pretransfer rural- urban

Discutii despre examenele elevilor si examenele cadrelor didactice

pretransfer rural- urban

Mesajde auap » 09 Apr 2010, 10:45

Buna ziua,
as dori informatii legate de pretransferul de la rural la urban. Am inteles ca acest lucru este posibil daca ai media/ nota minim 7 la ultima titularizare la care ai participat. Eu am terminat Liceul pedagogic in 1997 ; la acea vreme am participat la un concurs la nivelul liceului in urma caruia am primit repartitie pe post. Pe baza acelui concurs "ne-au ordonat" insa nu s-au dat note ci un punctaj. Am vb. la liceu si nu mai au acele cataloage cu punctajul obtinut ci doar un tabel care specifica pozitia pe care ma aflam ( nr. 18). In aceasta situatie cum dovedesc ca am obtinut peste 7? Sau ....care-i procedura?
Multumesc frumos!
auap
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Sep 2007, 17:33

Re: pretransfer rural- urban

Mesajde ojog.marinela » 28 Mar 2013, 18:52

Buna ziua ! va rog sa-mi spuneti daca poti cere pretransfer pe un post de suplinitor... Multumesc frumos !
ojog.marinela
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iun 2012, 20:43

Re: pretransfer rural- urban

Mesajde magda » 29 Mar 2013, 14:55

ART. 51
(1) Posturile
didactice/Catedrele rămase vacante după soluţionarea completărilor de normă
didactică şi a restrângerilor de activitate se ocupă de cadrele didactice titulare prevăzute la art. 31 alin.
(7)
-
(8), la cererea acestora, prin pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar,
considerând cu prioritate apropierea de domiciliu.
(2) Pretransferarea personalului didactic titular, consimţit între unităţile de învăţământ
preuniversitar, se poate realiza din mediul rural în mediul urban numai dacă persoana respectivă a
obţinut nota/media minimă 7 (şapte) la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante
în baza căruia satransferat/titularizat în învăţământul preuniversitar sau dacă a avut media minimă 7(şapte) la repartiţia guvernamentală
(3) La acordarea pretransferului consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar se au în
vedere apropierea de domiciliu şi principiile fundamentale prevăzute la art. 3 din Legea nr. 53/2003,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare
Avatar utilizator
magda
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2005, 01:51
Localitate: Constanta

Re: pretransfer rural- urban

Mesajde sce76 » 30 Ian 2014, 11:28

auap scrie:Buna ziua,
as dori informatii legate de pretransferul de la rural la urban. Am inteles ca acest lucru este posibil daca ai media/ nota minim 7 la ultima titularizare la care ai participat. Eu am terminat Liceul pedagogic in 1997 ; la acea vreme am participat la un concurs la nivelul liceului in urma caruia am primit repartitie pe post. Pe baza acelui concurs "ne-au ordonat" insa nu s-au dat note ci un punctaj. Am vb. la liceu si nu mai au acele cataloage cu punctajul obtinut ci doar un tabel care specifica pozitia pe care ma aflam ( nr. 18). In aceasta situatie cum dovedesc ca am obtinut peste 7? Sau ....care-i procedura?
Multumesc frumos!


Probabil era vorba de Repartitia Guvernamentala , nu de un concurs.Scoala care te-a primit, a facut-o in baza acelei repartitii, acolo trebuie sa gasesti o copie.
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58


Înapoi la Examene

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori