Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 23 Ian 2013, 15:05

verona_m scrie:
hoatamicarhibanna scrie:buna ziua!sunt cadru didactic la <faimoasa > clasa pregatitoare,nu am fost silita sa o preiau,am preluat-o din dorinta mea,de a-mi forma clasa de pitici asoriitfel incat sa pot avea bune rezultate cu ei si in urmatorii 4 ani.si sa stiti ca nu regret.am 26 de boboci frumosi si inteligenti,cam galagiosi dar placuti si dulci.consider ca eficienta acestei clase este vizibila(cand nu doresti,normal ca nu ii vezi partile bune!)si imi doresc sa mai repet experienta si peste 5 ani.pt ca asa si numai asa,stiu ce copii voi avea in clasa I.Eu le pun pixul in mana,cum se zice,eu ii formezz dupa regulile mele si atunci,nu am cum sa nu fiu multumita,cum sa nu am rezultate....Gradinita nu era luata in serios.Nici de catre parinti,nici de catre copii.Si atunci va dati seama,ce copii primeam in clasa intai.....Din punctul meu de vedere,clasa pregatitoare,SUPER OK.S-o pastreze la scoala.ca acolo e locul ei!!c=Cat despre baza materiala si celelalte neajunsuri,spuneti-mi,IN CARE DOMENIU DIN ROMANIA,ESTE TOTUL CORECT SI PERFECT????!!!!!!!


Ma bucur ca sunteti multumita. Am insa o intrebare. Era nevoie de o clasa suplimentara pentru....?
Adica, daca incepeati clasa I cu acesti boboci, ce nu mergea bine? De ce trebuia o clasa "pregatitoare"? ca sa ii pregateasca in ce fel?
Nu era suficient un an de zile ca sa ii invatati minimul de la clasa I pentru ca....?


Da, era nevoie de o clasa suplimentara: la sfarsitul clasei pregatitoare, TOTI elevii vor sti alfabetul de tipar mare si mic, TOTI elevii vor sti notiunile de propozitie, cuvant, silaba, sunet/ litera, TOTI vor sti sa desparta in silabe, sa auda sunetele si locul lor intr-un cuvant etc. Sunt achizitii extem de importante si care "netezesc" drumul scrierii alfabetului de mana, dar, mai ales, al cititului. Intr-adevar, teoretic, aceste lucruri (nu toate) se invatau si la gradi, dar, din pacate, copiii si, mai ales, parintii considerau gradinita "un loc de joaca", nimic serios sau poate ca nu o frecventau, sau poate ca exista la sala de grupa un educator prea plictisit, nemotivat, necalificat, etc . De aceea ajungeau in clasa I cu mari lacune, pe care invatatorul tr sa le acopere. Dar sa nu uitam ca si el are o programa de respectat (din pacate, in ultimii ani, din ce in ce mai stufoasa).... Cu ajutorul clasei pregatitoare, avem certitudinea ca toti copiii vor intra in clasa I cu ~ acelasi bagaj de cunostinte, vor forma o clasa aprox omogena dpdv al nivelului de cunostinte, priceperi, deprinderi.
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde verona_m » 23 Ian 2013, 15:24

karmagalati scrie: Da, era nevoie de o clasa suplimentara: la sfarsitul clasei pregatitoare, TOTI elevii vor sti alfabetul de tipar mare si mic, TOTI elevii vor sti notiunile de propozitie, cuvant, silaba, sunet/ litera, TOTI vor sti sa desparta in silabe, sa auda sunetele si locul lor intr-un cuvant etc. Sunt achizitii extem de importante si care "netezesc" drumul scrierii alfabetului de mana, dar, mai ales, al cititului. Intr-adevar, teoretic, aceste lucruri (nu toate) se invatau si la gradi, dar, din pacate, copiii si, mai ales, parintii considerau gradinita "un loc de joaca", nimic serios sau poate ca nu o frecventau, sau poate ca exista la sala de grupa un educator prea plictisit, nemotivat, necalificat, etc . De aceea ajungeau in clasa I cu mari lacune, pe care invatatorul tr sa le acopere. Dar sa nu uitam ca si el are o programa de respectat (din pacate, in ultimii ani, din ce in ce mai stufoasa).... Cu ajutorul clasei pregatitoare, avem certitudinea ca toti copiii vor intra in clasa I cu ~ acelasi bagaj de cunostinte, vor forma o clasa aprox omogena dpdv al nivelului de cunostinte, priceperi, deprinderi.

Nu cred ca inteleg problema.
Cand am mers la scoala, la 6 ani, in clasa I, in 1969, nu stiam nici sa citesc (erau si unii colegi care stiau, mai multi insa nu). Am inceput clasa I cu liniute, bastonase, apoi litere. Pana la sfarsitul clasei I, am invatat toti sa citim si sa scriem. Dupa mine, asta inseamna clasa I. Primul pas in tainele citirii/scrierii (si socotitului).
De ce acum se cer toate chestiile insirate de dvs INAINTE de clasa I? Una peste alta, e o chestie de denumire. Daca la 6 ani se va incepe cu clasa I, cu 20 elevi/clasa, nu credeti ca vor fi atinse obiectivele pana la sfarsitul clasei a II-a, s-ar continua cu alte chestiuni care pot fi sustinute de catre invatator si dupa 4 ani ar putea continua ca si pana acum?
De ce e benefic lungirea cu un an al traseului copilului mediu si peste mediu?
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 23 Ian 2013, 16:17

verona_m scrie:
karmagalati scrie: Da, era nevoie de o clasa suplimentara: la sfarsitul clasei pregatitoare, TOTI elevii vor sti alfabetul de tipar mare si mic, TOTI elevii vor sti notiunile de propozitie, cuvant, silaba, sunet/ litera, TOTI vor sti sa desparta in silabe, sa auda sunetele si locul lor intr-un cuvant etc. Sunt achizitii extem de importante si care "netezesc" drumul scrierii alfabetului de mana, dar, mai ales, al cititului. Intr-adevar, teoretic, aceste lucruri (nu toate) se invatau si la gradi, dar, din pacate, copiii si, mai ales, parintii considerau gradinita "un loc de joaca", nimic serios sau poate ca nu o frecventau, sau poate ca exista la sala de grupa un educator prea plictisit, nemotivat, necalificat, etc . De aceea ajungeau in clasa I cu mari lacune, pe care invatatorul tr sa le acopere. Dar sa nu uitam ca si el are o programa de respectat (din pacate, in ultimii ani, din ce in ce mai stufoasa).... Cu ajutorul clasei pregatitoare, avem certitudinea ca toti copiii vor intra in clasa I cu ~ acelasi bagaj de cunostinte, vor forma o clasa aprox omogena dpdv al nivelului de cunostinte, priceperi, deprinderi.

Nu cred ca inteleg problema.
Cand am mers la scoala, la 6 ani, in clasa I, in 1969, nu stiam nici sa citesc (erau si unii colegi care stiau, mai multi insa nu). Am inceput clasa I cu liniute, bastonase, apoi litere. Pana la sfarsitul clasei I, am invatat toti sa citim si sa scriem. Dupa mine, asta inseamna clasa I. Primul pas in tainele citirii/scrierii (si socotitului).
De ce acum se cer toate chestiile insirate de dvs INAINTE de clasa I? Una peste alta, e o chestie de denumire. Daca la 6 ani se va incepe cu clasa I, cu 20 elevi/clasa, nu credeti ca vor fi atinse obiectivele pana la sfarsitul clasei a II-a, s-ar continua cu alte chestiuni care pot fi sustinute de catre invatator si dupa 4 ani ar putea continua ca si pana acum?
De ce e benefic lungirea cu un an al traseului copilului mediu si peste mediu?

Nu cred ca e nevoie sa comparam un manual din 1969 cu unul din 2013!!!! E o diferenta enorma doar din acest punct de vedere( al CANTITATII cunostintelor, si chiar al calitatii)! Si, da, cred ca vor incepe in clasa I tot cu liniute, bastonase, zale, acele elemente grafice care preced scrierea literelor de mana.
De ce se cer chestiile astea inainte de clasa I? Cred, ca unul din motive vi l-am aratat: CANTITATEA informatiilor din programele scolare s-a marit... iar gradul de dificulate al exercitiilor/ problemelor I-IV( scuze O-IV) pun la incercare chiar si cunostintele mai avansate ale unui parinte( sau, de ce nu, ale unui cadru didactic)!
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde verona_m » 23 Ian 2013, 16:57

karmagalati scrie:Nu cred ca e nevoie sa comparam un manual din 1969 cu unul din 2013!!!! E o diferenta enorma doar din acest punct de vedere( al CANTITATII cunostintelor, si chiar al calitatii)! Si, da, cred ca vor incepe in clasa I tot cu liniute, bastonase, zale, acele elemente grafice care preced scrierea literelor de mana.
De ce se cer chestiile astea inainte de clasa I? Cred, ca unul din motive vi l-am aratat: CANTITATEA informatiilor din programele scolare s-a marit... iar gradul de dificulate al exercitiilor/ problemelor I-IV( scuze O-IV) pun la incercare chiar si cunostintele mai avansate ale unui parinte( sau, de ce nu, ale unui cadru didactic)!


Nu vreau sa va supar, vreau sa inteleg. CE inseamna o diferenta enorma intre ce invatam noi si ce invata copiii acum in clasa I? Ca noi invatam sa citim si sa scriem, iar ei au grupele ce, ci etc intr-a II-a, din cate am inteles de la o invatatoare. Si atunci? CE altceva au de invatat de nu pot invata TOATE literele intr-un an scolar?
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 24 Ian 2013, 10:45

verona_m scrie:Nu vreau sa va supar, vreau sa inteleg. CE inseamna o diferenta enorma intre ce invatam noi si ce invata copiii acum in clasa I? Ca noi invatam sa citim si sa scriem, iar ei au grupele ce, ci etc intr-a II-a, din cate am inteles de la o invatatoare. Si atunci? CE altceva au de invatat de nu pot invata TOATE literele intr-un an scolar?

Doamne fereste....nu-i nicio suparare... aici discutam, ne exprimam opiniile, chiar daca sunt contradictorii... :D
Dupa parerea mea, faptul ca au "impartit" perioada de invatare a alfabetului in doua ( clasa pregatitoare - literele de tipar si clasa I - literele de mana) e un lucru bun pt copii. In clasa pregatitoare ei "se joaca" cu aceste litere, fac cunostinta cu ele, le pipaie, le contureaza, le scriu... totul se face treptat, fara sa-i constrangem, fara sa li se para o corvoada activitatea de invatare... Nu-i vorba de CE invata in plus, ci CUM asimileaza aceste cunostinte. E o trecere usoara pt copii.... Si cred ca e nevoie si de o perioada in care sa se consolideze/ aprofundeze/ evalueze cunostintele acumulate.
Iar copiii de nivel mediu si ridicat ( de care ati amintit) nu vor avea de pierdut nici ei, pt ca este recomandat ca invatatorul sa lucreze diferentiat ,in raport cu posibilitatile fiecarui copil.
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde sportiv » 24 Ian 2013, 17:24

literele de tipar .... le scriu

Aveți dreptate ,numai că nu le scriu,le desenează pe orice suport ar fi acesta :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde emil » 24 Ian 2013, 17:33

Am facut un grup pe facebook cu numele Didactic.ro unde puteti vedea si alte opinii. I-am invitat si pe membrii acestui grup sa comenteze aici,
De asemenea, aveti pe prima pagina o stire interesanta despre clasa pregatitoare.

Va doresc discutii placute!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 24 Ian 2013, 18:39

sportiv scrie:[Aveți dreptate ,numai că nu le scriu,le desenează pe orice suport ar fi acesta :

M-ati "bagat in ceata".... :wink: Eu am vazut pe fisele baiatului meu literele de tipar, cuvinte si chiar propozitii. :? In sem I le-au scris cu creionul. Din sem. al II lea se vor folosi si de stilou. Asta nu inseamna ca le scriu?
Inteleg ce-nseamna sa conturezi, sa desenezi, sa colorezi...
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 24 Ian 2013, 18:53

emil scrie:Am facut un grup pe facebook cu numele Didactic.ro unde puteti vedea si alte opinii. I-am invitat si pe membrii acestui grup sa comenteze aici

Multumim.... eu, sincer, aveam nevoie de asa ceva....
De asemenea, aveti pe prima pagina o stire interesanta despre clasa pregatitoare.

N-o gaseeeeesc... :?
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde clemansa_m » 24 Ian 2013, 19:19

Da, era nevoie de o clasa suplimentara: la sfarsitul clasei pregatitoare, TOTI elevii vor sti alfabetul de tipar mare si mic, TOTI elevii vor sti notiunile de propozitie, cuvant, silaba, sunet/ litera, TOTI vor sti sa desparta in silabe, sa auda sunetele si locul lor intr-un cuvant etc. Sunt achizitii extem de importante si care "netezesc" drumul scrierii alfabetului de mana, dar, mai ales, al cititului. Intr-adevar, teoretic, aceste lucruri (nu toate) se invatau si la gradi, dar, din pacate, copiii si, mai ales, parintii considerau gradinita "un loc de joaca", nimic serios sau poate ca nu o frecventau, sau poate ca exista la sala de grupa un educator prea plictisit, nemotivat, necalificat, etc . De aceea ajungeau in clasa I cu mari lacune, pe care invatatorul tr sa le acopere. Dar sa nu uitam ca si el are o programa de respectat (din pacate, in ultimii ani, din ce in ce mai stufoasa).... Cu ajutorul clasei pregatitoare, avem certitudinea ca toti copiii vor intra in clasa I cu ~ acelasi bagaj de cunostinte, vor forma o clasa aprox omogena dpdv al nivelului de cunostinte, priceperi, deprinderi.
Utopie aceasta cu "TOTI elevii vor sti..."(n-ar fi rau deloc)! Realitatea va contrazice!Chiar si dumneavoastra sunteti sceptica "avem certitudinea ca toti copiii vor intra in clasa I cu ~ acelasi bagaj de cunostinte, vor forma o clasa aprox omogena".
clemansa_m
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Apr 2006, 20:53

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 24 Ian 2013, 19:48

clemansa_m scrie:[i]Utopie aceasta cu "TOTI elevii vor sti..."(n-ar fi rau deloc)!

M-am referit, cel putin, la ceea ce am vazut in clasa noastra pregatitoare.... Invatatoarea noastra, intrebata fiind de catre un parinte despre nivelul de pregatire al copiilor, si-a exprimat multumirea ca are elevi de cel putin nota 8... Din punctul meu de vedere cred ca era prematur sa vorbim despre o "ierarhizare"(am citat o mamica din clasa noastra) a elevilor...dar... pe unii parinti chiar ii intereseaza asa ceva... :(
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde karmagalati » 24 Ian 2013, 20:02

clemansa_m scrie: Realitatea va contrazice!Chiar si dumneavoastra sunteti sceptica "avem certitudinea ca toti copiii vor intra in clasa I cu ~ acelasi bagaj de cunostinte, vor forma o clasa aprox omogena".[/i]

Dintr-o clasa de 25-28 de elevi, probabil, se vor gasi cativa care vor intampina dificultati in activitatea de invatare (din diverse motive). Dar, daca majoritatea copiilor reusesc, atunci nu e de vina invatatorul ca ceilalti "raman in urma"...
karmagalati
 
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 17:51

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde 10Lauram » 24 Ian 2013, 21:46

karmagalati scrie:
verona_m scrie:
hoatamicarhibanna scrie:buna ziua!sunt cadru didactic la <faimoasa > clasa pregatitoare,nu am fost silita sa o preiau,am preluat-o din dorinta mea,de a-mi forma clasa de pitici asoriitfel incat sa pot avea bune rezultate cu ei si in urmatorii 4 ani.si sa stiti ca nu regret.am 26 de boboci frumosi si inteligenti,cam galagiosi dar placuti si dulci.consider ca eficienta acestei clase este vizibila(cand nu doresti,normal ca nu ii vezi partile bune!)si imi doresc sa mai repet experienta si peste 5 ani.pt ca asa si numai asa,stiu ce copii voi avea in clasa I.Eu le pun pixul in mana,cum se zice,eu ii formezz dupa regulile mele si atunci,nu am cum sa nu fiu multumita,cum sa nu am rezultate....Gradinita nu era luata in serios.Nici de catre parinti,nici de catre copii.Si atunci va dati seama,ce copii primeam in clasa intai.....Din punctul meu de vedere,clasa pregatitoare,SUPER OK.S-o pastreze la scoala.ca acolo e locul ei!!c=Cat despre baza materiala si celelalte neajunsuri,spuneti-mi,IN CARE DOMENIU DIN ROMANIA,ESTE TOTUL CORECT SI PERFECT????!!!!!!!


Ma bucur ca sunteti multumita. Am insa o intrebare. Era nevoie de o clasa suplimentara pentru....?
Adica, daca incepeati clasa I cu acesti boboci, ce nu mergea bine? De ce trebuia o clasa "pregatitoare"? ca sa ii pregateasca in ce fel?
Nu era suficient un an de zile ca sa ii invatati minimul de la clasa I pentru ca....?


Da, era nevoie de o clasa suplimentara: la sfarsitul clasei pregatitoare, TOTI elevii vor sti alfabetul de tipar mare si mic, TOTI elevii vor sti notiunile de propozitie, cuvant, silaba, sunet/ litera, TOTI vor sti sa desparta in silabe, sa auda sunetele si locul lor intr-un cuvant etc. Sunt achizitii extem de importante si care "netezesc" drumul scrierii alfabetului de mana, dar, mai ales, al cititului. Intr-adevar, teoretic, aceste lucruri (nu toate) se invatau si la gradi, dar, din pacate, copiii si, mai ales, parintii considerau gradinita "un loc de joaca", nimic serios sau poate ca nu o frecventau, sau poate ca exista la sala de grupa un educator prea plictisit, nemotivat, necalificat, etc . De aceea ajungeau in clasa I cu mari lacune, pe care invatatorul tr sa le acopere. Dar sa nu uitam ca si el are o programa de respectat (din pacate, in ultimii ani, din ce in ce mai stufoasa).... Cu ajutorul clasei pregatitoare, avem certitudinea ca toti copiii vor intra in clasa I cu ~ acelasi bagaj de cunostinte, vor forma o clasa aprox omogena dpdv al nivelului de cunostinte, priceperi, deprinderi.

:shock: Aveti cunostinte in ceea ce priveste curriculum-ul nivelului II la prescolari? Ati vazut formularea itemilor evaluarilor pentru acelasi nivel de care va vorbeam? (niv. II cuprinde categoria de varsta 5-7 ani/ cuprindea inainte de transformarea grupei in clasa pregatitoare) Ei bine, numere 1-20, literele mari si mici ale alfabetului, despartire in silabe, propozitii-tipologie si formulare, cuvinte, identificarea si pozitionarea sunetelor/literelor in cuvinte...toate acestea se faceau in gradinita la grupa pregatitoare!Sigur, daca d-na educatoare dorea sa-si faca treaba si cunostea care ii sunt indatoririle! Eu am facut asta ca educatoare la gr.preg.!Altceva? Noutate poate fi prezenta pauzelor(din pacate copiii nefiind supravegheati-ma rog, poate nu in toate cazurile), durata unei activitati era de max. 45 de minute in timp ce acum este de 50, iar parintii s-au dezghetat de multa vreme, au/aveau si dumnealor niste pretentii totusi, nu erau tocmai nepasatori!
Sunt insa in dezacord cu prezenta unui debutant la clasa pregatitoare! De ce? Parerea mea este ca aceasta, precum si clasa I sunt cele mai dificile si mai importante etape din scoala si nu cred ca un cadru didactic ce se afla pentru prima oara la catedra ar face fata unei asemenea provocari. Nu din punct de vedere al pregatirii intelectuale ci psihologic si pedagogic vorbind. Am citit inainte de inceputul anului scolar ca "faimoasa", cum i-ati mai spus, sa fie preluata de personalul cu oarece experienta in predare, am observat insa ca nu s-a si procedat asa.
10Lauram
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mai 2012, 13:37

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde verona_m » 25 Ian 2013, 01:22

karmagalati scrie: Dupa parerea mea, faptul ca au "impartit" perioada de invatare a alfabetului in doua ( clasa pregatitoare - literele de tipar si clasa I - literele de mana) e un lucru bun pt copii. In clasa pregatitoare ei "se joaca" cu aceste litere, fac cunostinta cu ele, le pipaie, le contureaza, le scriu... totul se face treptat, fara sa-i constrangem, fara sa li se para o corvoada activitatea de invatare... Nu-i vorba de CE invata in plus, ci CUM asimileaza aceste cunostinte. E o trecere usoara pt copii.... Si cred ca e nevoie si de o perioada in care sa se consolideze/ aprofundeze/ evalueze cunostintele acumulate.
Iar copiii de nivel mediu si ridicat ( de care ati amintit) nu vor avea de pierdut nici ei, pt ca este recomandat ca invatatorul sa lucreze diferentiat ,in raport cu posibilitatile fiecarui copil.

Faptul ca au impartit perioada in 2 nu e o tragere de vreme? Nu mi-ati raspuns - noi, si generatiile de pana acum, invatam alfabetul intr-un an. Ei, care citesc mai repede (bine, poate nu toti), pt ca sunt obligati de TV, calculator etc, o vor lalai... 2 ani?
Si daca ar fi asa, de ce nu este totusi numita clasa I?
Am mai spus, de ce, daca nu invatau toti literele in clasa I, nu s-a diluat programa pt clasa I si a II-a, la care se adauga scaderea nr de copii/clasa? Cred ca progresul ar fi fost mai evident...
copiii de care vorbeam se vor lasa mai repede pe tanjeala... pt ca pot asimila mai mult si nu primesc atata informatie cat pot...
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Re: Clasa 0 - impresii, sugestii, probleme....etc....

Mesajde alinalazar » 25 Ian 2013, 07:43

Acei sustinatori infocati ai clasei pregatitoare stiu care era programa pentru grupa pregatitoare? Sa citeasca postarea de putin mai sus (10Lauram)!
Fiica mea este acum in clasa I si pot spune, fara nicio ezitare, ca la gradinita a invatat literele de tipar, cifrele, calcule simple...totul sub forma de joaca! De ce credeti ca acum, in clasa pregatitoare, invata altfel, mai modern? Daca educatoarea este un cadru didactic dedicat meseriei-cum sunt majoritatea- nu vad rolul clasei pregatitoare la scoala.Sa fie obligatorie dar la gradinita!
alinalazar
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Apr 2012, 20:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori