elevii cu CES pot ramane corigenti?

elevii cu CES pot ramane corigenti?

Mesajde happiness » 25 Feb 2008, 20:47

As vrea sa stiu daca elevii cu CES pot fi lasati corigenti si daca li se poate scadea nota la purtare pentru absente nemotivate si indisciplina.Sunt diriginta la o clasa in care exista 3 copii cu CES.Bunicul unuia din ei a facut reclamatie ca nepotul lui a fost lasat corigent la mai multe obiecte,si asta avand in vedere ca a fost evaluat pe subiecte adecvate nivelului sau de cunostinte(deci nu pe aceleasi criterii ca si ceilalti copii).Chiar pot face orice acesti copii cu CES?Inspectoratul cere toleranta,dar oare efectul asupra celorlalti elevi,pe care ii instiga la chiul,nu conteaza?Astept cu nerabdare opiniile voastre!
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

elevi cu CES

Mesajde ninaprofa » 26 Feb 2008, 22:37

Şi elevii cu Ces trebuie să respecte regulamentul scolar pentru înv. preuniversitar, dar si pe cel de ordine interioară la fel ca orice alt elev fără certificat. Dacă se dovedeşte că nu poate face fata nivelului minim de cunostinte cerut de programa şi că toate eforturile de adaptere a programei nu dau rezultate ,puteti cere reevaluarea copilului de către comisia de expertiza şi reorientarea către şcoala specială, mai ales dacă are şi repetenţie "în antecedente".
ninaprofa
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Ian 2006, 10:46

Mesajde balan_stefania88 » 23 Mar 2009, 22:58

buna!din cate stiu eu ,elvevii cu CES nu pot fi lasati corijenti,tocmai pentru ca sunt cu cerinte speciale.sunt multe de spus in privinta lor...
balan_stefania88
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mar 2009, 21:38

copiii cu CES

Mesajde cristisort » 24 Mar 2009, 13:52

si eu lucrez cu copii cu ces integrati in scolile normale si am primit instiintare ca atat timp cat beneficieaza de structuri de sprijin nu pot fi lasati repetenti.
cristisort
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Aug 2007, 22:47

Re: elevii cu CES pot ramane corigenti?

Mesajde myrage_v » 10 Dec 2014, 22:24

si in cazul in care nu se reuseste nici la nivelul adaptarii? pana unde se ciboara nuvelul? eu am la clasa a 5a su nici de nivel de clasa a 3a nu rezolva testele.
myrage_v
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Feb 2006, 16:56

Re: elevii cu CES pot ramane corigenti?

Mesajde sportiv » 11 Dec 2014, 00:25

myrage_v scrie:si in cazul in care nu se reuseste nici la nivelul adaptarii? pana unde se ciboara nuvelul? eu am la clasa a 5a su nici de nivel de clasa a 3a nu rezolva testele.

Prima condiție pentru acești elevi este să aibă ,,documente de le comisiile abilitate” în acest scop, apoi celelalte! Există și obligativitatea unui psiholog școlar! În alte situaații elevii nu sunt cu CES ! (Apropo: și cei supradotați sunt considerați tot copii cu CES !) :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: elevii cu CES pot ramane corigenti?

Mesajde cosminrazvan » 29 Noi 2015, 22:13

Buna! As dori sa stiu care sunt "pasii" si conditiile pentru a infiinta un post de profesor itinerant si cine poate sa-l ocupe?
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori