Kangurul ....francofon

Kangurul ....francofon

Mesajde gea » 05 Apr 2005, 18:07

Sal......

Propun sa ne informam reciproc despre acest concurs, in masura in care putem fiecare.... Deocamdata eu stiu doar ca se va organiza.... Cine are amanunte? (Aveti vreo idee despre tematica?Vreo parere?)
Merci... :D
Paa!!
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde marikaj » 06 Apr 2005, 08:28

Concursul InternaĂžional Cangurul a fost anul acesta prganizat în data de 17 martie.
La adresa urmĂŁtoare se pot gĂŁsi relaĂžii despre concursul Cangurul
http://www.matematicasicangurul.ro/

Acum 5-6 ani aveau Âşi subiecte cu enunĂžul în limba francezĂŁ, dar în ultimii ani toate subiectele sunt traduse în limba oficialĂŁ în care se studiazĂŁ în Âşcolile participante.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Multumesc

Mesajde gea » 06 Apr 2005, 14:51

Multumesc, Marika, dar acolo e vb. doar de kangurul matematic, nu si despre cangurul francofon care se va tine in 20 mai.
Merci mult...
Paaaa!!!!

:roll:
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde marikaj » 06 Apr 2005, 22:08

vin cu detalii amanunĂžite mâine dimineaĂža
M-am interesat, concursul e pe 20 mai, înscrierile pânĂŁ pe 15 aprilie, minim 10 elevi, 70.000 contribuĂžia din care (parcĂŁ) 15.000 pt. organizatori. Am inclusiv contul.
revin mâine.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Multumesc..

Mesajde gea » 06 Apr 2005, 23:28

Multumesc, Mari, am contactat eu FIES si am deja toate amanuntele ce ma interesau..... Peste vreo 2 zile se vor putea vedea pe situl pe care tu il dadeai mai sus toate amanuntele legate de cangurul francofon.
Esti f. amabila, o adevarata colega, merci fain....Paa!!
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

a aparut Cangurul francofon

Mesajde gea » 08 Apr 2005, 20:33

Ave!!!

Vedeti ca pe www.matematicasicangurul.ro a aparut si sectiunea pt. cangurul francofon.....Bafta, les .....collegues!!!
A la prochaine!!!
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Cangurul francofon / proba de baraj

Mesajde marikaj » 19 Mar 2006, 20:48

Nu am deschis alt topic, pentru că titlul este destul de sugestiv. 8)
sâmbătă, 18 martie la palatul copiilor din Bucureşti s-a desfăşurat proba de baraj al concursului Cangurul francofon, unde am participat şi eu ca :wink: însoţitor
a fost un concurs atractiv, antrenant pentru copii, premii stimulente,
spectacol oferit de palatul copiilor cu ocazia francofoniei, atmosferă veselă, încinsă în aşteptarea rezultatelor, câştigători din toate colţurile ţării :wink:

îmi pare rău că nu m-am gândit mai devreme să dau acest anunţ şi poate ne întâlneam şi alţi forumişti cu această ocazie 8)

dar poate nu este târziu nici acum, deci fac un apel:
cine a mai fost pe acolo?
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori