Strigator la cer.... si la MINISTER

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Strigator la cer.... si la MINISTER

Mesajde sucice » 26 Sep 2013, 19:30

Buna seara,
Supun atentiei dumneavoastra un caz si va rog sa-mi spuneti daca este normal ce se intampla la noi in Romania.
Am clase simultane, pregatitoare+1+3 si cei mai multi sunt 8 in clasa pregatitoare,iar colega de la sectia maghiara are 6 copii si lucreaza intr-o singura clasa. Noua ni s-a invocat ca ei au legea minoritatilor si le-a fost aprobat sa functioneze clasa de sine statatoare.De ce noi trebuie sa ne nenorocim copiii ,ca numai ore nu poti sa faci impreuna cu pregatiitoarea cand cei din clasa I trebuie sa invete sa citeasca si sa socoteasca iar cei de la clasa III au inmultirea si impartirea iar pregatitoarea mai mult joc.Chiar nu gandeste nimeni in ministerul asa zisei educatii ca la sate marea majoritate a scolilor au clase simultane.
As dori, daca stie cineva ce stipuleaza acea lege a minoritatilor si de ce noi trebuie sa fim bataia de joc a cuiva? :twisted: :evil:
ALO MINISTERUL....unde vreti performantaaaaaaa?
sucice
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Aug 2011, 14:03

Re: Strigator la cer.... si la MINISTER

Mesajde sportiv » 21 Noi 2013, 20:25

Subiectul se dezbate ,deja, pe mai multe site-uri! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Strigator la cer.... si la MINISTER

Mesajde laurentziu_roshu » 27 Dec 2013, 10:46

sportiv scrie:Subiectul se dezbate ,deja, pe mai multe site-uri! :oops:

Degeaba se dezbate "pe mai multe site-uri" daca nu se dezbate in minister si/sau sindicat, si in consecinta nu se ia nicio masura.
Factorii de decizie din minister nu au luat niciodata in seama dezbaterile de pe site-uri, chiar daca in aceste dezbateri apareau pucte de vedere corecte. Acesti "factori" au aplicat principiul: "Câinii latra, ursul merge".
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Re: Strigator la cer.... si la MINISTER

Mesajde oana_di » 27 Dec 2013, 21:22

Adevarat!!! Cred ca in majoritatea scolilor din tara ( ma refer la cele din mediul rural), copiii sunt chinuiti sa invete astfel, iar cadrele didactice , de asemenea, sa ameteasca de la o clasa la alta. Ce vina au acesti copii ca sunt mai putini, ca numar, oare, ei nu au dreptul sa beneficieze intreaga ora, de toata atentia cadrului didactic?????????????????
oana_di
 
Mesaje: 48
Membru din: 09 Mai 2012, 18:30

Re: Strigator la cer.... si la MINISTER

Mesajde sportiv » 29 Dec 2013, 20:32

oana_di scrie:Adevarat!!! Cred ca in majoritatea scolilor din tara ( ma refer la cele din mediul rural), copiii sunt chinuiti sa invete astfel, iar cadrele didactice , de asemenea, sa ameteasca de la o clasa la alta. Ce vina au acesti copii ca sunt mai putini, ca numar, oare, ei nu au dreptul sa beneficieze intreaga ora, de toata atentia cadrului didactic?????????????????

Peste tot copiii trebuie să învețe! :D, chiar dacă cei ce-i învață (și-i ,,ascultă” )se deplasează de la o școală la alta. Nu sunt mai puțini! Sunt exact la limita legii, care ar trebui să stabilească (10, 12, 15 elevi) ca număr maxim, nu minim / clase! 8) .
Părerea mea ( dar care contează mai puțin pentru ei=- de fapt, deloc).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori