Planificare tip Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Planificare tip Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde anca_30 » 21 Oct 2014, 22:33

Va rog frumos sa ma ajutati cu o planificare pentru Curriculum adaptat, elev cu CES, clasa a 8-a. Este primul an in care lucrez cu un astfel de elev si recunosc faptul ca imi este total strain acest gen de planificare. Am cautat si informatii online, insa pentru clasa a 8-a nu am gasit nimic si imi trebuie "ieri, daca se poate", sunt convinsa ca stiti expresia...:) Multumesc oricui este dispus sa-mi dea o mana de ajutor cat mai repede!!!!
anca_30
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2009, 14:12

Re: Planificare tip Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde maiapavelescu » 24 Oct 2014, 04:30

Personal, operez modificări pe cea valabilă ptr întreaga clasă, fie prin suprimarea conținuturilor, fie prin adăugarea unor tipuri de exerciții , de metode. Înainte de planificarea propriu- zisă trebuie să aveți o prezentare a deficiențelor
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44

Re: Planificare tip Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde sanmartino » 24 Oct 2014, 14:50

La fel am procedat și eu cu planificarea, este primul an când am elevi diagnosticați cu ADHD, gemeni, în clasa a II-a. Mai am încă 6 elevi cu CES, proveniți din repetenție, care nu au un diagnostic. Lucrez în mediul rural, nu avem psiholog școlar, nici învățător de sprijin, nu știu cui trebuie să mă adresez pentru evaluarea acesor copii. Poate mă ajută cineva...
sanmartino
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2012, 21:02

Re: Planificare tip Curriculum adaptat pentru elevi cu CES

Mesajde anca_30 » 28 Oct 2014, 22:58

Multumesc pentru raspunsuri, am incercat si eu sa modific planificarea de la clasa, sper sa fie in regula asa.
anca_30
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2009, 14:12


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori