Comunicare fluenta in limba franceza / recomandari

Limba straina studiata in scoala

Comunicare fluenta in limba franceza / recomandari

Mesajde Laura_Swan » 19 Iul 2015, 09:48

Buna ziua,

Ce carti de limba franceza mi-ati recomanda pentru a-mi imbunatati exprimarea orala - in special - in limba franceza? As dori sa folosesc un limbaj mai elevat pentru a ma prezenta onorabil cand voi avea nevoie de limba franceza. Ma intereseaza recomandari pentru vocabular in special. Nivelul meu e B1 si momentan invat singura (din lipsa de fondurile necesare) limba franceza. Sper sa ajung la un nivel bun B2 - C1. Utilizez in prezent un dictionar larousse vizual pentru vocabular, si un ghid de conversatie. Mie mi-ar fi de folos sa ma exprim mai bine la telefon, la o conversatie fata in fata cu un francofon. De asemenea, utilizez o gramatica a limbii franceze. Am si Alter Ego (1,2,3,4,5).
Mentionez ca am participat la mai multe cursuri la A.F. locala si sunt dezamagita: nu mi-am imbunatatit fluenta in exprimare. Le-am si comunicat acest lucru si sfatul care mi s-a dat a fost: trebuia sa invatati in plus limba franceza si pe cont propriu. Eu consideram ca daca platesc cursurile si imi invat ce mi se da acolo va fi suficient, insa se pare ca m-am inselat. Asa ca am inceput invatatul pe cont propriu, oricum nemaiavand bani pentru alte cursuri care oricum numai ieftine nu erau pentru bugetul meu.
Despre mine: Vorbesc fluent limba engleza. Am invatat limba engleza in stil traditional si aceasta metoda are succes in cazul meu. Sunt cadru didactic ca pregatire profesionala (Engleza) insa nu o practic momentan din cauza unor obligatii familiale. M-am gandit sa imi utilizez bine timpul pentru a imi imbunatati abilitatile lingvistice in limba franceza. Inteleg bine si limba spaniola (am invatat-o de la telenovele, fara a merge la vreun curs).

Astept recomandarile d-voastra!
Cu drag,
Laura
Laura_Swan
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Iul 2015, 09:29

Re: Comunicare fluenta in limba franceza / recomandari

Mesajde enikobancila » 23 Noi 2015, 22:58

A aparut un nou curs care se numeste Francais autentique. Pe mine ma ajuta. E gratuit !
enikobancila
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Feb 2007, 22:31


Înapoi la Limba Franceza

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori