intrebare

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

intrebare

Mesajde lvoda » 17 Apr 2013, 12:55

Adresez aceasta intrebare in numele unei cunostinte care nu a reusit sa-si deschida cont!

E parinte singur.
S-a mutat cu domiciliul si doreste sa-si inscrie copilul in clasa I la scoala situata alaturi de blocul in care locuieste. La scoala respectiva i s-a spus ca nu mai sunt locuri libere(si asa clasele sunt supranumeric). I s-a spus sa-l inscrie la o scoala aflata la vreo 2-3 km distanta unde mai sunt locuri disponibile.
Problema e, ca programul de lucru al tatalui copilului nu-i permite sa-l duca si sa-l aduca la/de la scoala. Bunica copilului nu poate face acest lucru deoarece se deplaseaza destul de greu. Cu taxi nu isi permite(financiar) sa-l transporte.
Ce poate face intr-o asemenea situatie?

Va multumesc pentru raspuns in numele d-lui Rus Alin.
lvoda
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Apr 2009, 17:23

Re: intrebare

Mesajde sportiv » 17 Apr 2013, 14:42

S-a mutat cu domiciliul si doreste sa-si inscrie copilul in clasa I la scoala situata alaturi de blocul in care locuieste.

Înțeleg! Dacă pe CI are domiciliul în circ. în care este școala, are ,,prioritate”: Nu avea cum să i se spună că ,,s-au completat locurile”! Trebuie să verifice dacă nu cumva sunt elevi din altă circ. care au voit să se înscrie aic. Se pot înscrie ..și alții” ,din altă circ scolară, doar dacă rămân locuri după ce sunt înscriși toți ,,solicitanții” din acea circumscripție.
Eu așa știu, dar...... :D Trebuie să știe legea (metodologia) și să o susțină cu dovezi-la fel ca ș :D i scoala, de altfel !
Nu poate să fie trimis în altă circ. pe motiv că acolo mai sunt locuri, deoarece există un articol în metodologie care poate reglementa înscrierea peste nr de elevi.28 (5) parcă, (sau ceva cu 8 la unități)!(Articol cu care, eu personal, nu sunt de acord! Este o ,,portiță deschisă încălcării legii! Dar..........!
Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron