Exerciţii rezolvate

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Exerciţii rezolvate

Mesajde ruscunicolae » 25 Noi 2008, 00:57

Salut stimaţii membrii ai forumului. sunt tatăl unui băieţel de 11 ani (clasa a V -a ) şi încercăm să intelegem împreună matematica. Suntem pe la puteri si pătrate perfecte dar deja sunt depăşit (eu sun prof. de geografie). M-aţi putea ajuta cu câteva linkuri spre exerciţii deja rezolvate spre a le putea întelege mai bine? Din ce am găsit pe net, majoritatea sunt f. grele şi nerezolvate, probleme de olimpiade şi alte concursuri. Menţionez că fiul meu se descurcă mediu (află ultima cifră a pătratelor perfecte de ex.) , face si la scoala dar eu nu reusesc sa-l mai ajut. As vrea sa-l indrpt spre mate pt. că are inclinatii si ii place. Deci ceva linkuri sau cărti cu probleme de clasa a V - a rezolvate in extenso (nu doar rezultatele) v-as ruga. Multumesc anticipat!
P.S. El lucrează mai ales după Mate 2000, ed. Paralela 45, autori Sorin Peligrad, Dan şi Maria Zaharia.
ruscunicolae
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Dec 2005, 11:36

incercati

Mesajde constantin_obreja » 25 Noi 2008, 11:33

Incercati http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/OperatiiN/Puteri/PuteriMain1.html poate gasiti ceva ce va intereseaza! Succes!
Numai bine,
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Re: Exerciţii rezolvate

Mesajde denydany » 06 Dec 2015, 18:43

[url][/url]
ruscunicolae scrie:Salut stimaţii membrii ai forumului. sunt tatăl unui băieţel de 11 ani (clasa a V -a ) şi încercăm să intelegem împreună matematica. Suntem pe la puteri si pătrate perfecte dar deja sunt depăşit (eu sun prof. de geografie). M-aţi putea ajuta cu câteva linkuri spre exerciţii deja rezolvate spre a le putea întelege mai bine? Din ce am găsit pe net, majoritatea sunt f. grele şi nerezolvate, probleme de olimpiade şi alte concursuri. Menţionez că fiul meu se descurcă mediu (află ultima cifră a pătratelor perfecte de ex.) , face si la scoala dar eu nu reusesc sa-l mai ajut. As vrea sa-l indrpt spre mate pt. că are inclinatii si ii place. Deci ceva linkuri sau cărti cu probleme de clasa a V - a rezolvate in extenso (nu doar rezultatele) v-as ruga. Multumesc anticipat!
P.S. El lucrează mai ales după Mate 2000, ed. Paralela 45, autori Sorin Peligrad, Dan şi Maria Zaharia.
denydany
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Aug 2012, 13:01


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator