Formulari incorecte la Evaluarea Nationala 2015 clasa a II-a

Formulari incorecte la Evaluarea Nationala 2015 clasa a II-a

Mesajde xseven » 02 Iun 2015, 12:34

Daca imi este permis sa subliniez cateva probleme ... De ex: Fermierul le-a spus elevilor ca in fiecare zi trimite la magazin 20 de kg de piersici, asezate in 4 ladite cu aceeasi greutate. Cate kilograme are fiecare ladita cu piersici? AFLA REZULTATUL PRIN SCADEREA REPETATA A ACELUIASI NUMAR.
Va invit sa scadeti ladite din kilograme pentru a rezolva aceasta problema.
Sau sa faceti distinctia dintre diverse flori atunci cand subiectele sunt trase la xerox.
Sau sa intram in probleme de copyright atunci cand ai un text care este "dupa x-ulescu" nu "de x-ulescu" ...
Sincer nici macar nu stiu de ce am pierdut timpul pentru a scrie ... :(
xseven
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Iun 2012, 19:24

Re: Formulari incorecte la Evaluarea Nationala 2015 clasa a

Mesajde SAVMARI » 02 Iun 2015, 22:59

Aveți oarecum dreptate. dar cine ne bagă în seamă?
SAVMARI
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mai 2012, 13:42

Re: Formulari incorecte la Evaluarea Nationala 2015 clasa a

Mesajde dorelia » 03 Iun 2015, 09:51

Sunt si altele.Mentionez numai stabilirea pozitiilor:stanga/dreapta,fara a preciza sistemul de referinta.Nu mai spun nimic pentru ca oricum nu ne ia nimeni in seama.Ma bucur ca mai am putin pana la pensie,dar ma intristez cand vad ca se mentin la conducerea MECS aceeasi tipologie de politruci,oameni fara valoare care nu sunt in stare sa conduca o scoala,dar un MINISTER?!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Formulari incorecte la Evaluarea Nationala 2015 clasa a

Mesajde mariacuciulan » 03 Iun 2015, 22:44

Din pacate si la clasa a IV a au fost formulate unele intrebari destul de confuz.
11. „ ─ Ha! Ha! Ha! Regele nostru n-a pus mâna în viața lui pe o mătură!, spun gărzile.
Care trăsătură morală, din cele notate mai jos, este evidențiată de cuvintele gărzilor?
Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului corect.
A. curiozitate
B. inteligență
C. lene
D. nepăsare
Daca eram in locul elevilor poate si eu incercuiam litera D avand in vedere sensul apropiat al celor doua cuvinte lene si nepasare. Cine a ales cuvantul nepasare, conform baremului, a fost depunctat
Sau la matematica testul 2
Cât crezi că poate cântări un cosmonaut pe Pământ?
Trebuia sa aleaga variantele 7kg 21 kg 600kg si 75 kg. Au ales multi dintre ei 600 kg motivand ca s-au gandit la echipamentul cosmonautului
mariacuciulan
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Feb 2007, 17:56

Re: Formulari incorecte la Evaluarea Nationala 2015 clasa a

Mesajde sanda0304 » 04 Iun 2015, 13:51

Cineva ma poate ajuta cu un model de fisa de evaluare completata la clasa a IV-a, la matematica? nu prea inteleg cum trebuie completat acel tabel :(
sanda0304
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Sep 2012, 11:45


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori