Caiete speciale la clasa pregatitoare

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde silviaflorea » 02 Sep 2013, 20:07

Buna seara! as dori,daca se poate,cateva materiale pt anotimpul toamna. e-mail:silviaflorea93@yahoo.com. Va multumesc!
silviaflorea
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Sep 2012, 11:49

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde monica_maria81 » 13 Sep 2013, 16:38

Am vazut manuale pentru clasa pregatitoare, dar asa cum ati mentionat nu scria decat ca au fost realizate in conformitate cu programele respective. Vreau sa va spun ca deocamdata la limba franceza, limba 1, pentru pregatitoare si clasa I nici nu am gasit vreun manual pe care sa fie scris ca a fost realizat cel putin dupa programa valabila. (poate e de vina zona, nu avem noi foarte multe librarii :D.) Nu prea stiu ce sa fac, nu-i pot obliga pe parinti sa cumpere manual pentru ca au posibilitati materiale destul de mici. Poate o sa folosesc sfatul colegei cu fisele. Am citit pe edu. ro despre manualele aprobate de la Minister si pentru clasa I nu era trecut nimic, nici la engleza si nici la franceza. Am inteles eu ca pentru grupa pregatitoare se folosesc un fel de caiete speciale, dar exista asa ceva pentru limba franceza? Spor in noul an si sper sa aveti un an cat mai bun.
monica_maria81
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Apr 2010, 16:42

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 14 Sep 2013, 14:13

Am inteles eu ca pentru grupa pregatitoare se folosesc un fel de caiete speciale, dar exista asa ceva pentru limba franceza? Spor in noul an si sper sa aveti un an cat mai bun.
monica_maria81
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 14 Sep 2013, 14:18

Nu s-au editat decât niște calendare (pt. engleză, din câte am văzut eu). Doar din anul acesta școlar este o limbă modernă obligatorie la clasa pre. și I. S-ar putea să fie prin edituri ,dar asta presupune să luați legătura cu acestea! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde lavinia_lavi » 16 Sep 2013, 14:33

Unde ati gasit manuale pentru clasa pregatitoare la franceza?
Am cautat pe net si nu am gasit.
lavinia_lavi
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mar 2009, 19:19

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde tei968 » 18 Sep 2013, 20:29

Procuraţi-vă auxiliare de la Ed Euristica, care are şi planificarea conform programei noi( pe unităţi de învăţare). Succes!
tei968
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Iul 2012, 12:41

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde ionut_1976 » 21 Sep 2013, 16:38

Am gasit niste materiale destul de dragute. E drept nu caiete de lucru ci planse cu care poti lucra foarte bine la clasa. Va dau si link-ul.
[cenzurat, reclama]
ionut_1976
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Sep 2013, 16:56

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde Dgabriela63 » 28 Aug 2014, 19:55

Am folosit caietele de la editura Kreativ. Sunt interdisciplinare, iar conținutul este grupat pe teme.
Dgabriela63
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Sep 2013, 23:07

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde MariaAntonia » 28 Aug 2014, 20:03

Cele de la Kreativ au și planificare anuală, tot abordare interdisciplinară.
MariaAntonia
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Iun 2012, 08:51

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 29 Aug 2014, 22:49

Eu am lucrat pe ,, Delta Cart”. Cel mai bine ar fi să se aștepte manualele după care să se consulte auxiliarele! Părerea mea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 29 Aug 2014, 22:50

Eu am lucrat pe ,, Delta Cart”. Cel mai bine ar fi să se aștepte manualele după care să se consulte/ comande auxiliarele! Părerea mea! :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde MariaAntonia » 30 Aug 2014, 14:31

Caietele de activitati interdisciplinare de la Ed. Kreativ sunt structurate pe unitati tematice. Lasa suficientă libertate cadrului didactic și sunt atractive pt. copii. Au și planificare anuală unde sunt recomandate si surse de documentare pt. invatatori.
MariaAntonia
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Iun 2012, 08:51

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde MariaAntonia » 01 Sep 2014, 20:01

A apărut un nou caiet, numit Caiet Mozaic,
Caietul Mozaic este un maculator (cum se spunea odată), care are la bază un nou concept și este destinat copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 7 ani. Se deosebește de celelalte caiete existente pe piață prin faptul că are în cuprinsul său foi cu diferite tipuri de liniaturi (dictando, mate, tip I), la dimensiuni mai mari decât cele obișnuite (exemplu: liniatura de matematică are dimensiuni de 0,8 mmx0,8 mm).
Se poate spune că sunt patru caiete într-unul singur.
Utilizarea lui are următoarele avantaje:

1. Copiii se familiarizează ușor cu diferite tipuri de liniaturi, utilizând un singur caiet.
2. Poate fi folosit și în activitățile interdisciplinare.
3. Dimensiunile caietului sunt reduse (13 cmx20 cm), 64 pagini, deci este ușor de transportat și poate fi completat până la ultima pagină, evitând astfel risipa de hârtie și oferind copiilor satisfacția că ”au terminat tot caietul”.
4. Calitatea hârtiei este foarte bună (se poate folosi la scris și carioca) iar coperțile sunt lucioase, groase și rezistente (nu mai sunt necesare învelitori protectoare)
5. Utilizarea lui nu exclude și nu este condiționată de folosirea altor material educative sau caiete speciale.
6. Prețul este aproape de cel al unui caiet obișnuit.(între 2,5 - 3 ron)
detalii aici:
[link sters de moderator, promovare produs]
MariaAntonia
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Iun 2012, 08:51

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde pucheadorel » 02 Sep 2014, 19:06

Eu am folosit caietele și cărțile uriașe de la Editura Sigma. Mi-au plăcut foarte mult, iar activitățile sunt 100% integrate.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde silvanalumi » 10 Sep 2014, 21:18

MariaAntonia imi poti trimite , te rog, pe mailul meu de unde pot procura caietul mozaic? ionela_clipa@yahoo.com
Multumesc anticipat si mult succes in noul an scolar.
silvanalumi
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Iun 2007, 00:38

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori