Pretransfer

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Pretransfer

Mesajde costi_52 » 05 Apr 2015, 14:39

1. (6) Personalul didactic titular pretransferat în etapa de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ 2015, va fi detaşat în interesul învăţământului pentru nesoluţionarea restrângerii de activitate, în situaţia în care, după etapa de pretransferare sau până la data de 1 septembrie 2015, se constată că postul didactic/catedra pe care s-a pretransferat a fost redus(ă) ca urmare a nerealizării planului de şcolarizare sau restructurării reţelei şcolare, iar postul didactic/catedra de pe care a fost pretransferat a fost ocupat(ă) pe perioadă nedeterminată în etapa de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ sau prin concurs.
În situaţia în care, după etapa de pretransferare sau până la data de 1 septembrie 2015, se constată că postul didactic/catedra pe care un cadru didactic s-a pretransferat a fost redus(ă) ca urmare a nerealizării planului de şcolarizare sau restructurării reţelei şcolare, iar postul didactic/catedra de pe care a fost pretransferat nu a fost ocupat(ă) pe perioadă nedeterminată în etapa de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ sau prin concurs, cadrul didactic respectiv revine la postul didactic/catedra de pe care a fost pretransferat.
2. Evident, nu.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer

Mesajde mariana87 » 05 Apr 2015, 15:06

Va multumesc din suflet pt raspuns, o sa incerc din nou sa-mi depun dosarul la scoala unde mi s-a refuzat acest drept pt motivele mentionate. Va doresc o zi buna!
mariana87
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Mai 2012, 12:43

Re: Pretransfer

Mesajde mariana87 » 10 Apr 2015, 10:44

Buna ziua!
Va mai deranjez cu o intrebare legata de pretransfer. Postul de la scoala unde sunt titulara e incadrat cu un numar de 19 ore (16 limba romana+2 optional+1 limba latina). Am obtinut acordul la o scoala pentru 18 ore de limba engleza (cea de-a doua specializare pe care o am). De la inspectorat ni s-a spus ca la pretransfer nu putem lua un nr de ore mai mare sau mai mic decat cel cuprins de postul detinut pana atunci. E posibil sa intampin probleme in sedinta publica, sa nu-mi fie acceptat postul pentru care am primit acord, dat fiind ca ma transfer de pe un post de 19 ore pe unul de 18? Mentionez ca la scoala de la care am primit acordul mai exista 10 ore de limba engleza si, din cate stiu, nu a depus nimeni dosar pentru ele. As putea sa mai iau ore din acestea, in asa fel incat sa nu se puna problema ca las 19 ore si ma transfer pe un post de doar 18?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat, va doresc sarbatori fericite si toate cele bune!
mariana87
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Mai 2012, 12:43

Re: Pretransfer

Mesajde costi_52 » 10 Apr 2015, 10:50

Din moment ce ați primit acordul, nu mai aveți de ce să vă faceți probleme. Ședința publică va fi o simplă formalitate. Vă prezentați doar pentru a semna procesul-verbal.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Anterior

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori