întrebare definitivat

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

întrebare definitivat

Mesajde mamu_bl » 01 Noi 2014, 16:59

Buna! Am o întrebare, dacă mă poate ajuta cineva. Am terminat facultatea în 2006, am predat șase luni apoi am ieșit din sistem. Am revenit la catedră anul trecut, predau în continuare și aș vrea să mă înscriu la definitivat. În regulament e specificat ca se pot înscrie la examen cei care au început activitatea înainte de 2012 în cinci ani de la terminarea stagiului și nu mai mult de cinci ani de predare efectiva. Îmi este neclară formularea, v-as ruga să mă ajutați!
mamu_bl
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Oct 2006, 20:27

Re: întrebare definitivat

Mesajde costi_52 » 01 Noi 2014, 18:52

De fapt, formularea din metodologie este aceasta:

Art. 11
(1) Candidaţii care au început activitatea didactică în sistemul de învăţământ preuniversitar anterior anului şcolar 2012 - 2013 se pot prezenta la examen în 3 sesiuni, în cel mult 5 ani de la finalizarea stagiului, fără a depăşi 7 ani de predare efectivă la catedră, cu statut de cadru didactic calificat.

Pentru sesiunea 2014-2015, vechimea se calculează la data de 31 august 2015. Atunci, dumneavoastră veţi avea 2 ani şi jumătate vechime efectivă. Deci, puteţi să vă înscrieţi în această lună pentru sesiunea 2014-2015.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori