simulare 2006

simulare 2006

Mesajde marikaj » 07 Mar 2006, 21:31

doina a propus la materiale să deschidem un topic cu această temă, m-am gândit să-i vin în întâmpinare şi să ne împărtăşim părerile

am fost "fericită" cu corectarea a 93!!!! de lucrări, comisie serioasă ca la examenul propriu-zis, adică un profesor de gimnaziu + profesor de liceu, am corectat independent la 2 mâini, borderou, catalog .... am stat până la 21:30 şi azi am fost super obosită!!! , noroc că aveam puţine ore, dintre care la a 7-a şi la a 8-a am făcut subiectele pe care le ştiam deja pe de rost

răspunsuri fel şi fel

unele hazlii, dar în acelaşi timp lasă de gândit de superficialitatea cu care unii elevi au tratat aceste simulări

ora are 45 de minute :roll: , noţiunea de oră înţeleg numai durata cursului la clasă

probabilitatea "este destul de mare" 12 lucrări, dar nu a scris sub formă de fracţie...

restul împărţirii lui 27 la 4 este ... fie au scris 6,3 fie 75 ...

nu disting natura soluţiilor: au scris atât -2 cât şi 1/2, când s-a cerut soluţia întreagă

deşi nu am corectat lucrări din centrul nostru am discutat aceste aspecte şi cu elevii mei, dintre care au promovat decât 10 din 22, cea mai mare notă fiind 9,10, cu greşeli din prima parte şi sunt convinsă că multe grşeli au făcut din neatenţie, din superficialitate,

:evil:

la problema 2 din partea a II-a majoritatea au mers pe descompunere în diferenţă şi au făcut frumos, dar în schimb i-a derutat de ce au spus piramidă triunghiulară regulată cu toate muchiile de lungimi egale şi nu tetraedru regulat , care era mai clar.

sper că în perioada rămasă să mai trezesc câţva adormiţi care şi-au dat seama de greşeli imediat cum au ieşit din sală :twisted:

mai scrieţi ce alte probleme aţi avut, eu le-am pus aşa la grămadă cum mi-au venit în minte, mai revin în zilele următoare :wink:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde doina_barsan » 07 Mar 2006, 23:10

Subiectele au fost "dragute", zic eu...
Ar fi bine la vara sa fie cam tot asa.
-La grila a fost usor, chiar f usor, cu exceptia I 4 c) (care a fost foarte frumos, dar cam greuţ pt partea grila)
-Expresia E(x) - slabut exercitiul si cerinta a) se folosea la c) pt a evita aducerile la numitor comun prea complicate. Unii elevi au observat dar cei mai multi au inceput calcul muncitoresc :)
-Problema de geometrie de la partea II este frumoasa si avea o solutie eleganta daca se observa ca triunghiul ABN este isoscel si MN mediana, deci inaltime. La mine nu au observat asta si au gasit alta rezolvare : au dus o perpendiculara din M pe BN...etc si mergea... dar erau ceva calcule de facut!
O sa mai revin, acestea au fost primele impresii.
Astept sa mai vad comentarii...constructive, sper! :wink:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde dianatanase » 10 Mar 2006, 15:44

Subiectele au fost ireal de simple. S-a renuntat chiar si la ordinea efectuarii operatiilor in cazul primului exercitiu la care am avut surpriza sa constat ca 7*8 are diverse rezultate: 32, 54, 63 etc. sau ca dintre numerele 1010 si 1009 mai mare este .....1011. E trist dar adevarat.
Ce spuneti de caietul care costa...4000 lei. Nici macar 40 000 RON.
dianatanase
 
Mesaje: 5
Membru din: 23 Aug 2004, 12:09

Mesajde gina » 10 Mar 2006, 23:43

dianatanase scrie:Subiectele au fost ireal de simple. S-a renuntat chiar si la ordinea efectuarii operatiilor in cazul primului exercitiu la care am avut surpriza sa constat ca 7*8 are diverse rezultate: 32, 54, 63 etc. sau ca dintre numerele 1010 si 1009 mai mare este .....1011. E trist dar adevarat.
Ce spuneti de caietul care costa...4000 lei. Nici macar 40 000 RON.

Oameni buni , imi vine sa las naibii toata matematica! :evil: Sunt foarte dezamagita de elevii nostrii ! Parca niciodata nu s-a dat mai usor ( din amintirile mele) si totusi notele au fost mizerabile! In alti ani parca tot a mai fost cate ceva mai interesant, dar anul asta subiectele au foast incredibil de usoare si rezultatele incredibil de proaste! :evil: :evil:
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde marikaj » 13 Mar 2006, 19:00

gina scrie:Oameni buni , imi vine sa las naibii toata matematica! :evil: Sunt foarte dezamagita de elevii nostrii ! Parca niciodata nu s-a dat mai usor ( din amintirile mele) si totusi notele au fost mizerabile! In alti ani parca tot a mai fost cate ceva mai interesant, dar anul asta subiectele au fost incredibil de usoare si rezultatele incredibil de proaste! :evil: :evil:


gina ai pus degetul pe rană. Probleme mai simple nu mi s-au părut în nici un an nici la simulare, nici la examen, în prima parte era 4c care mai punea mintea la muncă şi nu se obţinea direct prin 1-2 calcule simple, dar cele 3 puncte pierdute aici se recuperau cu 5 puncte de la figură.... adică 5 era la îndemâna oricui!!!!

am dat un test la clasă, rezultatele sunt similare :cry: , greşeli de calcul, de transcriere de pe foaie, greşeli impardonabile , trebuie lucrat mult la partea de atenţie, nu sunt conştienţi de gravitatea situaţiei, multe puncte pierdute aiurea, numai şi numai din neatenţie. Dovadă că încă nu sunt serioşi în privinţa examenului din vară!

sunt :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde dvlascu » 14 Mar 2006, 15:58

dragi colegi
intr-adevar subiecte mai simple nu cred ca pot exista.....si daca ma gandesc la o veche zicala....la simulare subiectele sunt mai grele decat la testare....ce pot sa mai zic...
dar sincer sa fiu nu cred ca ezista o mai mare gogomanie la intrebarea cate min. are o ora....
raspunsul de care am avut parte este : o ora are... 50 min. .... sa seferit stric la ora de clasa :D
apoi alta.... o ora are....atatea minute cate vrea profu ...... :D
dvlascu
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Iun 2005, 22:56

Mesajde dvlascu » 14 Mar 2006, 16:00

ce antidot putem avea pentru astfel de specimene?
dvlascu
 
Mesaje: 10
Membru din: 26 Iun 2005, 22:56

Simulare 2006

Mesajde mmihaela66 » 18 Mar 2006, 00:56

dvlascu scrie:ce antidot putem avea pentru astfel de specimene?


Ne surprind rezultatele slabe ale elevilor .! Ne surprind raspunsurile negandite si "tupeiste " ("apoi alta.... o ora are....atatea minute cate vrea profu ...... " ).
De ce sa nu vedem faptul ca scoala se "lupta cu morile de vant?"
Tot timpul cautam solutii si suspinam dupa generatiile anterioare.
De ce nu putem intelege ca este f. greu sa determini un elev sa lucreze de 5 cand pentru el 5 este doar o cifra.
Tot mai putini constientizeaza importanta scolii , ... , atunci ce le cerem copiilor? Sa gandeasca mai mult decat adultii?
De ce nu recunoastem ca sunt si copii care refuza informatia , asa cum altii nu pot. De ce recunoastem numai handicapul fizic? Pentru ca se vede?
mmihaela66
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Ian 2006, 19:14

Mesajde adriana_a » 29 Mar 2006, 12:05

Am intrat de curiozitate in acest topic.Eu deja sunt a XIIa.Cand am dat eu simularea la matematica in clasa aVIII-a subiectele au fost greute pentru nivelul nostru din clasa aVIII-a si nu am luat o nota stralucita,6 si ceva.Lucrul acesta ce m-a determinat sa fac?! Sa pun mana pe cartea de matematica si sa invat mai mult.La capacitate s-au vazut roadele muncii mele,luand nota 9,40 si nici atunci nu au fost subiecte prea usoare,tin minte ca ultimul subiect chiar a fost greu si putini l-au rezolvat.
Consider ca acest sistem ar trebui sa continue,profesorii sa mentina gradul de dificultate ridicat.astfel la examenul propriu-zis cine si-a dorit sa il ia sa reuseasca,cine nu...mai vede in sesiunea din toamna.Nu mi se pare sanatos pentru sistemul nostru de invatamant ca simularile sa fie usoare.Din cate vad cei mici isi pierd din ce in ce mai mult interesul de scoala...E foarte trist
adriana_a
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2006, 11:20


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori