limba engleza la clasa pregatitoare

Limba straina studiata in scoala

limba engleza la clasa pregatitoare

Mesajde caratagina » 17 Sep 2013, 22:01

Din pacate anul acesta n-am participat la consfatuire asa incat n-am nici cea mai mica idee despre cum ar trebui sa se desfasoare ora la aceasta clasa. Cred ca accentul se va pune pe joc, imagini ...Cu siguranta fiecare dintre noi are materiale diverse, insa ma intreb daca vi s-a recomandat vreun auxiliar sau daca ati primit orice alta lamurire. In speranta ca vom schimba impresii, pareri si sfaturi dat fiind faptul ca multi dintre noi predam/ ne jucam pentru prima data unor/cu elevi in miniatura, astept orice sugestie. Multumesc si va doresc un nou an scolar bogat in impliniri si multumiri sufletesti.
caratagina
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Feb 2007, 23:48

Re: limba engleza la clasa pregatitoare

Mesajde irenee » 20 Sep 2013, 22:30

Buna,
Am ti-am citit din intamplare mesajul si cred ca e o idee buna sa schimbam pareri in legatura cu clasa pregatitoare. Este o provocare pentru noi. Mie mi se pareau mici cei de clasa a III-a, dar azi am facut prima ora la cei de la pregatitoare si clasa I ( la simultan) si erau atat de mici si speriati incat m-am asezat in bancuta langa ei si am inceput sa ne jucam....am mers cu o minge si o masinuta (jucarii imprumutate de la gradinita) si am reusit sa le captez atentia . Am facut joculete, dialog, prezentare de moda ( le-a placut foarte mult).
In legatura cu materialele , la consfatuiri ni s-a spus sa ne descurcam. In seara aceasta mi-am descarcat programa pentru cele doua clase si de maine incerc sa fac o planificare cat mai clara. Am inteles ca din cele 50 de minute , 30 sunt pentru activitatea propriu-zisa, iar restul pentru joc. Cum am mai spus, o provocare pentru noi.
Poate mai tinem legatura!
Numai bine, Irina
irenee
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Sep 2011, 20:54

Re: limba engleza la clasa pregatitoare

Mesajde caratagina » 01 Oct 2013, 19:32

Draga Irina, eu am mai luat contact cu cei mici pentru ca am facut niste ore de lb engleza la gradinita la cererea parintilor. Si atunci imi confectionam pentru fiecare ora o sumedenie de materiale in functie de tema abordata. Vreau sa-ti spun ca este foarte costisitor si time consuming. A decupat sotul meu ratuste si alte animale de s-a saturat...In alta ordine de idei trebuie sa fac planificarea si sunt de-a dreptul ingrozita- pentru fiecare tema trebuie cate un joc, materiale....e greu. Pe site la Uniscan am vazut geanta profesorului pentru clasa pregatitoarecare nu costa DECAT vreo 400 lei si ma gandeam ca ar fi bine sa ma mai sfatuiesc si cu alt profesor in aceeasi situatie sau poate cu cineva care a cumparat. Poate arunci o privire si ne mai sfatuim.
Daca mai sunt si alti colegi in aceeasi situatie poate mai dau si ei vreun semn- mai multe pareri nu pot fi decat utile!
caratagina
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Feb 2007, 23:48

Re: limba engleza la clasa pregatitoare

Mesajde medi » 26 Oct 2013, 13:12

fiul meu care este in clasa pregatitoare are un auxiliar de la Booklet si mi l-am fotocopiat. eu mi-am comandat de la DPH care mi se pare mai slabut. in rest folosesc cartonase de la gradinita cu animale, cifre, obiecte si cu poezioare si cantecele. sunt incantati dar si foarte activi si galagiosi. isi pierd atentia repede asa ca alternam jocul si momente de relaxare cu activitate. pana acum merge bine.
medi
 
Mesaje: 66
Membru din: 27 Iul 2006, 19:17

Re: limba engleza la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 26 Oct 2013, 22:15

Stimate colege,
Nu disperați! Copiii sunt dornici de noutate (și limba străină nu este mai prejos de matematică, să zicem)! :oops: Luați legătura ( dacă nu vă supără acest lucru) cu învățătorul/învățătoarea clasei și discutați (principial) despre ceea ce se poate face! Eu așa procedez și nimeni nu are nimic de pierdut!
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Limba Engleza

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator