Program rapid de pregatire pentru bacul din toamna

Program rapid de pregatire pentru bacul din toamna

Mesajde MDCristi » 14 Aug 2014, 18:54

Buna ziua, din primavara am inceput sa-mi pregatesc un prieten pentru proba la matematica din cadrul examenului de bacalaureat. Acest prieten al meu este cu 3 ani mai mare ca mine si a terminat liceul anul trecut si nu a luat nota de trecere la examenul de bacalaureat. Dupa multa truda din partea amandurora a reusit sa scoata un 5.50 la mate, dar, din pacate, nota este mult prea mica si nu ii iese 6 si va trebui sa redea proba la mate. Problema este ca nu am mai lucrat nimic cu el din iulie si sunt sigur ca informatiile acumulate cu truda in perioada de pregatire s-au pierdut. Spun asta pentru ca sunt sigur ca nu a inteles acele informatii ci doar a memorat mecanic diverse modalitati de rezolvare a exercitiilor frecvente.

Mai este putin pana la bacul din toamna si va trebui sa reiterez toata materia din clasele 9-12. Imi puteti recomanda un program sau diferite tehnici de invatare de invatare astfel incat acest prieten al meu sa ia un 6 la bac? Prin program inteleg un interval de timp ce il va acorda fiecarui capitol important din programa de bacalaureat.

Va da bacul la mate M_tehnologic.
MDCristi
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Feb 2013, 11:29

Înapoi la Bacalaureat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori