Materiale de studiu pentru Liceu

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Materiale de studiu pentru Liceu

Mesajde Sorin-Adrian » 10 Iul 2013, 19:19

Bună ziua! Sunt nou pe forum și sper să găsesc aici suport. Nu știu dacă am postat în secțiunea potrivită. Datele mele personale sunt fictive.

Întrebarea mea este următoarea: există vreo carte care să conțină materia de liceu la diferite materii? Nu doar programa, ci tot ce s-a predat în clasă. Motivul: manualele, vechi de altfel și care conțineau multe lucruri scoase din programă, au fost predate; caietele le am, dar scriu destul de dezordonat. Sunt o persoană metodică, învăț mai ușor dacă am totul ordonat și bine pus la punct, legat frumos într-o singură carte.

Materiile care mă interesează: Matematică M1 (geometrie, algebră, analiză, toată materia de liceu), Fizică (termo, electricitate, mecanică și optică), Chimie (organică și anorganică) și Biologie (IX-X și XI-XII).

După ce am investigat Internetul în lung și-n lat, am găsit asemenea cărți. Problema este că mi se pare cam dubios site-ul lor și aș dori o părere despre aceste cărți. Dacă sunt potrivite, foarte bine. Dacă nu, aștept alte păreri. Nu vreau sa fac reclamă ăstora, doar dacă voi primi permisiunea voi posta adresa lor web. Dacă nu, mă puteți contacta prin PM.

Am mai pus această întrebare și în alte locuri. Unii mi-au spus să iau materia din caiet; alții mi-au spus "Păi cum, se învață lucrând, nu ai nevoie de teorie". Știu că trebuie exercițiu, dar am nevoie și de o teorie completă și corectă. Eu chiar am nevoie de așa ceva. Specific că nu sunt în situație de corigentă, repetent, ori în preajma examenului.

Aștept ajutorul dumneavoastră. Vă mulțumesc pentru timpul acordat și vă urez o zi bună.
Sorin-Adrian
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iul 2013, 18:38

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori