PRIMA ZI IN CLASA PREGATITOARE

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

PRIMA ZI IN CLASA PREGATITOARE

Mesajde alla1975 » 10 Sep 2014, 10:41

Buna ziua,
sunt mamica unui baietel care va merga anul acesta la clasa pregatitoare. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi deoarece nu stiu cum ar trebui sa ne prezentam in prima zi de scoala. Sa ii aduc si ghiozdanel si daca da, ce sa ii pun in el (mancare: un sandwich? , stilou, creioane, ? ..... ). Cum sa il imbrac (costum?). Multumesc pt.ajutor
alla1975
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Aug 2014, 10:24

Re: PRIMA ZI IN CLASA PREGATITOARE

Mesajde marianioan1975 » 10 Sep 2014, 18:10

Buna. Sunt si eu tatic de baiat pregatitoare 2014-2015 si la sedinta (unica=de 3 ore, din septembrie 2014),ni s-a spus sa aiba la ei :
- mancare impachetata, sa vina mancati dimineata pt ca se va manca in jur de ora 10 doar...,
- trusa personala cu: batiste, servetele umede, hartie igienica, pahar de plastic cu etichetă=astea intr-o cutiuta sau saculet diferit de cel pentru rechizite.
Mancarea sa fie impachetata si sa aiba:
-un prosopel mic sa se poata sterge dupa.
De mancare in pauza 2 sa isi aduca un sanvis+fruct+desert+apa sau ceai. Nu cola sau acidulate. Nu se va da bani de cheltuiala pt chiosc de acasa, pentru ca e prea periculos la astia mici sa-i lase hai-hui prin scoala si nu se risca. Nu chipsuri, pufuleti sau bomboane.
Saculetele vor fi etichetate. La fel caiete si restul.
Imbracaminte: pantaloni de costum de scoaladin piata (sa aiba 3 in total acasa), vesta cu modelul scolii si camasa alba. In restul zilelor va fi albastra.Daca e rece si are, cu haina de costum scolar pe el. Cand are sport treningul si adidasii pt sala vine cu ei in saculet separat si se vor schimba in clasa inainte de ora.
Adidasii se iau la sala de sport doar.
Noi mergem cu ghiozdanel complet utilat. Continutul ghiozdanelului va ramane in dulapior la scoala daca va fi gata dulapiorul comandat...

Spor la invatat!
marianioan1975
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Sep 2014, 17:05

Re: PRIMA ZI IN CLASA PREGATITOARE

Mesajde sportiv » 10 Sep 2014, 22:42

alla1975 scrie:Buna ziua,
sunt mamica unui baietel care va merga anul acesta la clasa pregatitoare. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi deoarece nu stiu cum ar trebui sa ne prezentam in prima zi de scoala. Sa ii aduc si ghiozdanel si daca da, ce sa ii pun in el (mancare: un sandwich? , stilou, creioane, ? ..... ). Cum sa il imbrac (costum?). Multumesc pt.ajutor

Toate aceste lucruri vor fi lămurite în prima zi (și nu numai) cu învățătorul/învățătoarea clasei copilului. Știu că aveți emoții, dar vor trece! (Eu am avut clasa pregătitoare anul trecut și problemele s-au rezolvat ,,din mers”.) Succes (ambilor) :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori