Întocmirea lucrării de grad I

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Întocmirea lucrării de grad I

Mesajde lucicadenisa » 31 Ian 2014, 21:51

Dragi colegi care ați susținut lucrarea de grad I, vă rog să mă lămuriți cu câteva detalii teoretice cum trebuie structurată o lucrare și dacă sunt cățiva pași comuni de urmat care sunt aceia ?
Trebuie sa se redacteze într-un standard cerut, câte capitole?
lucicadenisa
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Noi 2012, 20:14

Re: Întocmirea lucrării de grad I

Mesajde grutipup » 01 Feb 2014, 11:09

Bună ziua,
în general lucrarea de gradul I conţine:
- o introducere, în care se argumentează motivul alegerii temei, "viziunea" proprie asupra temei respective;
- un capitol teoretic, în care se definesc noţiunile teoretice folosite în lucrare;
- un capitol care prezintă tema aleasă;
- un capitol care conţine aplicaţii şi consideraţii metodice legate de tema aleasă;
- diferite anexe:planuri de lecţii,proiecte,experimente,statistici,aplicaţii practice;
- bibliografie;
- cuprins.
Desigur, îndrumătorul de lucrare vă va explica mult mai bine cum doreşte să alcătuiţi lucrarea.
Succes!
grutipup
 
Mesaje: 29
Membru din: 11 Apr 2013, 17:49

Re: Întocmirea lucrării de grad I

Mesajde lenu999 » 01 Feb 2014, 14:39

CUPRINS
ARGUMENT........................................................................................... 4
CAPITOLUL I
CONCEPTUL DE SOCIALIZARE
1.PROCESUL DE SOCIALIZARE–DEFINIRE ŞI DESCRIERE.9
2. TIPURI DE SOCIALIZARE.........................................................13
3. AGENŢII SOCIALIZĂRII..............................................................16
4. SOCIALIZAREA – ACŢIUNE SOCIALĂ INEVITABILĂ........18

CAPITOLUL II
FAMILIA - PRIMUL FACTOR DE SOCIALIZARE A COPILULUI PREŞCOLAR
1.ROLUL FAMILIEI ÎN ADAPTAREA COPILULUI LA MEDIUL GRĂDINIŢEI........................................................................22
2.ASPECTE EDUCATIVE ÎN CADRUL FAMILIEI ŞI EFECTELE LOR ASUPRA DEZVOLTĂRII COPILULUI PREŞCOLAR ........................................................................................29
3.IMPORTANŢA PROCESULUI DE SOCIALIZARE PENTRU INTEGRAREA VIITOARE A PREŞCOLARULUI......................34

CAPITOLUL III
GRĂDINIŢA - AL DOILEA FACTOR DE SOCIALIZARE A COPILULUI PREŞCOLAR
1.EDUCATOAREA ŞI GRUPA DE VÂRSTĂ , FACTORI DE SOCIALIZARE......................................................................................41
2.FORMELE DE ACTIVITATE ALE PREŞCOLARULUI......47
3.CONTRIBUŢIA GRĂDINIŢEI ASUPRA SOCIALIZĂRII
COPILULUI PREŞCOLAR.................................................................58

CAPITOLUL IV
ROLUL PARTENERIATULUI FAMILIE- GRĂDINIŢĂ - COMUNITATE ÎN SOCIALIZAREA PREŞCOLARILOR
1.METODE ,TEHNICI ŞI PROCEDEE DE SOCIALIZARE FOLOSITE ÎN CADRUL PARTENERIATELOR......................67
2.PROBLEME DE SOCIALIZARE A COPIILOR CU C.E.S...71

CAPITOLUL V
1.MODALITĂŢI CONCRETE DE SUSŢINERE A SOCIALIZĂRII ÎN GRĂDINIŢĂ ...................................................77
2.CONCLUZII GENERALE ŞI RECOMANDĂRI........................96
OBSERVAŢII – ANEXE.............................................................99
BIBLIOGRAFIE.........................................................................115
Va trimit cuprinsul lucrarii mele , pe care am sustinut-o in acest an scolar . Cam asa a fost structurata lucrarea mea ,la specializarea educatoare. mult succes!
lenu999
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Apr 2009, 15:06

Re: Întocmirea lucrării de grad I

Mesajde mona2012 » 25 Mai 2014, 13:05

Buna ziua! Lucrarea mea pentru gr.I este despre metoda grafica si as avea nevoie de cateva materiale, daca ma puteti ajuta. Multumesc! ramona_becherescu@yahoo.com este adresa mea.
mona2012
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Mai 2012, 11:57

Re: Întocmirea lucrării de grad I

Mesajde lucicadenisa » 03 Iun 2014, 20:41

Multumesc d-nei[b] lenu990 imi prinde bine o parere.
lucicadenisa
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Noi 2012, 20:14


Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator