Educatia Prescolarilor acasa

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Educatia Prescolarilor acasa

Mesajde alma28 » 24 Mar 2014, 13:35

Buna ziua,

Dat fiind faptul ca eu consider acest loc unul unde pot primi raspunsuri avizate , va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in urmatoarea situatie:

Am un copil bilingv *romana-germana) actualmente intr o gradinita privata din Germania. Anul viitor va incepe scoala si o sa ne intoarcem in Romania, ea e aici de la 2 ani Problema e urmatoarea: la gradinita nu au nici un fel de activitati, nici macar nu coloreaza, nu invata poezii, rar cantecele. Sunt afara, in padure, pe plaja 6 ore pe zi din 8 ore. Asadar , imi e foarte frica de ceea ce se va intampla anul viitor cand va trebui sa mearga la scoala pentru ca ea nu stie nimic: cifre , litere, poezii, adunari, scaderi etc

Eu am tot incercat sa fac acasa cu ea, am cumparat caiete unde trebuie sa completeze, sa faca liniute , oulete etc dar REFUZA SA SCRIE , nu vrea sub nici o forma si nu accepta sa o invat nimic, ea vrea doar sa se joace, cum ma sfatuiti sa procedez cu ea? cum sa o atrag astfel incat sa isi doreasca sa scrie, sa coloreze etc
Am incercat sa o recompensez prin laude,bombonele, dar cand o intreb daca vrea sa scrie ceva sau sa ne jucam cu cartonasele cu litere refuza imediat. M am enervat foarte tare, nu stiu cum sa mai procedez cu ea. Imi e frica de faptul ca o data intorsi in Romania nu va tine pasul cu ceilalti copii , mult mai avansati din pct asta de vedere :(

Poate nu am inceput eu cu activitatile potrivite, cu ce sa incep?
alma28
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mar 2014, 12:47

Re: Educatia Prescolarilor acasa

Mesajde maricica1956 » 24 Mar 2014, 22:12

Nu va faceti griji.E foarte bun sistemul german.La aceasta varsta copilul trebuie sa se joace si sa fie sanatos.Nu trebuie sa vina plictisit la scoala de atatea liniute si bastonase.
Va scrie la scoala.Asta-i rolul scolii,nu ca la noi,gradinita preia de multe ori eronat ce trebuie sa se faca la scoala,si tot de multe ori copiii vin cu deprinderi gresite,care nu se mai repara,sau se repara greu.
Nu fortati nimic!Daca puteti sa-i organizati un joc prin care sa va atingeti scopul,faceti-o,daca nu lasati lucrurile asa.
Va doresc sanatate si nu tragedizati o normalitate.
maricica1956
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Sep 2008, 00:36

Re: Educatia Prescolarilor acasa

Mesajde tukuta » 25 Mar 2014, 07:46

Scopul clasei pregătitoare este exact acela de a-l învăța pe copil de la simpla ținere în mână a creionului până la semne grafice, dar nu numai!
tukuta
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Mai 2007, 07:44

Re: Educatia Prescolarilor acasa

Mesajde Gela_Munteanu » 26 Mar 2014, 23:03

alma28 scrie:Buna ziua,

Dat fiind faptul ca eu consider acest loc unul unde pot primi raspunsuri avizate , va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in urmatoarea situatie:

Am un copil bilingv *romana-germana) actualmente intr o gradinita privata din Germania. Anul viitor va incepe scoala si o sa ne intoarcem in Romania, ea e aici de la 2 ani Problema e urmatoarea: la gradinita nu au nici un fel de activitati, nici macar nu coloreaza, nu invata poezii, rar cantecele. Sunt afara, in padure, pe plaja 6 ore pe zi din 8 ore. Asadar , imi e foarte frica de ceea ce se va intampla anul viitor cand va trebui sa mearga la scoala pentru ca ea nu stie nimic: cifre , litere, poezii, adunari, scaderi etc

Eu am tot incercat sa fac acasa cu ea, am cumparat caiete unde trebuie sa completeze, sa faca liniute , oulete etc dar REFUZA SA SCRIE , nu vrea sub nici o forma si nu accepta sa o invat nimic, ea vrea doar sa se joace, cum ma sfatuiti sa procedez cu ea? cum sa o atrag astfel incat sa isi doreasca sa scrie, sa coloreze etc
Am incercat sa o recompensez prin laude,bombonele, dar cand o intreb daca vrea sa scrie ceva sau sa ne jucam cu cartonasele cu litere refuza imediat. M am enervat foarte tare, nu stiu cum sa mai procedez cu ea. Imi e frica de faptul ca o data intorsi in Romania nu va tine pasul cu ceilalti copii , mult mai avansati din pct asta de vedere :(

Poate nu am inceput eu cu activitatile potrivite, cu ce sa incep?


Puteți intra aici http://www.isjtr.ro/departamentul-curriculum/invatamant-preprimar/135-fise-de-evaluare-pentru-anul-scolar-2012-2013.html să descărcați fișa de evaluare pentru 5-6 ani și să vedeți care sunt comportamentele însușite sau nu de fiica dv. La modul ideal, un copil care merge în clasa pregătitoare trebuie să aibă ,,I” măcar la evaluarea finală. Dacă observați că nu corespunde, încercați să schimbați modul de abordare și dacă-i place mult să se joace, există și învățarea prin joc. Jucați-vă împreună, scrieți, nu neapărat pe caiet( se poate și pe faianță, pe nisip, pe lemn, pe ou sau pe orice altceva),astfel încât să nu se simtă obligată, să-i facă plăcere acest lucru. Există multe lucruri de spus, însă dv. o cunoașteți cel mai bine și trebuie să găsiți soluția potrivită.
Gela_Munteanu
 
Mesaje: 30
Membru din: 07 Mai 2012, 09:27


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori