Un portal al romanilor de peste granita

Forum dedicat educatorilor, parintilor, elevilor din afara granitelor Romaniei.

Un portal al romanilor de peste granita

Mesajde emil » 04 Noi 2010, 15:12

Puteti gasi si comenta, acest articol interesant despre educatie:

http://romaniadindiaspora.ning.com/prof ... icioase-in

Comentariile le faceti pe acel portal si apoi faceti ;ink la didactic.

Succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Un portal al romanilor de peste granita

Mesajde epal_01 » 02 Aug 2013, 15:32

Păcat că nu este nicio postare la acest subiect. Sunt curioasă să aflu părerile elevilor care au plecat în străinătate. Mă interesează dacă şcoala terminată în sistemul de învăţământ românesc îţi asigură o pregătire cât de cât bună şi îţi conferă competenţe care te pot ajuta în învătământul superior.

Personal, am impresia că ne plângem prea mult. De fapt "a ne plânge" a devenit un fel de sport naţional. Personal am observat că elevii români pleacă cu cunoştinţe destul de vaste în străinătate. Eu fac facultatea în Polonia, şi am auzit numai lucruri de bine despre studenţii veniţi din România. Că au abilităţi lingvistice (învaţă cu uşurinţă limbi străine), că sunt inteligenţi şi că sunt bine pregătiţi.

Am fost un an la un curs de învăţare a limbii polone într-un oraş din Polonia, unde în grupă eram 40 de elevi din diverse ţări. Ce-i drept, majoritatea din fosta Uniune Sovieticâ, din ţări în care probabil sistemul educaţional la fel lasă de dorit. Dar am fost şocată de diferenţa nivelului de pregătire dintre mine si ei (majoritatea, nu toţi).

Aş vrea să aud şi părerile altor persoane plecat în afară la studii - o fi aşa cum zic eu, sau a fost doar o experienţă de acest fel, şi e de fapt doar o excepţie??

Aştept păreri. :)

[modificat de moderator, pentru reclama contactati departamentul marketing]
Beunăziua
epal_01
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Aug 2013, 15:17
Localitate: Iasi

Re: Un portal al romanilor de peste granita

Mesajde iacoaccivanessa » 24 Oct 2022, 18:06

Good evening to all.
I am an Italian teacher. My name is Vanessa and I am in middle school. I do teach Italian, History and Geography.
Few weeks ago a student moved from Romania. She doesn't speak Italian. I wish I can have some advice from you to help her in any way possible. We are already looking for a teacher that can work with her, but if you have any recomendations, it would be wonderful and helpful.
I do apologise for not speaking Romenian and for writing in English.
Best regards,

Vanessa :)
iacoaccivanessa
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Oct 2022, 17:54

Re: Un portal al romanilor de peste granita

Mesajde emil » 25 Oct 2022, 23:37

iacoaccivanessa scrie:Good evening to all.
I am an Italian teacher. My name is Vanessa and I am in middle school. I do teach Italian, History and Geography.
Few weeks ago a student moved from Romania. She doesn't speak Italian. I wish I can have some advice from you to help her in any way possible. We are already looking for a teacher that can work with her, but if you have any recomendations, it would be wonderful and helpful.
I do apologise for not speaking Romenian and for writing in English.
Best regards,

Vanessa :)

A good way for you is to find a Romanian teacher near or in your town. Ask your colleagues, at the city hall or at the church...
Maybe here will be another person to give you another advice!

Success!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Scoala romaneasca peste granite

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori