Proiect municipal "E ziua ta, maicuta mea!"

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Proiect municipal "E ziua ta, maicuta mea!"

Mesajde Carlaroxa » 02 Feb 2013, 18:28

Dragi colegi,
Va imvit sa participati la concursul organizat de Scoala Gimnaziala nr. 163 Bucuresti, concurs dedicat celei mai dragi fiinte din viata fiecaruia dintre noi: MAMA.
PROIECT MUNICIPAL

„E ZIUA TA, MAICUTA MEA!
Ediţia I

REGULAMENT DE ORGANIZARE


CAP. I DISPOZIŢII GENERALE
• Prezentul Proiect Municipal „E ziua ta, maicuta mea!” are ca formă de realizare: CONCURSUL;
• De modul de organizare si de buna desfasurare a acestui proiect se ocupa echipa de proiect.

CAP. II ATRIBUŢIILE ȘI RESPONSABILITĂŢILE ECHIPEI DE PROIECT
• Elaborează proiectul educaţional şi îl pune la dispoziţia instituţiilor partenere pentru dezbatere și aprobare/avizare;
• Constituie echipa de cadre didactice care vor avea atribuţii de evaluare şi jurizare a lucrărilor din concurs;
• Mediatizează proiectul;
• Se ocupă de colectarea lucrărilor sosite, de securitatea acestora pe perioada dintre primire şi expunere, de organizarea expoziţiei în etapa de evaluare a proiectului;
• Elaborează diplomele și se ocupă de semnarea si distribuirea acestora on-line;
• Evaluează lucrări din punct de vedere al cerinţelor din Regulamentul de organizare.

CAP. III OBLIGAŢIILE ECHIPEI DE PROIECT
• Să intre în posesia tuturor lucrărilor care sosesc prin postă;
• Să depoziteze într-un mod sigur lucrările/coletele;
• Să organizeze expoziţia astfel încât toate lucrările să fie afişate;
• Să se încadreze în timpul precizat în etapele de desfăşurare ale proiectului;

CAP. IV OBLIGAŢIILE PARTICIPANŢILOR
• Să se înscrie în concurs;
• Să conceapă lucrări originale care se înscriu în cerinţele şi tema proiectului

CAP. VI ETAPELE PROIECTULUI
• Lansarea şi postarea proiectului pe site-ul http://www.didactic.ro (ianuarie 2013);
• Înscrierea participanţilor din ţară pe e-mail: craciunrxn@yahoo.com , în perioada 18.02- 10.03.2013
• Derularea activităţilor conform calendarului activităţilor de către toate unităţile preşcolare înscrise în proiect;
• Trimiterea lucrărilor artistico-plastice ale copiilor, prin poştă, în perioada: 18.02- 10.03.2013 (data poştei);
• Amenajarea expoziţiei, evaluarea lucrărilor şi premierea acestora: 11.03-15.03.2013
• Expedierea diplomelor de premii/participare:1.04-31.04.2013


CAP. VII REGULAMENTUL DE DESFĂȘURARE AL PROIECTULUI
 Înscrierea participanţilor se face pe baza fişei de înscriere trimisă la următoarea adresă de e-mail: craciunrxn@yahoo.com cu rugămintea de a respecta termenul limită (18.02- 10.03.2013).
 Lucrările vor fi trimise prin poştă (respectând data limită: 18.02- 10.03.2013– data poştei), într-un plic A4 . Alături de lucrare mai puneți un plic A4 timbrat și autoadresat.Toate acestea le veti expedia pe adresa:
 Scoala Gimnaziala nr. 163 Bucuresti ( pentru instit. Craciun Roxana)
Calea Giulesti, nr.54, sector 6 Bucuresti
 Fiecare cadru didactic poate participa cu cate 2 lucrari pentru fiecare sectiune.
 Lucrările copiilor trebuie să respecte tema dată, să fie pe foi A4, utilizând materiale şi tehnici de lucru la alegere. Pe fiecare lucrare, în partea dreaptă, jos, va fi o etichetă pe care se va menţiona:
 Numele şi prenumele elevului/copilului
 Grădiniţa/școala
 Grupa/clasa
 Localitatea/Judeţul
 Numele şi prenumele cadrului didactic îndrumător
 Adresa de e-mail a cadrului didactic/unitatea de învăţământ.
 Se va urmări în mod deosebit: originalitatea şi imaginaţia copiilor, estetica compoziţiei, acurateţea lucrării. Se interzice intervenţia cadrului didactic, acele lucrări vor fi descalificate din concurs.
 Jurizarea se va face de cadre didactice cu atribuţii în acest sens (profesori de specialitate, invatatoare);
 Se vor acorda premii I, II, III, menţiuni şi diplome de participare pentru copii. Diplomele se expediază în format electronic, la adresa de e-mail a îndrumătorului/unităţii.
 Fiecare cadru didactic va primi diplomă de participare la adresa menţionată la înscriere.
Fişiere ataşate
FIŞĂ DE ÎNSCRIERE.doc
(29.5 KiB) Descărcat de 136 ori
parteneriat.doc
(32.5 KiB) Descărcat de 128 ori
Carlaroxa
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2011, 09:11

Re: Proiect municipal "E ziua ta, maicuta mea!"

Mesajde 246800 » 02 Feb 2013, 22:22

Buna seara. Concursul are taxa de participare? Va multumesc.
246800
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Mai 2012, 16:02

Re: Proiect municipal "E ziua ta, maicuta mea!"

Mesajde Carlaroxa » 03 Feb 2013, 08:41

Concursul nu este cu taxa de participare.
Carlaroxa
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2011, 09:11

Re: Proiect municipal "E ziua ta, maicuta mea!"

Mesajde andreiuta_raluca » 03 Feb 2013, 11:56

Bună ziua! concursul este avizat de Minister?
andreiuta_raluca
 
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2009, 09:32

Re: Proiect municipal "E ziua ta, maicuta mea!"

Mesajde Carlaroxa » 03 Feb 2013, 14:21

Suntem la prima editie a acestui concurs, asa ca, deocamdata, el figureaza in lista activitatilor educative ale municipiului Bucuresti. Pentru aceasta etapa nu a fost nevoie de acordul ministerului.
Carlaroxa
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2011, 09:11


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator