Jocuri educative online

O sectiune in care puteti adauga studia si comenta, idei resurse in sprijinul predarii / invatarii
Reguli forum
Daca aveti o idee interesanta sau ati descoperit resurse interesante ce pot fi publicate in conditii legale, puteti deschide un topic in acest scop. Va atragemm atentia ca vor fi sterse trimiterile care fac concurenta didactic.ro sau incalca legile copyright

Jocuri educative online

Mesajde emil » 12 Apr 2012, 23:33

Daca doriti sa ii capacitati pe elevii dvs. cu jocuri educative, puteti incerca aici:
http://www.media-awareness.ca/english/games/index.cfm
E drept ca jocurile sunt in engleza, dar cred ca acest lucru nu este un impediment pentru elevii nostri.
Aveti si versiunea in franceza:
http://www.media-awareness.ca/francais/jeux/index.cfm

Despre jocuri:
- Magazinul alimentar pe net (5-8 ani)
- Piratii vietii private (7-9 ani)
- Metode de invatare pe internet
- etc
Va invit sa probati!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Jocuri educative online

Mesajde kapuselvira » 22 Apr 2012, 08:36

Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: Jocuri educative online

Mesajde emil » 23 Apr 2012, 13:13

Multumiri pentru interventie.
Va rog sa observati ca am adaugat la didactic si o sectiune de linkuri astfel incat sa puteti propune site=uri care aduc resurse interesante si utile colegilor.
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Jocuri educative online

Mesajde kapuselvira » 23 Apr 2012, 18:51

emil scrie:Multumiri pentru interventie.
Va rog sa observati ca am adaugat la didactic si o sectiune de linkuri astfel incat sa puteti propune site=uri care aduc resurse interesante si utile colegilor.
Succes!

Multumesc pentru posibilitate! Am gasit sectiunea de linkuri.
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Re: Jocuri educative online

Mesajde pasatcarmen » 03 Apr 2013, 14:38

Bun gasit! Vreau sa-mi spuneti un program deosebit(dar la indemana elevilor mici) prin care sa poata desena si colora, dar nu paint. As dori sa tin o ora de desen pe monitoare. Elvira, daca stii tu un astfel de program, pe care sa-l pot coordona in lectie Ael, ti-as ramane profund indatorata. Salurati si urari de bine!
pasatcarmen
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Oct 2006, 16:52

Re: Jocuri educative online

Mesajde emil » 03 Apr 2013, 20:07

pasatcarmen scrie:Bun gasit! Vreau sa-mi spuneti un program deosebit(dar la indemana elevilor mici) prin care sa poata desena si colora, dar nu paint. As dori sa tin o ora de desen pe monitoare. Elvira, daca stii tu un astfel de program, pe care sa-l pot coordona in lectie Ael, ti-as ramane profund indatorata. Salurati si urari de bine!


Frumos pentru desenat, pentru lucrat in echipa, recomand Google Docs : https://docs.google.com/drawings/
Daca aveti mai multe calculatoare in clasa si acces internet, copiii pot lucra in comun la un desen.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Jocuri educative online

Mesajde pasatcarmen » 22 Apr 2013, 17:08

Multumesc mult pt informatii. Voi lucra in cabinetul de informatica al liceului. Sper sa ne descurcam... :P
pasatcarmen
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Oct 2006, 16:52

Re: Jocuri educative online

Mesajde raducolt » 01 Oct 2014, 11:25

Un joc extrem de interesant care ii pune pe copii in situatii reale puteti gasi aici: http://www.schoolbullying.eu./ro. Scopul sau este de a preveni si combate violenta scolara de orice tip. Se adreseaza in special elevilor cu varste cuprinse intre 12 si 16 ani.
Va urez succes in noul an scolar!
raducolt
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Feb 2008, 18:37

Re: Jocuri educative online

Mesajde Ionut_Emi » 02 Oct 2014, 12:45

Chiar ieri am intrat pe site-ul recomandat si am ramas placut surprins de modul in care prin joc elevii pot invata despre combaterea violentei. Jocul este interactiv si cu siguranta ii va determina pe elevi sa ia in serios tema combaterii violentei scolare.
Am observat ca exista si un ghid al profesorului, ghid ce sustine modul in care este abordat jocul la clasa.
Felicitari tuturor celor care s-au implicat in acest proiect!
Ionut_Emi
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Oct 2014, 12:30


Înapoi la Laboratorul de resurse si idei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator