Caiete speciale la clasa pregatitoare

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde monipt2006 » 07 Aug 2013, 15:43

De la ce editura ati comandat caiete speciale pentru clasa pregatitoare?
monipt2006
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Mai 2012, 11:52

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde dragos2009 » 07 Aug 2013, 19:34

monipt2006 scrie:De la ce editura ati comandat caiete speciale pentru clasa pregatitoare?


Editura Delta Cart au caiete bune.
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde monipt2006 » 12 Aug 2013, 21:40

Multumesc pentru raspuns!!!
monipt2006
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Mai 2012, 11:52

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde denisia1 » 13 Aug 2013, 08:13

EDITURA DELTA CARRT
denisia1
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Aug 2012, 19:42

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde ela78 » 13 Aug 2013, 08:15

Anul trecut eu am folosit caietele de la Editura Art. Sunt foarte bune, sunt aerisite si au sarcini de lucru diferite care vizeaza mai multe aspecte, au si spatiu de scriere dupa grafisme. Celelalte caiete de la alte edituri mie mi s-au parut foarte aglomerate, fara sarcini concrete.
ela78
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2008, 13:09

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde taricmarinela » 13 Aug 2013, 19:52

Am observat ca auxiliarele se iau la pachet si mai nou sunt si impuse . Avem nevoie de acestea deoarece ne sunt de mare ajutor DOAR ca trebuie selectate cu mare grija . Am observat ca unele nu au niciun aviz macar ISJ astfel duc in eroare cadrele cu formula ,, Aceasta lucrare este realizata in conformitate cu Legea Educatiei Natinale nr 1/05.01.2011 ,, sau ,, Aceasta lucrare este realizata in conformitate cu programa scolara pentru clasa pregatitoare aprobata prin O.M.E.N nr 3418/1903.2013 deci lauxiliarul nu e avizat de nimeni doar PROGRAMA E APROBATA . Ce sa mai spunem de TRATAREA INTEGRATA cum cere programa -este inexistenta. Am mai gasit acolo niste teme de zici ca suntem la scoala de ospatari > unde avem noi conditii pentru copt paine si covrigi sau pentru salate de fructe ???? avem bucatarie ? conditii de igiena ? sau lasam copiii sa se mazgaleasca pe maini apoi ce facem cu salata ? o aruncam sau poate ii lasam sa o manance .
Intr-un caiet de comunicare am gasit materiale pe care trebuie sa le taie invatatorul , sa le pregateasca pentru fiecare copil deoarece acestea nu pot fi pregatite de copil ori sunt mici ori intortochiate etc. Ma intreb ce va fi la clasa I cu predarea literelor , scrierea lor , cand abia reuseam sa ne descurcam intr-o ora , poate intredisciplinar ar fi mai corect spus decat integrat . Am mai vazut ca fiecare isi propune cate o unitate tematica, UNELE trasnite rau de tot . Cred ca fiecare va invata ce va dori doamna si la BAC fiecare va sti altceva si va pica cu succes.
taricmarinela
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Iul 2013, 16:21

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 13 Aug 2013, 20:43

Am observat ca auxiliarele se iau la pachet si mai nou sunt si impuse

Cine vi le impune?
unele nu au niciun aviz macar ISJ

Păi, n-au nicio competență față de acest lucru!

Cred ca fiecare va invata ce va dori doamna si la BAC fiecare va sti altceva si va pica cu succes.

:D De ce fiecare ce ,,vrea doamna”?Programa școlară este ,,cartea de căpătâi” .Trebuie respectată ,nu interpretată!
Toate bune,tuturor! (Și mie care iau clasa pregătitoare și după clasa a IV-a ....pensionarea! :D )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde dragos2009 » 13 Aug 2013, 22:14

Toate bune,tuturor! (Și mie care iau clasa pregătitoare și după clasa a IV-a ....pensionarea! :D )[/quote]

Va doresc mult succes in noul an si in anii ce vor urma. Am auzit multe lucruri frumoase despre dvs.
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde oana_di » 14 Aug 2013, 07:08

Editura DPH
oana_di
 
Mesaje: 48
Membru din: 09 Mai 2012, 18:30

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 14 Aug 2013, 16:17

Va doresc mult succes in noul an si in anii ce vor urma. Am auzit multe lucruri frumoase despre dvs.

Deh, bărfe! :D Mulțumesc mult Dragoș! Tuturor succes în noul an școlar! Acușica se ,,instalează”! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde violeta13 » 17 Aug 2013, 11:21

Am citit pe forum comentariile si m-am gandit sa va prezint si eu Oferta de auxiliare la Arte vizuale si Abilitati practice al carui autor sunt. Caietul este conceput dupa programa noua , este realizat integrat dupa cum puteti vedea din pagina prezentata . Elevii au acolo toate materialele pentru decupat , colorat ... apoi pagina urmatoare este suportul pe care se aplica lucrarea ( aceasta este colorata , are o imagine adecvata temei , cu posibilitatea de creativitate ). La sfarsitul caietului are hartie glace + foi cartonate ( perforate - se rup usor ) pentru pictura. Planificarea pentru caiet o veti gasi pe didactic la utilizator violeta13 . Sper sa va placa si sa va usureze munca in acest an .
Am pus si aprobarile deorece am observat ca unii doresc acest lucru.
violeta13
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Aug 2005, 15:25

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde sportiv » 17 Aug 2013, 22:37

Nu vă supărati, dar care-i rolul ISJ - ului ,,în aprobare” :D De ce ar avea această calitate?
Dacă materialul este bun se va achiziționa, sigur!Mai lăsați-i pe acești domni de la ISJ. Ce calități, altele decât ale celor care muncesc efectiv, au dumnealor? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde violeta13 » 19 Aug 2013, 18:00

Eu am vrut doar sa va prezint oferta mea si am dat aceste detalii deoarece am vazut comentariul de mai sus. Nu stiu daca e necesar sa fie avizate dar unele cadre verifica acest lucru. Sper sa va placa auxiliarele prezentate .
violeta13
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Aug 2005, 15:25

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde schek » 25 Aug 2013, 00:43

Am avut caiete de la doua edituri.Nici bune,nici rele.Dar, din experienta mea,v-as sfatui sa nu dati banii degeaba.Cu acesti bani cumparati-va topuri de hartie si cerneala pentru imprimanta si va faceti fise de lucru pentru temele alese.Fise gasiti cate vreti prin tot felul de materiale (sunt pe didactic.ro niste seturi f.bune luate din diverse tari),sunt colorate si le folositi in functie de planificarea dv.Astfel va veti putea planifica munca in functie de clasa si nu dupa caietele speciale.
Si v-as mai da un sfat: la inceput lucrati cu elevii teme simple si considerati ca in clasa pregatitoare intra in contact pentru prima data cu aceste notiuni,chiar daca le-au facut la gradinita.Au nevoie de aproape un semestru pentru a-si consolida elementele de baza(sunet,silaba,multime,cifre...).

P.S. Lucrez la o scoala rurala.
schek
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Sep 2008, 14:44

Re: Caiete speciale la clasa pregatitoare

Mesajde emil » 27 Aug 2013, 23:26

Am sters reclama insistenta...Rog sa nu abuzati.
Multumesc pentru intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator