Ore de educație fizică la clasele primare

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde pucheadorel » 21 Sep 2014, 23:01

Ce se poate face ca eu să predau orele de educație fizică la clasa mea (CP + cl. I) și să fiu remunerat în condițiile în care profesorul care ar trebui să le facă nu le face, deși este remunerat? Există vreun cadru legal în acest sens?
Vă mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde sportiv » 22 Sep 2014, 15:28

Cum adică este plătit și nu le face? (or fi peste normă :roll: și nu-i convine?) Nu aveți ce face! Trebuie sesizată conducerea școlii !
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde ionitaalinamihaela » 22 Sep 2014, 15:56

Cat este o ora la plata cu ora necalificati? Va multumesc!
ionitaalinamihaela
 
Mesaje: 31
Membru din: 02 Feb 2009, 20:35

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde pucheadorel » 23 Sep 2014, 00:27

sportiv scrie:Cum adică este plătit și nu le face? (or fi peste normă :roll: și nu-i convine?) Nu aveți ce face! Trebuie sesizată conducerea școlii !

Nu sunt sigur, dar cred că sunt ore suplimentare. Am sesizat și mi s-a spus că nu există temei legal prin care să mă plătească pe mine ca să le fac, iar eu nu mai vreau să fac muncă patriotică. De asta întreb.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde bucuresti89 » 23 Sep 2014, 19:22

multe n sunt legale si se fac....din pacate((( dar tot noi profi suntem de vina..ptr k n facem nimic sa se schimbe ceva
bucuresti89
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Ian 2013, 21:00

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde pucheadorel » 23 Sep 2014, 20:36

bucuresti89 scrie:multe n sunt legale si se fac....din pacate((( dar tot noi profi suntem de vina..ptr k n facem nimic sa se schimbe ceva

Ok, eu vreau să fac ceva în ceea ce mă privește, în sensul acesta. Am cerut în scris să mi se dea orele de educație fizică și mi s-a spus că nu există bază legală. Azi am vorbit cu secretara școlii și mi-a spus că orele de educație fizică sunt incluse în planul cadru, deci nu pot fi plătite separat. Dacă este așa, de ce nu le fac învățătorii chiar și acolo unde este profesor?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde octavianoprean56 » 23 Sep 2014, 22:09

Buna seara!


Anul acesta am clasele 0, I, a III-a si a IV-a. As ruga frumos pe colegii care au avut experienta acestor clase, sa-mi trimita "schema orara" la aceste clase simultane!

Adresa mea de e-mail este urmatoarea: octavianoprean56@yahoo.com .
octavianoprean56
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iul 2010, 22:51

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde pucheadorel » 25 Sep 2014, 20:36

octavianoprean56 scrie:Buna seara!


Anul acesta am clasele 0, I, a III-a si a IV-a. As ruga frumos pe colegii care au avut experienta acestor clase, sa-mi trimita "schema orara" la aceste clase simultane!

Adresa mea de e-mail este urmatoarea: octavianoprean56@yahoo.com .

Nu există clasa „0”. Poate v-ați referit la clasa pregătitoare.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde pucheadorel » 01 Oct 2014, 23:05

Am găsit, în sfârșit, ce căutam! Dacă aceste ore nu sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate, învățătorii sunt plătiți ca personal necalificat la plata cu ora. Citiți art. 15 (3): http://www.isj.cl.edu.ro/Legislatie/201 ... R_2014.pdf
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde sportiv » 02 Oct 2014, 21:44

pucheadorel scrie:Am găsit, în sfârșit, ce căutam! Dacă aceste ore nu sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate, învățătorii sunt plătiți ca personal necalificat la plata cu ora. Citiți art. 15 (3): http://www.isj.cl.edu.ro/Legislatie/201 ... R_2014.pdf

Sunt enorm de multe articole din acest CCM care nu se aplică, printre care și acesta! Directorii spun că n-au temei legal și te sfătuiesc să mergi la instanță -c-așa-i la noi! :D ( E adevărat că prin alte școli se plătesc)! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde pucheadorel » 04 Oct 2014, 13:49

Sunt enorm de multe articole din acest CCM care nu se aplică, printre care și acesta! Directorii spun că n-au temei legal și te sfătuiesc să mergi la instanță -c-așa-i la noi! :D ( E adevărat că prin alte școli se plătesc)! :oops:[/quote]
Cu două zile în urmă am fost înștiințat că voi fi plătit conform acestui articol. În sfârșit, e bine și așa!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde sportiv » 04 Oct 2014, 21:02

pucheadorel scrie:Sunt enorm de multe articole din acest CCM care nu se aplică, printre care și acesta! Directorii spun că n-au temei legal și te sfătuiesc să mergi la instanță -c-așa-i la noi! :D ( E adevărat că prin alte școli se plătesc)! :oops:

Cu două zile în urmă am fost înștiințat că voi fi plătit conform acestui articol. În sfârșit, e bine și așa![/quote]
Foarte bine! Mi se pare normal să se aplice legea, oriunde și oricând- indiferent cu convine sau nu!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ore de educație fizică la clasele primare

Mesajde sportiv » 04 Oct 2014, 21:04

Văd că este o,, situația ” cu emoticoanele! Le păstrează dl Emil Onea pentru mai târziu! :mrgreen: :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori