desfiintare clasa de liceu cu mai putin de 15 elevi

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

desfiintare clasa de liceu cu mai putin de 15 elevi

Mesajde aurora69 » 12 Dec 2013, 11:14

Sunt mama unei eleve in clasa a x a profil mate-info din cadrul unui liceu cu referinte bune . Problema e ca de la an la an va scade numarul de elevi din clasa (momentan sunt 19 elevi din 29) din cauza ca multi nu fac fata profilului respectiv (mai ales la matematica ) raman corigenti si repetenti sau se muta la alte licee sau alte profile. Fata mea doreste sa faca acest profil si nu are probleme cu matematica dar unii profesori le-au spus ca daca nu raman suficienti s-ar putea ca la anul sa se desfiinteze clasa si pe elevii ramasi sa-i mute la alte profile sau alte licee(mai proaste cred) iar clasa aceasta e cea mai slaba din generatia respectiva .Totusi sunt si copii buni dar nu multi si e pacat de ei caci chiar doresc sa invete la acest liceu si chiar la acest profil .La celelalte clase de mate info nu mai sunt decat 2 locuri iar fiica mea desi e cea mai buna la matematica din clasa ei, nu are media generala mare pentru ca la celelalte obiecte e mediocra( media e sub media ultimului elev din cele 2 clase de profil mate-info). E posibil ca odata ce ai avut medie de intrare la acest liceu sa te mute la altul daca tu doresti sa ramai acolo unde ai intrat? Ce se poate intampla in conditiile in care numarul de elevi scade sub 15? Mentionez ca toti elevii care au facut matematica cu acest profesor au luat bacul la matematica. Ce pot face eu ca parinte pentru ca celelalte licee sunt foarte slabe si in general tehnologice.
aurora69
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Dec 2013, 10:51

Re: desfiintare clasa de liceu cu mai putin de 15 elevi

Mesajde strodanmihail » 11 Ian 2014, 13:55

Scaderea numarului elevilor sub un numar de 15 indivizi la o clasa atrage, dupa sine si in conformitate cu legile invatamantului romanesc, desfiintarea sau comasarea acelei clase. In cadrul clasei fiicei dumneavoastra, daca e singura de profil, exista posibilitatea de a se desfiinta, copiii fiidn in felul acesta bevoiti sa se mute la o clasa cu un profil diferit sau la o clasa cu profil asemanator dar la alt liceu. Ramane insa o problema, aceea a liceelor "slabe". nu stiu ce intelegeti dumneavoastra prin aceasta caracterizare, dar nuliceul conteaza ci copilul, in speta dorinta de a invata, capacitatea de intelegere, sprijinul familiei etc. Nu numele sau "eticheta" liceului conteaza. Sunt o sumedenie de alti factori care influenteaza demersul didactic al copilului. Insa trebuie sa aveti rabdare si sa vedeti ce se va intampla. Pana la urma, luati in calcul si doleantele copilului dumneavoastra, deoarece el este principalul vizat, nu credeti/
strodanmihail
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2008, 22:36

Re: desfiintare clasa de liceu cu mai putin de 15 elevi

Mesajde strodanmihail » 11 Ian 2014, 13:56

...
nu credeti?
strodanmihail
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2008, 22:36

Re: desfiintare clasa de liceu cu mai putin de 15 elevi

Mesajde aurora69 » 14 Ian 2014, 15:22

Fata mea nu doreste sa ajunga la un liceu tehnologic si nici la alt liceu teoretic (desi nu mai ramane decat unul la care ar putea ajunge) nu doreste un alt profil si nici noi parintii .In acel liceu mai sunt 2 clase de profil dar au cate 28 respectiv 30 elevi (clasele sunt cu rezultate mai bune ).
aurora69
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Dec 2013, 10:51

Re: desfiintare clasa de liceu cu mai putin de 15 elevi

Mesajde aurora69 » 13 Feb 2014, 10:00

Buna ziua!
Am reusit sa o mut pe fata mea la clasa de mate info engleza intensiv si sunt atat de incantata eu cat si ea de noua clasa .Multumesc directorului si profesorilor din consiliul profesoral care i-au dat in felul acesta o alta sansa in viitor .Acum vine acasa si-mi spune cu incantare ca la romana doreste sa citeasca cartea si nu sa ia rezumatul de pe internet, la engleza e incantata de orele de listening si de writing, la fizica mi-a spus ca e pentru prima oara cand a deschis culegerea, la chimie in sfarsit aud ca a inteles lectia si i se pare foarte simplu si nu si-a imaginat ca sunt profesori care nu pleaca de la ora pana cand nu vad ca ai inteles lectia, la biologie stie ca profesorul este sever dar e multumita de modul cum preda acesta lectia pe baza de desene si a inceput sa i se para interesanta biologia chiar daca desenele ei nu au iesit ca cele de pe tabla.Eu sunt multumita de atitudinea profesorilor din fata de acesta clasa spre deosebire de cealalta clasa ( asta a fost motivul care l-am scris pe cerere in afara de faptul ca nu eram multumita de rezultatele fetei mele ).
aurora69
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Dec 2013, 10:51


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori