Calculatoarele in predare/invatare

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Mesajde camifb » 04 Feb 2008, 20:02

teo_ellla scrie:Anul viitor voi avea clasa I si am inscris un copil care s-a nascut fara degete la maini si la picioare. Intentionez sa-i fac rost de un laptop, daca nu imi sare in ajutor guvernul, si sa-l invat carte pe calculator. Sper sa reusesc.

Este o acţiune extraordinară şi sper că veţi reuşi. Copii noştri merită să aibă asemenea dascăli.
Vă doresc mult succes în tot ceea ce faceţi.
Ultima oară modificat de camifb pe 06 Feb 2008, 16:05, modificat 1 dată în total.
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Mesajde teo_ellla » 05 Feb 2008, 19:39

Multumesc pentru incurajare. Anul acesta am renuntat la culegerile de matematica. Am cumparat in loc cd-uri cu exercitii de matematica tot de la Varox care repecta programa clasei a patra. Eu sunt o fericita pentru ca toti copiii au calculatoare acasa. Am avut emotii la inceput ca nu vor lucra suficient de mult acasa, eu neputand controla munca lor, dar este conceput in asa fel programul incat la sfarsitul unui test lucrat fara greseala le ofera diplome, asa incat au venit cu diplome scoase la imprimanta. Sper sa lucreze la fel de frumos si cu cd-ul care contine materia de pe semestrul II si atunci va pot garanta ca putem usura ghiozdanele copiilor si ii putem scapa de corvoada caietelor intregi cu exercitii date de cadru si apoi si de parinte.
Imi cer scuze daca suna a lipsa de modestie dar eu chiar sunt fericita ca am reusit si am considerat ca e necesar sa va impartasesc.
Virginia
teo_ellla
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Dec 2004, 01:22

Mesajde frends » 05 Feb 2008, 19:54

Iti multumesc pentru ca te-ai gandit sa ne impartasesti si noua aceasta experienta frumoasa si utila.Te rog sa ne spui si cum sa procedam ca sa achizitionam materiale de la Varox, poate primim suta de euro pentru anul in curs si le luam si noi. :wink:
Multumesc anticipat pentru raspuns!
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde teo_ellla » 05 Feb 2008, 22:55

Eu am facut comanda pe varox .ro si a venit si mi le-a adus la scoala. Poti intra pe site-ul lor si gasesti acolo si demo la fiecare cd si toate informatiile de care ai nevoie. Sper ca ti-am fost de folos.
Virginia
teo_ellla
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Dec 2004, 01:22

Mesajde frends » 06 Feb 2008, 01:08

Multumesc mult, Virginia, mi-ai fost de mare folos!
Deja am vizitat site-ul si mi-a placut ce am vazut acolo.Nu cred ca voi avea rabdare sa astept suta de euro... ca asa suntem noi! :roll:
Sper ca pana la 1 martie sa achizitionez cate ceva,sa le pot face copiilor un cadou frumos de martisor!
Inca o data iti multumesc si iti doresc toate cele bune!
frends
 
Mesaje: 1756
Membru din: 29 Noi 2007, 21:56

Mesajde teo_ellla » 07 Feb 2008, 01:36

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor. Ma simt datoare fata de toti cei care scriu si pun materiale pe acest site, pentru ca am laflat ucruri deosebite si am folosit la clasa materiale facute de voi. Sper "sa traiasca mult si bine" ca ne este tuturor de mare folos.
Virginia
teo_ellla
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Dec 2004, 01:22

Re: Calculatoarele in predare/invatare

Mesajde aurora1 » 30 Aug 2013, 15:32

Nu putem impiedica inevitabilul. Tehnologia ne-a schimbat substantial modul de viata in ultimii ani si incercarea de a nega rolul ei in educatie este echivalenta cu negarea evolutiei umanitatii. Calculatorul face parte din rutina zilnica a elevului. Daca scoala ii desprinde pe copii de realitate, nu e de mirare ca rezultatele intarzie sa apara. Sistemul e-learning a inceput sa se dezvolte timid in Romania, dar ia amploare. Exista platforme unde lectiile se pot desfasura interactiv, in timp real [pentru reclama contactati marketing at intuitext.ro].
aurora1
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Sep 2011, 20:13

Re: Calculatoarele in predare/invatare

Mesajde mercur_03c » 30 Aug 2013, 23:00

BUNA SEARA.
Doresc sa va impartasesc din experienta mea de dascal in era tehnologiei si sa va spun ca sunt fffffffffff multumita de cum se poate lucra la clasa avand ca sprijin calculatorul. Fara sa ma laud , aproape la orice activitate vin cu completari selectate de pe net, imagini, cantecele, jocuri didactice ,care-i incanta foarte mult pe copii. Le-am starnit astfel curiozitatea si chiar daca la inceput erau sfiosi, tematori sa ia contact cu calculatorul(lucrez in mediul rural ), astazi imi cer ei ca la finalul lectiei sa fixam ce am invatat lucrand pe calculator.Ar fi minunat ca fiecare copil sa aiba propriul lui leptop, dar imi este teama ca aceasta propunere sa nu ramana doar la nivel de discutie.
mercur_03c
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Aug 2007, 18:40

Re: Calculatoarele in predare/invatare

Mesajde aurora1 » 02 Sep 2013, 15:00

Confirm spusele doamnei/domnului. Copiii sunt foarte receptivi la mijoacele tehnice. Eu am predat online si experienta a fost un succes.
aurora1
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Sep 2011, 20:13

Re: Calculatorul

Mesajde christa » 13 Sep 2015, 19:40

dddddd scrie:Ne jucam, invatam cu betisoare, plastelina, in nisip....,dar asta faceam si acum 30 de ani !Eu zic ca trebuie sa mai si evoluam , doar ne indreptam spre UE! Toti vrem sa ajungem, dar sa nu schimbam nimic. Decat in fata televizorului eu zic :mai bine in fata calculatorului!

Mesajul asta e cam de-o varsta cu fiica-mea, insa vreau sa va "linistesc" ca nici in anul 2015 in UE nu e regula ca exista calculatoare in gradinite. Nu e exclus sa fie ici si colo vreo gradinita care are si calculator (nu vorbesc de birou, ci de calculator la indemana copiilor, desigur), insa din fericire acestea sunt in minoritate. Nu sunt absolut de parere ca e nevoie de calculatoare la gradinita. Copiii nu-s cazuti in cap, si chiar daca fac cunostinta cu calculatoarele mai tarziu, isi depasesc parintii in scurt timp.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Re: Calculatorul

Mesajde emil » 13 Sep 2015, 23:51

christa scrie:
dddddd scrie:Ne jucam, invatam cu betisoare, plastelina, in nisip....,dar asta faceam si acum 30 de ani !Eu zic ca trebuie sa mai si evoluam , doar ne indreptam spre UE! Toti vrem sa ajungem, dar sa nu schimbam nimic. Decat in fata televizorului eu zic :mai bine in fata calculatorului!

Mesajul asta e cam de-o varsta cu fiica-mea, insa vreau sa va "linistesc" ca nici in anul 2015 in UE nu e regula ca exista calculatoare in gradinite. Nu e exclus sa fie ici si colo vreo gradinita care are si calculator (nu vorbesc de birou, ci de calculator la indemana copiilor, desigur), insa din fericire acestea sunt in minoritate. Nu sunt absolut de parere ca e nevoie de calculatoare la gradinita. Copiii nu-s cazuti in cap, si chiar daca fac cunostinta cu calculatoarele mai tarziu, isi depasesc parintii in scurt timp.


Foarte frumoasa si pertinenta observatia la mesajul sablon ("sa ne indreptam spre UE"). Calculatorul in gradinita este doar un moft. Copiii mici au nevoie de cunoastere senzoriala si nu virtuala. Este un abuz sa duci copilul mic in fata unui calculator in loc sa il ajuti sa cunoasca lumea modeland, desenand, construind, cu propriile maini.
Pentru cei din clasa I exista manualul digital, e drept. Dar acesta este doar un instrument care trebuie completat cu activitatile practice.
Asadar, subscriu: fara calculator la gradinita. Mai bine cu creioane, betisoare si plastelina, cu iesire in natura...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Anterior

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori