Am o intrebare privind exmatricularea ?!

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Am o intrebare privind exmatricularea ?!

Mesajde CosminOlteanu666 » 09 Ian 2016, 18:14

Buna ziua ! Sunt Olteanu Cosmin si sunt la Liceul Teologic Fericitul Ieremia Onesti jud. Bacau si sunt in clasa a IX-a.
Recent mi s-a comunicat ca as putea fi exmatriculat pentru neconcordanta cu profilul ales . Eu fiind satanist spiritual si raspandind ideile religiei cu pricina am fost chemat de d-ul director si mi s-a comunicat ca voi fi exmatriculat pentru acest lucru si ca ori renunt total la satanism ori plec din scoala prin transfer , ori prin exmatriculare .

Intrebarea mea este : As putea fi exmatriculat intr-un liceu teologic catolic pentru neconcordanta cu profilul sau din cauze religioase?

Multumesc foarte mult . O zi buna in continuare .
CosminOlteanu666
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Ian 2016, 18:02

Re: Am o intrebare privind exmatricularea ?!

Mesajde sportiv » 09 Ian 2016, 21:10

Exmatricularea nu se poate face trimițându-te într-un alt liceu! Situația aceasta se numește transfer (în cel mai greu caz mutare disciplinară) :oops: Dacă ești în situația de exmatriculare, aceasta înseamnă să nu mai poți urma cursurile acelui liceu în acest an școlar! (sau în următorii- depinde cum se ,,realizează” această exmatriculare). ,, A EXMATRICULA :A exclude un elev, student sau aspirant dintr-o instituție de învățămînt, ștergîndu-i numele din registrul matricol”.EXMATRICULÁRE, exmatriculări, s. f. Acțiunea de a exmatricula și rezultatul ei; ștergere din matricolă; eliminare definitivă. –

Iată regulamentul școlar:

Exmatricularea constă în eliminarea elevului din unitatea de învăţământ în care acesta a fost înscris, până la sfârşitul anului şcolar.

Exmatricularea poate fi:

-exmatriculare cu drept de reînscriere, în anul următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
-exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
-exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori