Problema upload fisiere

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Problema upload fisiere

Mesajde n-teacher » 16 Sep 2012, 11:32

Buna ziua.
As dori sa va intreb urmatorul lucru. Doresc sa incarc un material ppt, mai precis o diseminare Comenius si nu reusesc. Am folosit un program Fileminimizer Office pentru a aduce materialul la dimensiunea de 4.45 MB pentru a putea fi postat, dar tot nu mi-l accepta. Care este problema?
n-teacher
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Dec 2011, 20:54

Re: Didactic.ro are un statut nou

Mesajde n-teacher » 16 Sep 2012, 14:25

Acesta este mesajul pe care il primesc
Request Entity Too Large
The requested resource
/materiale-didactice/propunere
does not allow request data with POST requests, or the amount of data provided in the request exceeds the capacity limit.
n-teacher
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Dec 2011, 20:54

Re: Didactic.ro are un statut nou

Mesajde kapuselvira » 17 Sep 2012, 07:03

n-teacher scrie:Acesta este mesajul pe care il primesc
Request Entity Too Large
The requested resource
/materiale-didactice/propunere
does not allow request data with POST requests, or the amount of data provided in the request exceeds the capacity limit.

Buna dimineata!
Nici eu nu reusesc sa imi propun materialele.
Cu speranta ca se poate rezolva problema, va multumesc anticipat pentru ajutor.
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: Problema upload fisiere

Mesajde rofi3 » 17 Sep 2012, 23:00

Buna seara,

Problema semnalata de catre dvs. a fost rezolvata de echipa noastra .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Problema upload fisiere

Mesajde kapuselvira » 18 Sep 2012, 06:10

Buna dimineata!
Multumiri!
Spor si multe impliniri in noul an scolar!
Cu stima si recunostinta,
Elvira Kapus
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: Problema upload fisiere

Mesajde n-teacher » 22 Sep 2012, 16:11

Intr-adevar. Problema a fost rezolvata. Multumiri pentru promptitudine.
Inca o intrebare: In urma publicarii materialului as putea sa primesc o dovada, o adeverinta din care sa reiasa ca am publicat materialul pe site. Va multumesc.
n-teacher
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Dec 2011, 20:54

Re: Problema upload fisiere

Mesajde rofi3 » 24 Sep 2012, 09:25

Puteti primi adeverinta pentru 5 materiale de tip Lectie sau Test. Aceasta se genereaza automat cand in contul dvs. sunt contorizate 5 materiale aprobate in aceste sectiuni, insa nu sunt precizate titlurile materialelor .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Problema upload fisiere

Mesajde laurentziu_roshu » 12 Noi 2012, 22:34

Buna seara,

Am incercat ca postez pe site o lectie de 3Mb, in format pps, dar mi-a aparut mesaj sa propun fisier mai mic de 5Mb si in format pps, ppt, doc, sau altele dintr-o lista. Dar materialul avea 3 Mb deci mai mic de 5 si era chiar pps. Totusi nu ma lasa sa-l postez, nici in browserul Mozilla Firefox, nici in browserul Internet explorer. De jumatate de an imi apare mesajul asta, in tot acest timp am utilizat sistem de operare Windows 7 original cu licenta, inregistrat.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Re: Problema upload fisiere

Mesajde rofi3 » 13 Noi 2012, 11:31

Buna ziua,

Va rog sa-mi trimiteti o captura de ecran cu pagina respectiva pe webmaster@didactic.ro(cea cu mesajul de atentionare ) . Spuneti ca v-a mai aparut acest mesaj , cu toate acestea ati reusit sa propuneti materiale pe didactic.ro ? Sa inteleg ca uneori va apare acest mesaj , alteori merge upload-ul fisierelor pe didactic.ro ?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Problema upload fisiere

Mesajde laurentziu_roshu » 13 Noi 2012, 21:06

rofi3 scrie:Buna ziua,

Va rog sa-mi trimiteti o captura de ecran cu pagina respectiva pe webmaster@didactic.ro(cea cu mesajul de atentionare ) . Spuneti ca v-a mai aparut acest mesaj , cu toate acestea ati reusit sa propuneti materiale pe didactic.ro ? Sa inteleg ca uneori va apare acest mesaj , alteori merge upload-ul fisierelor pe didactic.ro ?


Buna seara !

Mesajul de eroare la upload-ul fisierelor "pps" imi apare mereu. Totusi, am reusit sa mai propun 3-4 materiale, dar sa vedeti cum am facut: arhivam fisierul pps la care esua upload-ul, in format zip si reuseam sa-l propun asa (zipat). Dimensiunea fisierului in format zip era aproximativ egala cu a fisierului pps(fiindca fisierul pps era deja optimizat la maxim si micsorat, de aceea arhivarea zip nu-l mai micsora prea mult), dar in format zip se facea upload-ul, desi in format pps esua mereu.
De aceea, toate fisierele pe care le-am uploadat in ultima vreme au fost zip !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Re: Problema upload fisiere

Mesajde gica_ionescu » 25 Noi 2012, 12:20

Buna ziua!


Domnule Laurentiu Rosu, cum se optimizeaza un PPS la un material PPT 2007?? Nu reusesc sa ii dau de capat. Are alt format si nu gasesc comenzile.
Multumesc!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Problema upload fisiere

Mesajde laurentziu_roshu » 30 Noi 2012, 20:00

gica_ionescu scrie:Buna ziua!


Domnule Laurentiu Rosu, cum se optimizeaza un PPS la un material PPT 2007?? Nu reusesc sa ii dau de capat. Are alt format si nu gasesc comenzile.
Multumesc!


Am incercat sa va atasez un fisier cu imaginea butoanelor de pe ecran, dar observ ca aici pe forum nu se pot atasa imagini. Incerc atunci sa explic: una din principalele optimizari se face asupra imaginilor. IN Office-urile mai recente (2007/ 2010) se face click pe o imagine si apoi se merge la meniul INSTRUMENTE IMAGINE. Apoi, in partea dreapta apare butonul COMPRESARE IMAGINE care arata ca un patratel cu sageti la colturi (spre interior). Apoi se debifeaza la rubrica "Afiseaza numai la aceasta imagine" astfel incat sa se aplice la toate, si se bifeaza optiunea "Posta electronica 96ppi" ceea ce inseamna comprimare imagine.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Re: Problema upload fisiere

Mesajde rofi3 » 01 Dec 2012, 16:09

La multi ani de ziua nationala , tuturor utilizatorilor nostri!
Domnul Rosu , spuneti ca nu puteti incarca un fisier pe forum ?
Eu am testat aceasta optiune si nu am intampinat probleme , insa fisierul incarcat pe forum nu trebuie sa depaseasca 2 MB.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Problema upload fisiere

Mesajde gica_ionescu » 01 Dec 2012, 22:12

rofi3 scrie:La multi ani de ziua nationala , tuturor utilizatorilor nostri!
Domnul Rosu , spuneti ca nu puteti incarca un fisier pe forum ?
Eu am testat aceasta optiune si nu am intampinat probleme , insa fisierul incarcat pe forum nu trebuie sa depaseasca 2 MB.



Multumesc, Domnule Laurentiu Rosu!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Problema upload fisiere

Mesajde kryss13 » 27 Mai 2013, 13:39

mie imi merge upload-ul. :D
kryss13
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Mai 2013, 21:28


Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori