Provocarile clasei pregatitoare

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Cum au reactionat parintii ai caror copii sunt inscrisi in clasa pregatitoare?

Foarte multumiti
269
67%
Multumiti
97
24%
Neutri
13
3%
Nemultumiti
25
6%
 
Voturi totale : 404

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde dannaion » 30 Dec 2013, 16:46

De ce aveti impresia ca noi invatatoarele nu stim sa predam prin joc, d-na fiorina? O facem destul de des si in clasele celelalte (I-IV). Am fost destul de reticenta cand am inceput anul scolar cu clasa pregatitoare, dar acum sunt foarte entuziasmata. Daca ar fi un nr mai redus de copii in clasa (nu 30 cum am eu) as accepta sa lucrez in fiecare an la clasa pregatitoare.
Si trebuie sa mai spun ca la inceputul carierei mele am lucrat cu copii de 6 ani in clasa I, deci cei mai multi dintre noi stim sa ne alecam si asupra acestor "monstruleti".
dannaion
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Dec 2009, 17:51

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde sportiv » 30 Dec 2013, 20:06

Eu aștept intervenția dnei fiorina până mâine- cel târziu! Nu accept o intervenție după un an! :D
Vă doresc tuturor un an mai bun, cu ministerul pe probleme, cu sindicate care să fie cu noi ,nu cu patronatul, cu ISJ-uri care să ne ajute , nu să ne ,,verifice” ( (și-apoi să vină alții de la alte partide -tot să ne verifice), cu directori pe care să-i alegem după ,,o metodologie legală”- nu ordonanțe de orice fel ar fi acestea-toate doar politice care se numesc ,., NUMIRI” (ce_ar fi să numim și președintele?- de bloc ,desigur :wink: ), cu primării/primari pe care să-i sensibilizeze viitorul localităților lor, cu aplicarea legii-așa cum este - în spiritul și litera ei, cu moderatori care să nu-și facă ,,mendrele” cu noi ( VIZAVI DE EMOTICOANE și administrarea forumului).Zău, dle emil- nu mai am niciun pic de răutate în mine!
Doamne-ajută! La mulți ani! (Considerati un emoticon de bucurie și-aici!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde vasila56 » 31 Dec 2013, 20:45

La multi ani, tuturor colegilor! Eu doresc să ne dea Dumnezeu sănătate si putere de muncă pentru că pe fortele noastre ne bazăm. Cât despre minister, partide, ISJ-uri, sindicate si altele care or mai fi... numai de bine (că doar suntem crestini) Ce putem să le cerem? Să ne lase în pace că si asa ajutorul este zero.
vasila56
 
Mesaje: 55
Membru din: 15 Mai 2010, 13:51

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde sportiv » 02 Ian 2014, 01:32

Nu le cerem nimic ! :oops: Doar să-și facă datoria! După lege, nu doar după cum cred ei că art fi bine!
De acord cu cererea ,,Să ne ajute Dumnezeu”, dar cu amendamentul că trebuie ,și noi, să facem ceva spre aceasta! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde telegdi » 30 Oct 2014, 16:37

Am o intrebare Parintii pot convoca o sedinta cu parintii extraordinara singuri fara invatatoare/?
telegdi
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2010, 11:52

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde sportiv » 31 Oct 2014, 00:07

De ce nu? Depinde de motivația pentru care se adună! :oops: Sper că nu pentru vreo ,,grevă” contra cuiva! Și, la urma urmei, de unde știm noi că nu se întâlnesc destul de des? Important este să fie în interesul clasei, a copiilor, chiar dacă se folosește și ,,radio șanț” pe ici, pe colo! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde cosminrazvan » 10 Iun 2015, 14:34

As vrea sa stiu daca se pot lasa repetenti la clasa pregatitoare, din cauza absentelor?
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde sportiv » 10 Iun 2015, 22:18

NU!Îl păstrați sănătoasă în colectiv până în clasa a II-a când puteți să-l declarați repetent ! :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde cstimeia » 16 Iun 2015, 09:17

În cazul în care un elev la clasa pregătitoare are multe absențe nemotivate cum se procedează ?
Se incheie medie la purtare ?
Multumesc anticipat!
cstimeia
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Mai 2012, 22:40

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde sportiv » 16 Iun 2015, 22:13

cstimeia scrie:În cazul în care un elev la clasa pregătitoare are multe absențe nemotivate cum se procedează ?
Se incheie medie la purtare ?
Multumesc anticipat!

La clasa pregătitoare se contabilizează doar absențele! Nu primesc aprecieri prin calificative, deci nici medii la niciun obiect și, implicit, nici la purtare! :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde danala » 11 Aug 2016, 16:01

Buna ziua. Din toamna voi incepe a fi pentru prima data invatatoare; voi primi clasa pregatitoare. O meserie pe care doresc sa o fac cat mai bine posibil.
Sunt totusi si putin stresata, pentru faptul ca e totul nou pentru mine si necunoscut.
Drage colegi invatatoare, imi puteti da cateva sfaturi, sugestii, ponturi din experienta dvs ca si invatatoare?
Sincer, pentru mine si prima zi de scoala, prima intalnire cu parintii si copiii, este un moment pe care nu sunt sigura cum sa-l desfasor. Cum ati procedat dvs in prima zi de scoala a copiilor, momentul primei intalniri cu parintii si copiii? cum ati organizat intalnirea? Ce discutii ati avut cu parintii? dar cu copiii? cum ati gandit intreaga zi astfel incat ea sa devina o zi de neuitat in memoria copiilor?
Va multumesc anticipat pentru toate sfaturile primite din noianul de experiente minunate acumulate peste ani de dvs.
va imbratisez cu drag, o proaspata viitoare invatatoare.
danala
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Aug 2016, 15:44

Re: Provocarile clasei pregatitoare

Mesajde sportiv » 05 Noi 2016, 21:34

Niciodată nu-i prea târziu! Clasa pregătitoare va fi așa cum ne-o ,,imaginăm” noi! :oops: Tocmai de aceea se numește pregătitoare! Dacă respectăm programa școlară și toate celelalte pe care le-am ,,agonisit” între timp lucrurile se așază din mers!
P.S. O singură observație: drage colegi învățătoare acolo nu are ce căuta (sunt instalații de dragare, iar colegii sunt învățători) ! :D În rest: Succes și să ne ții la curent!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori