portofoliul-metoda alternativa de evaluare

portofoliul-metoda alternativa de evaluare

Mesajde lenav7 » 12 Mar 2006, 21:51

Am folosit aceasta metoda in semestrul al doilea al anului trecut si in semestrul I al acestui an scolar.M-ar interesa daca ati aplicat aceasta metoda si cu ce rezultate. La mine, impactul nu a fost cel scontat, avand in vedere ca implica si parintii, dar, am avut cateva surprize chiar placute!
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristina_1315hd » 13 Mar 2006, 18:51

Lucrez de aprox. 2 ani după metoda proiectelor tematice cu copiii şi personal, consider că portofoliul reprezintă pentru preşcolari mai puţin o metodă de evaluare, cât un veritabil "portret pedagogic" al educatoarei.
Având în vedere că portofoliul cuprinde cam tot ce poate, de la alegerea temei, la harta proiectului, metodologie şi mijloace didactice, la lucrări ale copiilor, albume foto, casete, etc. adică tot ce înseamnă organizare, desfăşurare şi evaluare a proiectelor, portofoliul este un excelent mijloc de a ne expune în faţa altora munca.
În ceea ce priveşte alternative la activitatea de evaluare a proiectelor, cele mai bune rezultate le-am obţinut prin organizarea unor expoziţii cu lucrările realizate de către copii pe parcursul derulării proiectului şi organizarea unor reprezentaţii în faţa părinţilor, a altor grupe de copii, a şcolarilor, gen: dramatizări, scenete, poezii şi cântece cu tematică legată de proiect.
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde lenav7 » 13 Mar 2006, 22:30

Eu ma refeream la portofoliul realizat de copii impreuna cu parintii, pe o perioada data, cu teme legate de ceea ce se lucreaza la clasa! Pentru mine a fost o experienta in plus, pentru ca o parte dintre parinti s-au mobilizat si au realizat, impreuna cu copiii lucruri deosebite; cei mici au fost incantati ca mami si tati si-au facut timp pentru ei!
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori