imaginea educatoarei

Mesajde irina165 » 13 Mar 2006, 22:59

Nu te mai supara, lena! N-are rost. Eu am plecat si din alte motive (am dubla calificare si doi copii). Dar pana la urma respectul se castiga, indiferent ce profesie am avea! Totul e s-o facem cu daruire. Iti garantez ca nu va trece neobservata munca noastra si nici a voastra. Orice padure isi are uscaturile ei (nu fac aluzie la nimeni). Atata timp cat parintii copiilor pe care i-am avut la gradinita in urma cu 11 ani isi mai aduc aminte de mine inseamna ca mi-am facut datoria!! :lol:
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde mariro » 14 Mar 2006, 00:00

Mi-am amintit cu ocazia asta de o intamplare pe care vreau sa v-o povestesc. In '95 eram dupa o operatie in spital, abia dusa la salon eu si cea pe care o operase inaintea mea. Ai mei au aflat ca sunt in salon si prima care a venit sa ma viziteze a fost fiica mea- pe atunci era in clasa a XI-a. Parca o vad: intra, saluta pe toata lumea si in loc sa vina la mine se duce direct la patul vecin (cealalta operata pe care nu o cunosteam). Ii sare de gat si apoi vine sa ma stranga si pe mine in brate! Aceea era fosta ei educatoare- doamna Botezatu- pe care o stimez si o salut daca va citi vreodata acest mesaj; eu nu am putut sa o cunosc datorita acestei frumoase meserii pe care o am si care nu mi-a permis sa lipsesc de la scoala, nici cand eram bolnava! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde eugeny » 14 Mar 2006, 11:25

Eu nu am vrut sa va supar si nu am negat problemele pe care le-ati adus in discutie.Ele exista si au existat .In orice domeniu de activitate sunt oameni cu calitati deosebite si oameni care nici nu au ce cauta in acel loc--- dar fiti sigure ca acelea de care vorbiti stiu sa faca pasi spre pozitii confortabile.Adevaratele probleme sunt altele si sunt multe si grave.Doresc sa le aratam si poate unite sa schimbam ceva(subiectul propus mi sa parut interesant si de aceea am intrat pe forum,eu fac parte din ,,valul,,-dar voi tineretul macar , sa puteti schimba aceste pareri gresite)Aduc in discutie una din problemele majore cu care ne confruntam si anume: numarul mare de copii la grupa(30 ,38) . Ce sa faca educatoarea singura in fata acestora.
Toate stim ca inainte sa faci ceva, sa formezi ,sa dezvolti ,sa transmiti,trebuie sa cunosti.Sa cunosti copiii sa patrunzi la sufletelul fiecaruia,sa-l intelegi.Pe toti 38 trebuie trebuie sa-i mangai sa-i iubesti ,sa se simta ocrotiti si sa-i tratam in mod individual.Numai zgomotul amplificat,le dauneaza.Sunt copii care pun mana la urechi,care devin irascibili, agitati, nu pot fi atenti-si nu mai doresc sa vina la gradinita.In aceasta situatie esti nevoita sa ridici tonul - si gata unii spun acasa ca educatoarea este rea , tipa.In acest fel am crezut ca o sa discutam,sa colaboram cu pshiologi ,medici,care sa vada cauzele cu adevarat nu sa asteptam ca Uniunea Europeana sa faca ceva.Majoritatea parintilor au studii superioare si au ridicat aceast problema spun ca nu se poate face mare lucru daca aveti asa de multi copii(si iarasi suntem privite doar dadace) Daca supar ,voi iesi de pe forum--si imi cer inca odata scuze.
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Mesajde eugeny » 19 Mar 2006, 15:36

Cred ca am gresit aducand in discutie astfel de probleme,(ma trezeam vizavi de minister) aici cine sa ne auda si sa ne ia in seama.(femeia de servici)
.............asa ca subiectul nu mai e interesant!!!
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron