Cât de mult să le permitem părinților?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Cât de mult să le permitem părinților?

Mesajde mariana2012 » 09 Noi 2013, 22:07

Buna seara.
De o luna de zile ma consum din cauza unei intamplari petrecute în afara scolii, dar care s-a dovedit a fi foarte ”importanta”. Mama unui elev de-al meu a venit intr-o zi cu o falca in cer si cu una in pămant acuzandu-mi fiul ca l-ar fi lovit pe unul din fii ei cu o piatra. Fapta a fost infirmata de toti copiii prezenti pe ulita in momentul acela. Desi sunt invatatoarea fiului ei, aceasta si-a permis sa-mi vorbeasca cu ”tu”, sa ma ameninte ca se duce ea la inspectorat si minister sa ma dea afara de pe post. Toate acestea pentru faptul ca a presupus ca baiatul meu ar fi vinovat. Cand a venit lamine femeia mirosea a alcool, ea aflandu-se in momentul faptei intr-o casa ( in vizita la cineva)-deci nu a vazut intamplarea. S-a suparat ca nu am crezut-o pe ea si mi-am crezut baiatul. Tin sa precizez ca femeia este o scandalagioaica, cu toata lumea are ceva de impartit iar fiii ei absenteaza ,sunt violenti, nespalati și provocatori. Simtindu-ma jignita pentru faptul ca mi-a intrat nepoftita in curtea mea si mi-a facut ”circ”, am reclamat-o la poliție , precizând ca nu intentionez sa o dau in judecata si nici sa primeasca amenda, ci vreau doar sa i se puna in vedere faptul ca nu e normal sa intri peste om in curtea lui si sa -i faci taraboi, mai ales ca fapta era una presupusa.
Parearea dumneavoastra care este? Ce amestec are Inspectoratul in rezolvarea acestei intamplari? Pentru ca femeia a facut ceea ce a zis si m-a reclamat la ISJ. Mai grav mi se pare faptul ca cel care a venit in teritoriu- inspectorul, nu a putut-o lamuri ( nu a vrut) pe femeie ca nu tine de competenta Inspectoratului, ci i-a dat avânt pe mai departe, sugerandu-mi mie sa las de la mine, ca sa nu se ”ajunga mai departe”.
Eu consider aceasta o fapta urata din partea unui parinte, mai ales stiindu-ma fara vina. Pe de alta parte, fapta petrecandu-se in afara scolii, in jurul orei 17, pe o ulita a satului, cred ca era o problema de competenta Politiei. Ce amestec are ISJ-ul sau Ministerul?
Parerea dumneavoastra? Sunt extrem de mahnita de felul in care noi, profesorii , am ajuns sa fim considerati, ignorati, jigniti, subestimati.....
mariana2012
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Mar 2012, 18:59

Re: Cât de mult să le permitem părinților?

Mesajde lerus » 10 Noi 2013, 12:21

Parerea mea:
- respectiva "intamplare", dat fiind faptul ca s-a petrecut in afara scolii si in timpul liber al copiilor, nu are nimic cu competenta d-voastra ca invatator, cercetarea era de domeniul Politiei;
-probabil ca era bine sa lasati Politia sa-si faca datoria, sa cerceteze, sa amendeze, ...;
- daca mama respectiva a facut o reclamatie la ISJ, inspectorul trebuia sa finalizeze cercetarea cu un proces verbal(sau ceva scris din care sa reiasa ce a constatat) al carui continut cred ca trebuia sa-l cunoasteti si d-voastra si directorul scolii si mama respectiva;
- daca reclamat este doar acest presupus incident, atunci inspectorul si-a depasit atributiile, amestecandu-se in treburile politiei, iar constatarile si sfaturile lui nu au niciun efect, dimpotriva daca aveti martori pot fi folosite(daca va fi cazul) impotriva acestuia(si ar merita acest lucru);
- daca s-a facut o reclamatie scrisa, trebuie sa cunoasteti continutul acesteia;
-daca inspectorul a venit doar pe baza unei reclamatii verbale, trebuie vazut cine e in "spatele afacerii";
- s-ar putea ca acest "incident" sa fi fost doar "motivul" pentru a putea reclama, mama avand alte motive(probabil considerand ca copilul ei este discriminat, marginalizat, neinteles, disconsiderat,....etc, intr-un fel sau altul de d-voastra, de familia d-voastra si de copiii din clasa;
-s-ar putea sa mai fie si alte persoane"interesate" care sa o manipuleze pe mama respectiva;
-ORICUM: PENTRU UN ASEMENEA INCIDENT(presupunanad ca s-a petrecut asa cum spune mama reclamanta) NU SE POATE DESFACE CONTRACTUL DE MUNCA AL UNUI DASCAL!
Intrebari:
- directorul a fost prezent la "ancheta"? Ce parere a avut? N-a avut nimic de zis?


Opinie:
In ultima vreme prea li se da dreptate parintilor si elevilor, iar dascalii sunt nevoiti sa suporte jigniri, apostrofari si acuzatii fara sa li se ofere macar prezumtia de nevinovatie.
lerus
 
Mesaje: 32
Membru din: 23 Mar 2009, 17:19

Re: Cât de mult să le permitem părinților?

Mesajde mariana2012 » 10 Noi 2013, 14:12

Reclamația a fost scrisă, iar directorul nu a fost prezent.
Inspectorul s-a prezentat în jurul orei 3 dupa amiaza, iar eu am fost chemata ulterior discutiei pe care el a avut-o cu reclamanta. Din discutia avuta am dedus ca s-a reclamat doar incidentul, nevand dialog pe tema discriminării sau a altor probleme ce tin de lucrul meu efectiv la catedra. Din păcate nu s-a incheiat niciun proces verbal la aceasta intrevedere, inspectorul afirmand ca-i va trimite femeii in termen de doua saptamani un raspuns scris la reclamatia facuta.
Sper ca va trimite unul si in scoala.
La discutie a asistat directorul adjunct care nu cunostea toate detaliile acestei probleme, asadar mai mult a ascultat ...
M-a deranjat foarte mult ( m-a dezamagit si mai tare) faptul ca inspectorul , desi e si el profesor ( si probabil ca intr-o zi se va intoarce la catedra) nu a luat atitudinea impusa de situatie.
Multumesc pentru sustinere. Am ajuns sa nu -mi pot scoate din minte aceasta intamplare. Mi se pare ireal...Sunt inca foarte afectata, foarte mahnita.
mariana2012
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Mar 2012, 18:59


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori