Diseminare curs de formare continua Malta

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Diseminare curs de formare continua Malta

Mesajde florica_s » 30 Sep 2013, 21:20

In calitate de profesoara de limba engleza la Scoala Gimnaziala Nr.16 din Oradea am avut sansa de a participa la un stagiu de perfectionare in Malta, intre 1 si 5 iulie 2013. Participarea mea la acest curs a fost posibila datorita sprijinului financiar primit in cadrul Programului Sectorial Comenius, prin ANPCDEFP (http://anpcdefp.ro).
Cursul “Practical ICT Tools in Language Teaching” a fost organizat de Executive Training Institute (ETI) Malta, parte a European School of English (ESE) din St. Julians, in apropiere de capitala Valetta.
Am ales aceasta activitate de formare dupa ce am cautat cu atentie una care s-ar putea potrivi asteptarilor mele. Cursul a avut ca principal obiectiv prezentarea potentialului pe care instrumentele TIC le ofera in domeniul educational, in special in predarea limbilor straine. In cadrul sesiunilor interactive de lucru, noi, cursantii, ne-am familiarizat cu modul de utilizare a diferitelor soft-uri in procesul de predare-invatare-evaluare, am luat in considerare situatiile in care am putea folosi anumite instrumente si avantajele utilizarii acestora. Materialele prezentate de catre formator au fost de o calitate deosebita, cursul fiind proiectat pe tabla interactiva. Am avut permanent la dispozitie calculatoare si acces la internet.
Cele 22.5 ore de curs au acoperit o tematică variată: crearea unor prezentări animate cu ajutorul programului Windows Movie Maker, descărcarea şi editarea videoclipurilor de pe YouTube, crearea unui blog, a unui wiki sau a unei pagini web simple, on-line şi chat-room, adăugarea de animaţii unei pagini web, folosirea aplicaţiei Audacity pentru a înregistra vocea, crearea de exerciţii online cu ajutorul aplicaţiei Hot Potatoes, a unor chestionare interactive cu diferite variante de răspuns folosind programul Quandary 2. Toate programele şi aplicaţiile menţionate sunt gratuite, se pot descărca uşor de pe internet şi pot fi folosite în realizarea prezentărilor interactive sau ale activităţilor din cadrul orelor de curs.
Continutul, metodele si instrumentele de lucru, organizarea excelenta au facut acest curs extrem de atractiv. Colegii, profesori din Spania, Belgia, Grecia, Polonia şi Romania, au fost minunati si ne-am simtit cu totii elevi intr-o mare scoala europeana, in care tot timpul ai cate ceva de invatat. Participarea la aceasta activitate de formare a contribuit la perfectionarea metodelor mele de predare si ale abilitatilor de utilizare a instrumentelor de tip TIC.
As dori sa-i incurajez pe toti colegii mei sa participe la astfel de stagii de formare, pentru ca vor trai momente de neuitat, vor intalni oameni minunati, vor vedea locuri extraordinare si, nu in ultimul rand, vor simti din nou importanta pe care o are meseria de dascal.


Prof. Florica Serfezeu
Scoala Gimnaziala Nr.16, Oradea
florica_s
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2009, 23:39

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori