Ce facultate imi recomandati!

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Ce facultate imi recomandati!

Mesajde EmanuelTr » 09 Ian 2013, 01:40

Buna seara, sunt elev in clasa a XI-a la Liceul "Stefan Diaconescu" Potcoava, din judetul Olt pe profilul Uman si am o mare dilema: NU stiu ce facultate sa urmez. Mie imi place foarte mult sa scriu ( stiri sportive, stiri mondene, etc) deci din punctul meu de vede jurnalistica ar fi foarte ok. Multi imi spun ca nu am niciun viitor cu aceasta facultate, numai cu relatii poti ajunge sus, indiferent de capacitatea ta.
Dvs. ce imi recomandati?
EmanuelTr
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Ian 2013, 01:35

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde sportiv » 09 Ian 2013, 10:40

Să-ți faci relații :D Glumesc,desugur!
Părerea mea este să termini o facultate în domeniu profilului și în același timp să încerci să scrii! Să trimiți articole la ,,ziar” ! Dacă vor fi foarte bune te vor contacta și ,,publica”,apoi poți termina si ziaristica!
Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde emil » 09 Ian 2013, 14:17

EmanuelTr scrie:Buna seara, sunt elev in clasa a XI-a la Liceul "Stefan Diaconescu" Potcoava, din judetul Olt pe profilul Uman si am o mare dilema: NU stiu ce facultate sa urmez. Mie imi place foarte mult sa scriu ( stiri sportive, stiri mondene, etc) deci din punctul meu de vede jurnalistica ar fi foarte ok. Multi imi spun ca nu am niciun viitor cu aceasta facultate, numai cu relatii poti ajunge sus, indiferent de capacitatea ta.
Dvs. ce imi recomandati?

In primul rand ma bucur ca ai apelat la sfatul nostru si in al doilea rand m-as bucura daca ai primi sfaturi de la oameni care au experienta in aceasta materie.
Iata care este punctul meu de vedere, personal.
1. Analizeaza bine ceea stii sa faci, incearca sa ai o confirmare prin ceea ce ai facut cu succes pana acum.
2. Cere sfatul celor care te cunosc bine. Noi de aici nu putem sa iti dam un sfat concret.
3. Nu iti propune in viata "sa ajungi sus" ci sa lucrezi ceva ce iti place si iti aduce avantaje in plan material dar si in planul confortului psihic.
4. Daca nu esti foarte hotarat, alege o facultate care ti se potriveste dar iti da si variante mai multe in viitor.

In cazul tau, poti urma jurnalistica, dar mi se pare cam limitat domeniul. Ca sa ajungi ziarist sau analist, nu trebuie sa urmezi neaparat o astfel de facultate. Poti alege filologie, sociologie, economie, etc.
Opinia mea este ca daca esti bun, poti patrunde acum oriunde. Intr-adevar, nu poti patrude daca esti un mediocru sau foarte slab!
De aceea te sfatuiesc sa faci lucrurile bine si in mod sigur vei reusi, fara relatii sau interventii.
In jurnalistica nu trebuie "sa ajungi sus" ci trebuie sa ajungi jurnalist, bine platit si apreciat. Asta se face numai cu competenta si este valabil in orice domeniu.

Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde EmanuelTr » 09 Ian 2013, 18:53

Da, cred cu tarie ca pot face fata in acest domeniu si nu imi este frica de concurenta, fara lipsa de modesite. LA doar 17 ani, am acumulat experienta in writing. In afara de jurnalistica nu stiu unde as mai putea da ..
Multumesc!
EmanuelTr
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Ian 2013, 01:35

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde epal_01 » 02 Aug 2013, 16:19

EmanuelTr scrie:Multi imi spun ca nu am niciun viitor cu aceasta facultate, numai cu relatii poti ajunge sus, indiferent de capacitatea ta.


Ofof, cat m-am mai saturat sa aud asta.

Eu nu inteleg cum oamenii pot sa gandeasca asa. Ma uit in jur. Am colegi care au terminat dreptul, altii care au terminat psihologie, altii care au terminat economie sau altii care au studiat diferite chestii pe la politehnici. Si ce fac? Lucreaza la callcenter-uri, prin magazine, cafenele. Si ce ne spune noua asta?
Ca NU conteaza, in vremurile in care traim ce facultate termini. Totul depinde de oportunitati, de felul in care stii sa te dezvolti, sa cauti, sa fii activ, sa te implici. Eu consider ca daca ai "capacitate" dupa cum a spus Emanuel, merita sa mergi pe ceea ce iti place, indiferent daca oamenii incuiati la minte zic "oo, din asta o sa mori de foame, nu se castiga".

Eu am terminat "Studii culturale", facultate care pare cu de toate si fara nimic, si la fel - toti imi spuneau ca o sa fiu muritoare de foame. Dar cu niste practici facute, cu voluntariat la CV, cu limbi straine invatate si cu COMPETENTA, se poate obtine un job foarte bine platit si satisfacator.

Asa ca dragi copii de pe latura umanista - nu va faceti griji - daca sunteti copii inteligenti, dornici sa faceti ceva, activi si muncitori, o sa va vina jobul pe care-l vreti.
Beunăziua
epal_01
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Aug 2013, 15:17
Localitate: Iasi

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde extreme2495 » 30 Sep 2013, 19:07

Va multumesc pentru raspunsuri.
Despre facultatea de informatica ce parere aveti ? As vrea niste pareri de la cineva care a facut-o sau este student aici. Mie imi place foarte mult domeniul IT, lucrez deja in acest domeniu ca freelancer.
As vrea sa aflu daca se face programare web sau orice altceva. Matematica si fizica la greu ? Credeti ca e posibil ca un elev care nu a facut doi ani matematica si fizica sa intre la informatica ?
Multumesc anticipat !
extreme2495
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mar 2013, 17:22

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde rofi3 » 01 Oct 2013, 15:20

Se face matematica mai multa la inceput, spre sfarsitul facultatii accentul se pune pe informatica(programare).Se face si programare web , dar nu foarte multa.
Anul acesta a fost concurenta la informatica, in Bucuresti. Nu ai spus unde vrei sa faci aceasta facultate.
Fara sa stii bine matematica nu ai sanse la aceasta facultate. Multa bafta!
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde ignat_lacri » 01 Oct 2013, 21:15

eu iti dau un sfat din propria experienta! si eu am terminat liceul profil uman, si am urmat studiile unei facultati de stiinte economice, mi-a fost destul de greu cu matematica, statistica, contabilitatea...si toate acestea....asta a fost prima facultate....nu m-am lasat si am continuat ceea ce am inceput in liceu...si asa am urmat a doua facultate : stiinte ale educatiei......mi-a fost mult mai usor la a doua facultate, toate se legau intre ele, si am avut chiar materii din liceu...a fost foarte ok :D
asa ca si tu trebuie sa alegi ceea ce iti place sa faci in viitor, daca vrei sa ajungi sa publici articole in ziare-jurnalist, nu trebuie sa ai exact facultatea in domeniu, iti recomand facultatea de litere, sau stiinte sociale(depinde ce specializare esti la liceu si daca vrei sa o urmezi)...si dupa un master pe jurnalistica...si asa poti sa faci si ceea ce iti place-jurnalism, iar daca nu merge te poti reprofila, purtator de cuvant, profesor, sociolog....avand terminata facultatea de litere poti sa fii jurnalist fara nici o problema! terminand o facultate de 3 ani poti sa iti alegi un program de master de 4 semestre adica 2 ani, in orice domeniu doresti...nu este nevoie sa faci masterul pe specializarea din facultate!!!!!! eu asa sunt, stiinte eco.prima facultate, stiinte ale educatiei a doua facultate si master tot pe eco. mi-a placut programul de master(marketingul si managementul firmei)...si sunt prof.inv.primar.......si ador ceea ce fac.....
bafta pe viitor!!!!!!!
ignat_lacri
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2012, 11:33

Re: Ce facultate imi recomandati!

Mesajde lazarescuioan » 17 Sep 2015, 15:37

sunt in clasa a xi a la uman si nu stiu la ce facultate sa ma dau ca nu prea ma pricep la nimic
:(
lazarescuioan
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2015, 20:23


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori