suferință, nu vom putea face nimic pentru a se desființa această ”fabrică de hârtii” dacă nu avem de partea noastră sindicatele. Unde sunt? Ne pierdem prea mult timp și prea multă energie cu lucruri inutile. Cred că este imposibil să întocmești toate acele documente și nu știu la ce servesc. Am auzit că o școală ce va fi vizitată de ARACIP plătește o echipă pentru a-și pune la punct dovezile. Ce părere aveți? Cine este acea echipă? Aștept păreri.
danastrat1
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2013, 13:20

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde cristasse » 21 Ian 2015, 15:13

Dragi colegi !Nu e o necesitate! E o mostenire proasta,lipsita de sens(numita si birocratie) din vechiul regim dar putintel transformata!In urma cu ceva ani,a venit A.R.A.C.I.P -ul si cand,in maldarul de dosare a ajuns la mine , au afirmat:
- Ce este acesta?
iar eu am raspuns?Dosarul meu!
- Pai pe stick? -
- Da(le-am raspuns)
- De ce pe stick?!
- Ptr ca am primit 100 de euro de la minister si nu am avut voie sa-mi cumpar decat materiale in format electronic!Vreti numai in format electronic?Iata-l !
- Pai si cum se deschide(a fost intrebarea celor de la A.R.A.C.I.P !nu mai spun ce a urmat; dar de atunci,colegii care-si permit si au un scaner bun acasa,realizeaza dosarul in format electronic
Deci,dragi colegi,urmati-mi exemplul si pana la urma nu va mai fi cazul sa se deplaseze la unitatea scolara(mese-ntise,atentii,etc)deoarece le putem trimite prin mail
Vor sa fie intr-un organ de control?N-au decat;dar sa stea acasa si sa" rasfoiasca",Formatul electronic
Cat despre plata,asa cum vrea ministerul justificarea banilor(100 euro)prin facturi,tot asa sa le cerem si celor de la A.R.A.C.I.P. oare 'or fi in stare sa justifice?
cristasse
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Ian 2015, 14:45

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde Simonica22PH » 21 Ian 2015, 20:23

Help! Ma puteti ajuta cu 2 proiecte de lectie?Va rog! Saptamana viitoare am insp.pentru def.Nu am la cine sa apelez...Sustinerea colegilor, din pacate nu o am :( Am clasa pregatitoare, auxiliare de la Delta Cart, si mi-ar trebui:ptr.C.L.R"Sunetul si litera T ", lectie de predare-invatare (sau consolidare),ptr.M.E.M.Vietuitoarele apelor.Conditii de viata.Adaposturi ale animalelor,lectie de predare-invatare(sau consolidare).Ast.mesaj !Multumesc din suflet!
Simonica22PH
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mai 2012, 17:47

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde Costi30 » 04 Mai 2015, 15:22

Saptamana aceasta avem vizita ARACIP. Ar putea cineva sa-mi spuna care sunt documentele
vizate, pe ce insista mai mult si ce preferinte au inm materie de puricat hartii? MUltumesc!
Costi30
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Iun 2014, 14:43

Re: ARACIP- O NECESITATE?

Mesajde provocare » 24 Feb 2016, 16:35

Buna ziua!
Eu cred ca nu este necesar .
provocare
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Mai 2012, 14:42

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori