Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde mitty85 » 20 Ian 2014, 15:36

La disciplina dezvoltare personala trecem note?
mitty85
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Apr 2008, 17:32

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde simonaf » 20 Ian 2014, 21:38

Noua ni s-a spus sa nu dam note.
simonaf
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mai 2009, 23:31

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde dorelia » 21 Ian 2014, 11:44

Nici noi nu punem note.Cred ca este o masura buna.Nu am timp sa detaliez,argumentele pro fiind predominante fata de cele contra.
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde muszette » 21 Ian 2014, 16:43

Cine v-a transmis sa nu puneti note? Exista vreo scrisoare metodica ceva? ...si eu sunt de acord sa nu se puna calificative la DP!!!
muszette
 
Mesaje: 18
Membru din: 03 Sep 2007, 12:43

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde sportiv » 21 Ian 2014, 18:59

Presupun că toată lumea se referă doar la calificative! Domnii directori n-au fost informați de fantomele de pe la ISJ-uri? :D Ori sunt ,,ocupați” cu fondurile claselor (școlii)!(Sigur dnii inspectori ,,trimiși în teren”,nu directorii ! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde vasiliu68dana30 » 21 Ian 2014, 20:42

La clasa I nu se mai pun calificative?? Cum se incheie situatia semestriala?
vasiliu68dana30
 
Mesaje: 27
Membru din: 06 Feb 2011, 22:38

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde sportiv » 23 Ian 2014, 00:01

vasiliu68dana30 scrie:La clasa I nu se mai pun calificative?? Cum se incheie situatia semestriala?

Era vorba doar de D P nu de toate obiectele!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde vasiliu68dana30 » 23 Ian 2014, 13:38

Multumesc de raspuns.
Dar pentru a fi sigura , revin cu intrebari:Unde este facuta aceasta notificare? Are vreo baza legala sau fiecare judet face cum crede?
Pe noi nu ne-a anuntat nimeni, azi am intrebat Directorul, nu stie nimic!!!.........eu am pus cate 2 calificative- la DP, trebuie anulate!!.....uff, ce catalog urat voi avea!!
vasiliu68dana30
 
Mesaje: 27
Membru din: 06 Feb 2011, 22:38

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde vasiliu68dana30 » 23 Ian 2014, 14:03

"Evaluarea reprezintă o componentă importantă a procesului de învăţare. La disciplina Dezvoltare personală, evaluarea se realizează din mai multe perspective: a cadrului didactic, a elevului însuşi (autoevaluare) şi a colegilor (interevaluare). Pentru evaluarea fiecărui elev, se recomandă metode de evaluare precum: activităţi practice, proiecte individuale şi de grup, postere/desene/colaje, portofolii. Este important feedbackul permanent faţă de progresul fiecărui elev,
încurajarea exprimării ideilor şi a argumentelor personale, expunerea şi valorizarea produselor învăţării. Portofoliul va fi prezentat părinţilor în diferite momente pe parcursul anului şcolar, iar acesta va constitui un prilej de dialog pe marginea intereselor/ talentului elevilor şi a ariilor recomandate pentru îmbunătăţire. Alte modalităţi de realizare a evaluării sunt reprezentate de discuţiile de grup, utilizarea cadranului învăţării (Ce mi-a plăcut, Ce nu mi-a plăcut, Ce am învăţat, Ce voi folosi etc.),precum şi a fişelor individuale de observaţie (completate de către cadrul didactic).
Evaluarea nu reprezintă numai un instrument de control şi măsurare a competenţelor elevilor, ci şi o modalitate de reglare a strategiilor de predare-învăţare, de adaptare a cadrului didactic la nevoile individuale şi de vârstă ale elevilor. Cadrul didactic va urmări progresul elevilor reflectat în achiziţii cognitive, emoţionale, comportamentale şi atitudinale."
De unde reiese ca aceasta disciplina nu e notata??
vasiliu68dana30
 
Mesaje: 27
Membru din: 06 Feb 2011, 22:38

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde sanmartino » 23 Ian 2014, 16:19

vasiliu68dana30 scrie:"Evaluarea reprezintă o componentă importantă a procesului de învăţare. La disciplina Dezvoltare personală, evaluarea se realizează din mai multe perspective: a cadrului didactic, a elevului însuşi (autoevaluare) şi a colegilor (interevaluare). Pentru evaluarea fiecărui elev, se recomandă metode de evaluare precum: activităţi practice, proiecte individuale şi de grup, postere/desene/colaje, portofolii. Este important feedbackul permanent faţă de progresul fiecărui elev,
încurajarea exprimării ideilor şi a argumentelor personale, expunerea şi valorizarea produselor învăţării. Portofoliul va fi prezentat părinţilor în diferite momente pe parcursul anului şcolar, iar acesta va constitui un prilej de dialog pe marginea intereselor/ talentului elevilor şi a ariilor recomandate pentru îmbunătăţire. Alte modalităţi de realizare a evaluării sunt reprezentate de discuţiile de grup, utilizarea cadranului învăţării (Ce mi-a plăcut, Ce nu mi-a plăcut, Ce am învăţat, Ce voi folosi etc.),precum şi a fişelor individuale de observaţie (completate de către cadrul didactic).
Evaluarea nu reprezintă numai un instrument de control şi măsurare a competenţelor elevilor, ci şi o modalitate de reglare a strategiilor de predare-învăţare, de adaptare a cadrului didactic la nevoile individuale şi de vârstă ale elevilor. Cadrul didactic va urmări progresul elevilor reflectat în achiziţii cognitive, emoţionale, comportamentale şi atitudinale."
De unde reiese ca aceasta disciplina nu e notata??


Directorul s-a uitat la mine ca la o nebună când l-am întrebat, nu știe nimic!!!
sanmartino
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2012, 21:02

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde irina1980 » 23 Ian 2014, 16:42

Noi am primit la începutul anului şcolar o circulară venită de la ISJ în care se preciza faptul că la disciplina DP nu se pun calificative, făcând parte din aria Consiliere şi orientare.( lucrez la o şcoală din judeţul Bihor)
irina1980
 
Mesaje: 13
Membru din: 24 Feb 2010, 21:49

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde muszette » 23 Ian 2014, 18:42

Eu sunt din Prahova si noua nu ni s-a transmis nimic. Daca cineva mai are circulara va rog sa o postati aici sa ne lamuriti si pe noi!
muszette
 
Mesaje: 18
Membru din: 03 Sep 2007, 12:43

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde lilianabucsai » 23 Ian 2014, 21:31

La Iasi ni s-a transmis ca NU se pun caqlificative la DP
lilianabucsai
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Ian 2010, 16:34

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde 19_mai » 23 Ian 2014, 21:58

Cadrele didactice din învăţământul primar

Precizări privind completarea catalogului

Având în vedere că:

În acest an școlar, în învățământul primar se folosesc concomitent două
planuri-cadru, și anume noul plan-cadru la clasele pregătitoare și întâi, dar și, în paralel, vechile planuri-cadru pentru clasele a II-a și III-IV, facem precizările ce urmează, cu referire la completarea cataloagelor, în ceea ce privește denumirea disciplinelor de învățământ.

1)Documentul de referință pentru denumirea disciplinelor de învățământ și, implicit, consemnarea corectă a acestora în catalogul școlar, este planul-cadru aplicat la clasă (document pe care îl atașăm).

2)Pentru clasele pregătitoare și întâi:
a) Cataloagele în format nou, au denumirea disciplinelor corect tipărită; numai la rubrica „matematică” de la clasa pregătitoare se va adăuga „și explorarea mediului”. Tot la clasa pregătitoare, rubrica „Ştiinţe ale naturii” va ramâne neutilizată.

b) Discilina „Dezvoltare personală”, fiind alocată ariei curriculare „Consiliere și orientare” în planul-cadru, va urma regimul acesteia, așa încât nu se acordă calificative (clasa I).


3)Pentru clasele a II-a și III-IV, în cazul folosirii cataloagelor în format nou, se vor face adaptările necesare, acolo/după cum e cazul.
19_mai
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Iul 2012, 16:20

Re: Notele la clasa 1 dupa noua programa!!!

Mesajde 19_mai » 23 Ian 2014, 21:58

Cadrele didactice din învăţământul primar

Precizări privind completarea catalogului

Având în vedere că:

În acest an școlar, în învățământul primar se folosesc concomitent două
planuri-cadru, și anume noul plan-cadru la clasele pregătitoare și întâi, dar și, în paralel, vechile planuri-cadru pentru clasele a II-a și III-IV, facem precizările ce urmează, cu referire la completarea cataloagelor, în ceea ce privește denumirea disciplinelor de învățământ.

1)Documentul de referință pentru denumirea disciplinelor de învățământ și, implicit, consemnarea corectă a acestora în catalogul școlar, este planul-cadru aplicat la clasă (document pe care îl atașăm).

2)Pentru clasele pregătitoare și întâi:
a) Cataloagele în format nou, au denumirea disciplinelor corect tipărită; numai la rubrica „matematică” de la clasa pregătitoare se va adăuga „și explorarea mediului”. Tot la clasa pregătitoare, rubrica „Ştiinţe ale naturii” va ramâne neutilizată.

b) Discilina „Dezvoltare personală”, fiind alocată ariei curriculare „Consiliere și orientare” în planul-cadru, va urma regimul acesteia, așa încât nu se acordă calificative (clasa I).


3)Pentru clasele a II-a și III-IV, în cazul folosirii cataloagelor în format nou, se vor face adaptările necesare, acolo/după cum e cazul.
19_mai
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Iul 2012, 16:20

Următorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator