One Laptop Per Child

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

One Laptop Per Child

Mesajde dia_cos » 23 Ian 2007, 18:29

M-ar interesa care este părerea dvs. în privinţa iniţiativei legislative lansată de deputatul Ioan Ghişe sub titlul "Un laptop pentru fiecare elev şi pentru fiecare profesor din România".

După cum probabil ştiţi, este vorba de (celebrul) "$100 laptop" proiectat în mare parte la MIT sub conducerea profesorului Negroponte şi promovat de fundaţia OLPC (One Laptop Per Child).

O referinţă la proiectul legislativ găsiţi aici:
http://www.hotnews.ro/Parlamentarii-nu- ... _61921.htm

Descrierea proiectului şi a laptop-ului:
http://laptop.org/

Diana
dia_cos
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Ian 2006, 16:09

Mesajde emy » 25 Ian 2007, 16:53

Eu unul sunt de parere ca e este o initiativa buna, la banii astia sa ai un laptop(nu comentez daca este sau nu performant, consider doar ca este suficient de performant pentru acces la informatie si alte chestii care ajuta la invatare). Eu unul mi-as cumpara un astfel de laptop chiar si cu 150 de $. Sper sa fie aprobata, pentru copii din familii sarace este man cereasca, oricum cei saraci opteaza pentru solutii desktop second-hand care nu sunt nici pe departe ata de bune.
Dar dupa cum bine stiti, Bill Gates urmeaza sa soseasca in Romania si sa inaugureze un centru de asistenta tehnica, care nu este destinat laptopurilor de 100 de $ cu Linux ca sistem de operare.(Vezi stirea: http://www.hotnews.ro/articol_63899-Bill-Gates-vine-in-Romania.htm)
Nu-mi imaginez ca pe cei de la Microsoft ii sperie cele cateva laptopuri si linux-ul instalat ci perspectiva ca tinerii ar avea acces la alternativa Microsoft, perspectiva ca acesti tineri ajunsi la maturitate nu vor mai gandi la fel ca domnul Iulian Barsan:
"Am rezerve fata de performantele dispozitivului pentru ca nu poate rula anumite programe, nici chiar Word-ul. Cred ca nu este operational din toate discutiile care au fost pana acum.
Se pun multe probleme: trebuie sa cablam toata tara, sunt calculatoarele unei singure firme... ceea ce imi da de gandit: cum se repara,cine plateste costurile", si-a enuntat nelamuririle si democratul Iulian Barsan."
Incerc sa-mi imaginez cum ar fi ca fiecare elev sa aiba un astfel de dispozitiv, iar profesorul sa-i poata da lectiile in format electronic(nu ma refer aici la lectii superinteractive, o prezentare simpla, multimedia), si sa nu mai fie nevoit sa piarda ore intregi cu dictare, copiere de lectii din lipsa de manuale, economiile ce ar putea veni din banii pentru carti.
Cred ca pe unii ii sperie o asemenea perspectiva.
Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Ah, si mai sper sa treaca!
emy
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Oct 2005, 12:18

Mesajde emil » 25 Ian 2007, 18:26

Initiativa este excelenta!
Nu e programul esuat SEI ci este o actiune in folosul elevului.
Cine spune ca nu merge Word, greseste! Exista variante LINUX, free!(OpenOffice)
Daca sunteti convinsi, votati aici:
http://olpc.ispot.ro

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Revolutia IT

Mesajde sfetnicul » 26 Ian 2007, 00:23

O revolutie in educatie se face cu o viziune si idei curajoase, aproape SF. Romania ar trebui sa fie in prima linie a acestei generatii.

Am votat si am trimis SFatul meu de a vota tuturor celor din lista mea de messenger.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde mariro » 26 Ian 2007, 00:41

Multumesc pentru SFat!

Am votat si eu, pentru ca intr-un computer este aproape toata cunoasterea lumii!
"Cunoasterea este prin ea insasi putere" ...
Ne dorim urmasi puternici, nu?
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde adinatulbure » 26 Ian 2007, 01:25

total de acord cu aceasta propunere!!!!!!!! Nu stiu de ce se tergiverseaza de ce se mai pune problema banilor... dar asa e mereu cand vine vorba despre educatie :(
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde dan_r » 12 Feb 2007, 17:00

Laptop-ul de 150 de dolari va aparea in aceasta luna

Programul “Un laptop pentru fiecare copil” va fi inaugurat in luna februarie a acestui an prin livrarea unui numar de aproximativ 2.500 de aparate copiilor saraci din opt state in curs de dezvoltare, potrivit Reuters.

