Propunere Hub Educational

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Propunere Hub Educational

Mesajde adamtanase » 04 Dec 2012, 18:19

Buna ziua, Stimati Profesori.

Imi doresc ca in viitorul apropiat sa demarez un proiect, pentru care sunt momentan la partea de cercetare. As dori sa creez (initial in Bucuresti), o locatie dedicata predarii in particular a cursurilor, meditatiilor si a altor activitati educative.

Ideea mea ar fi un spatiu (fizic) ce sa cuprinda un numar de sali de curs, dotate cu tot ce trebuie, cu o amplasare buna. Dar ceva ce sa fie un mediu cu adevarat educativ / creativ. Sa cuprinda si o zona de depozitare a materialelor de curs, si toate cele necesare. Dincolo de asta, sa existe si un serviciu online de inregistrare, atat a profesorilor, cat si a studentilor, ce sa includa testimoniale, calificative, posibilitatea descarcarii temelor pentru acasa, s.a.m.d.

Doresc sa creez un spatiu in care tinerii interesati sa aiba acces la pregatire suplimentara, si, de asemenea, sa furnizez un cadru propice (atat ca mediu, cat si dpdv legal) pentru profesori, asa incat acestia sa isi poata desfasura activitatea in particular in cele mai bune conditii de performanta.
Investitia ar urma sa fie facuta pe cont propriu, iar amortizarea acesteia sa se faca din plata unei chirii modice pentru sedintele desfasurate in Hub.

Va intreb, asadar, cati dintre dumneavoastra ar gasi util un astfel de proiect, si mai ales, ce sugestii ati avea?

Cu stima,
Adam.
adamtanase
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mar 2010, 14:57

Re: Propunere Hub Educational

Mesajde emil » 05 Dec 2012, 01:03

Cel mai important lucru este sa va prezentati, daca doriti sa vi se raspunda la intrebari. Daca nu veti face acest lucru, voi inchide subiectul.

Multumesc pentru intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Propunere Hub Educational

Mesajde adamtanase » 05 Dec 2012, 10:25

Adam Tanase, imi pare bine de cunostinta.
adamtanase
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mar 2010, 14:57

Re: Propunere Hub Educational

Mesajde emil » 05 Dec 2012, 19:26

adamtanase scrie:Adam Tanase, imi pare bine de cunostinta.

Acest nume se vede in ID. Pentru o lucrare publica, pentru deschidere si transparenta, nu este suficient!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Propunere Hub Educational

Mesajde adamtanase » 17 Mar 2014, 11:51

In regula, mai fac o incercare.
Ma numesc Adam Tanase (dupa cum am mai zis + ca se vede si in ID, cum bine punctati si dumneavoastra), am 25 de ani, lucrez pentru o institutie ce sustine antreprenoriatul, initiativele antreprenoriale si educatia antreprenorala, iar in particular pregatesc elevi de liceu pentru materia Informatica.

Tinand cont de acestea, nu am putut sa nu observ lacunele sistemului educational si necesitatea aducerii de servicii complementare private, nu ne putem baza, cel putin momentan, pe o imbunatatire din partea Statului. (Dvs, Dle. Profesor Emil Onea presupun ca sunteti la curent cu aceste aspecte).

Astfel, cred ca ar putea fi creata o solutie care sa rezolve 3 mari probleme:
1. Lipsa educatiei suficiente si plafonarea elevilor (si nu numai) care isi doresc cu adevarat sa faca performanta.
2. Cresterea veniturilor profesorilor, unanim acceptate ca fiind insuficiente + punerea in valoare a capabilitatilor acestora.
3. Eliminarea haosului si dezorganizarii acumularii informatiei de catre elevi.

Evident, ce imi doresc eu sa creez este un pas minuscul, poate doar un mic program pilot, dar sunt convins ca exista un numar mare de cadre didactice care ar cocheta cu aceasta idee.

Acestea fiind spuse, sper ca in continuare sa trecem de formalitatile pe care le impune un forum (imi cer scuze pentru carentele mele pe acest subiect) si sa purtam o discutie pe fond.

Adam Tanase.
adamtanase
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Mar 2010, 14:57

Re: Propunere Hub Educational

Mesajde sportiv » 17 Mar 2014, 20:43

Astfel, cred ca ar putea fi creata o solutie care sa rezolve 3 mari probleme:
1. Lipsa educatiei suficiente si plafonarea elevilor (si nu numai) care isi doresc cu adevarat sa faca performanta.
2. Cresterea veniturilor profesorilor, unanim acceptate ca fiind insuficiente + punerea in valoare a capabilitatilor acestora.
3. Eliminarea haosului si dezorganizarii acumularii informatiei de catre elevi.

Evident, ce imi doresc eu sa creez este un pas minuscul, poate doar un mic program pilot, dar sunt convins ca exista un numar mare de cadre didactice care ar cocheta cu aceasta idee.

Acestea fiind spuse, sper ca in continuare sa trecem de formalitatile pe care le impune un forum (imi cer scuze pentru carentele mele pe acest subiect) si sa purtam o discutie pe fond.

Adam Tanase.

Interesant! (De fapt cred că nu numai o soluție trebuie, ci, cel puțin trei - pentru fiecare problemă câte una) :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron