Concediu fara plata/studii

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Concediu fara plata/studii

Mesajde liliana_vl » 09 Apr 2013, 12:17

Se poate lua concediu fara plata/studii dupa 1 sept,de ex prin oct,nov?
liliana_vl
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Oct 2010, 15:31

Re: Concediu fara plata/studii

Mesajde MioaraSanta » 09 Apr 2013, 19:44

da am o colega educatoare la scoala si a luat concediu fara plata 1 an , doar un an cu pastrarea postului titularului,nu mai mult.nu poti lua fara plata si al doilea an asa stiu.
MioaraSanta
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iul 2012, 19:23

Re: Concediu fara plata/studii

Mesajde sportiv » 09 Apr 2013, 20:31

Poți fi în situația asta!

ART. 268
(1) Cadrele didactice care redacteaza teza de doctorat sau lucrari in interesul invatamantului pe baza de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu platit, o singura data, cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant.
Sau:

ART. 279
Personalul didactic titular care din proprie initiativa solicita sa se specializeze/sa continue studiile are dreptul la concediu fara plata. Durata totala a acestuia nu poate depasi 3 ani intr-un interval de 7 ani. Aprobarile in aceste situatii sunt de competenta unitatii scolare prin consiliul de administratie, daca se face dovada activitatii respective.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu fara plata/studii

Mesajde liliana_vl » 10 Apr 2013, 20:04

Stiu ca am dreptul la concediu fara plata/studii.Insa am intrebat daca se poate lua dupa inceperea anului scolar.Mai exact in noiembrie.
liliana_vl
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Oct 2010, 15:31

Re: Concediu fara plata/studii

Mesajde sportiv » 11 Apr 2013, 07:53

Cred că da. Altfel ar fi trebuit să scrie în lege doar ,,la începutul anului școlar”. :oops: Așa scrie ,,durata totală a acestuia nu poate depăși 3 ani într-un interval de 7 ani”! Trebuie să luați legătura cu juristul sindicatului (insp.), dacă directorul ,,nu-i sigur”.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

cron