Cele 2.500 de laptop-uri reprezinta o prima faza a programului, care are ca obiectiv in 2007 productia de masa a cinci milioane de laptop-uri ieftine destinate copiilor din tarile sarace. Pretul laptop-ului este de 150 de dolari, dar va scadea anul viitor la 100 de dolari, cand numarul acestora se preconizeaza ca va ajunge la 50 de milioane.
Laptop-ul ieftin, denumit “XO”, este destinat copiilor din tarile cele mai sarace din lume. Pana in 2010, numarul acestora ar putea atinge la aproximativ 150 de milioane.
Primele dispozitive vor fi distribuite institutiilor de invatamant de stat din Brazilia, Uruguay, Libia, Rwanda, Pakistan, Thailanda si posibil in Etiopia si Cisiordania.

http://www.hotnews.ro/articol_65325-Lap ... a-luna.htm

Mult succes!!! Asteptam primele rapoarte obiective privind fiabilitatea si eficienta didactica a acestui lot pilot de laptopuri!
dan_r
 
Mesaje: 5
Membru din: 11 Mar 2006, 10:34

"lobby"

Mesajde popicu9 » 06 Feb 2008, 13:58

Despre laptopuri pentru elevi şi cadre se discută peste tot . Se pare că "puternicii zilei" vor să folosescă aest lucru în favoarea lor nu a şcolii.
Propun ca cei care cred în acestă acţiune să se unească pe acest forum şi să facă lobby. Mai vin şi cu 10(!) idei pe care le supun dezbaterii.
OLPRC (One Laptop Per Romanian Children) http://www.olpc.ro/index.php/Main_Page
1) Dotarea cu laptopuri a fiecărui elev şi cadru didactic din România este inevitabilă .
2) Noi toţi trebuie să contribuim la stabilirea obiectivelor acestei direcţii de modernizare ( a cincea
revoluţie în educaţie –după unii) a învăţământului românesc .
3)Trebuiesc evitate o serie de greşeli intenţionate sau nu care ar duce la costuri financiare şi de timp
şi care ar amâna eficientizarea acestei acţiuni.
4) Din ce în ce mai multe ţări renunţă la softurile cu plată în favoare celor open-source - de aceea
propun optarea pentru proiectul OLPC (investiţie iniţială şi mentenanţă mai redusă)
5) Dotarea imediată a tuturor elevilor şi cadrelor didactice cu laptopuri este contraindicată din
punct de vedere tehnologic şi financiar . (acţiunea pe plan mondial este la început şi în următorii
ani îmbunătăţirile hard şi soft vor fi spectaculoase )
6) Propun o activitate continuă de achiziţionare cu 20%-25% pe an din numărul de elevi şi cadre,
asemănătoare achiziţiei de manuale.
7) Propun ca obiectivele implementării să fie la început mai reduse ( prezentări de materiale , teste
pe laptop , navigare în reţea-internet , implementare “baze de date” !)
8) Propun ca -Centrul Naţional pentru Curriculum şi Evaluare în Învăţământul Preuniversitar- să
demareze un plan naţional de constituire a manualelor digitale care în timp vor înlocui manualele
clasice ( Îm România sunt ff mulţi creatori de softuri cu caracter educaţional)
9) Propun ca în învăţământul românesc să fie folosite –pentru început- un număr limitat de softuri
de creare şi vizualizare a materialelor educaţionale care vor rula pe aceste laptopuri .
10) Propun ca toţi cei interesaţi de acest subiect să facă presiuni (lobby!) pentru ca dotarea cu
laptopuri să se facă rapid şi eficient
popicu9
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Ian 2007, 17:29

Re: One Laptop Per Child

Mesajde aurora1 » 29 Aug 2013, 15:22

Este un lucru de netagaduit ca omul este creatia vremurilor sale. Cand omul ramane in urma vremurilor, acesta se metamorfozeaza intr-un hibrid monstrous si extrem de periculos pentru societatea in care traieste.
Pana in zilele noastre, invatamantul romanesc a fost gloaba cu dinti de aur care alearga dupa Pegasus cel inaripat al Occidentului. Aceasta decizie mi se pare este deja intarziata. Orice domeniu in care nu exista viziune este menit sa dispara.
Nu putem nega faptul ca tehnologia este un instrument extrem de util in procesul de predare si ca viitorul educatiei se indreapta in aceasta directie. Sistemul e-learning a capatat amploare in ultimii ani, ceea ce a determinat aparitia unor platforme unde comunicarea intre profesor si elevi se desfasoara in timp real [link sters de moderator, pentru reclama contactati marketing at intuitext.ro]
aurora1
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Sep 2011, 20:13


Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori