concediul de odihna neefectuat

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

concediul de odihna neefectuat

Mesajde caras_v » 04 Apr 2011, 14:49

As dori o lamurire in legatura cu concediul de odihna neefectuat. La sfarsitul anului scolar trecut - in 28 iunie- am intrat in concediu pt ingrijirea copilului (2 ani), nu am beneficiat de concediul de odihna la care as fi avut dreptul pe perioada verii. La un moment dat secetara de la scoala mi-a spus ca mi-l va plati, acum nu mai stie. As dori o informatie legata de acest fapt.
Multumesc celor ce-mi vor raspunde!
caras_v
 
Mesaje: 49
Membru din: 23 Ian 2007, 23:25

Re: concediul de odihna neefectuat

Mesajde maria_cseh » 05 Apr 2011, 11:32

Dacă acea perioadă nu s-a suprapus cu concediu de odihnă, ați avut dreptul la plata zilelor lucrate odată cu colegii d-voastră. Este dreptul d-voastră pt. care nu trebuie să vă rugați secretarei.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: concediul de odihna neefectuat

Mesajde ela09 » 15 Noi 2011, 08:10

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema.In anul scolar trecut am fost director adj. In timpul vacantelor am luat putine zile din concediul de odihna. Conform normelor metodologice publicate in Monitorul oficial, as avea dreptul la efectuarea concediului restant, dar directorul actual spune, ca au fost doar 20 de zile lucratoare, conform metodologiei ( Legea 53/2003 -Codul Muncii) si nu am concediu restant. Intrebarea mea este: Cate zile de concediu are directorul? Multumesc de raspuns.
ela09
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Oct 2008, 13:08

Re: concediul de odihna neefectuat

Mesajde roxana_iancu » 17 Apr 2014, 14:37

Buna ziua! Am si eu o mare nelamurire si va cer ajutorul pentru ca de la scoala nu ma lamureste nimeni. Eu intru in concediu prenatal pe 2 mai 2014 urmand sa nasc la sfasitul lunii mai, inceputul lunii iunie. Anul acesta voi beneficia de banii pe concediu de odihna avand in vedere ca trebuie sa-mi iau obligatoriu cele 42 de zile de concediu de lauzie?
roxana_iancu
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Dec 2010, 14:50


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator