Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde manu74 » 13 Ian 2013, 13:57

Va scriu in calitate de parinte si cadru didactic. Fiul meu este nascut in 2 octombrie 2006 si este in grupa pregatitoare la gradinita. La data de 1 septembrie 2013 va avea 6 ani si 11 luni.Pot eu sa-mi inscriu copilul in clasa I ?
Ultima declaratie a D-nului ministru spune ca , " clasa 0 este obligatorie pentru invatamantul primar". Copilul meu va fi nevoit, contrar vointei mele, sa urmeze clasa 0?
A II-a problema pe care o ridic, ca si cadru didactic: In scoala mea din mediul rural nu exista in anul scolar 2012-1013 clasa 0( invatamantul primar se realizeaza la simultan de 4 clase in cinci scoli din comuna ). In anul scolar 2013-1014 o sa avem clasa I, iar peste cinci ani clasa a V-a?
Aceasta situatie nu este singulara, invatamantul de la tara se confrunta cu probleme diverse. Deciziile trebuie sa fie nuantate, in functie de particularitatile locului.
Imi doresc sa fiu sprijinita in acest demers de a informa si convinge institutiile de conducere ca luarea unor decizii " ad litteram" pot afecta sute, poate chiar mii de copii.
Va multumesc.
manu74
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Mar 2008, 16:27

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde manuelanicorescu » 13 Ian 2013, 17:46

Cred ca ar fi trebuit sa inscrieti copilul anul acesta la clasa pregatitoare, la 5 ani si 11 luni, se putea cu evaluare psihologica si sunt sigura ca trecea cu brio. Anul acesta nu se fac inscrieri la clasa I, ci doar la pregatitoare. Stiu cazuri de familii asemanatoare care acum le pare rau ca nu au facut asa sau cazuri care la 6 ani si 10 luni au inscris copilul la pregatitoare si acum ar fi vrut la clasa I.
Cum sa nu aveti in intreaga comuna clasa pregatitoare in 2013? Nu e nici un copil cu varsta necesara?
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde manu74 » 13 Ian 2013, 21:46

Nu am inscris copilul la clasa 0 pentru ca, sincer, nu am avut incredere in viabilitatea acestei " reforme". Nu am vrut ca fiul meu sa fie un cobai.Aceasta parere au avut-o si alti parinti. Cred in continuare ca statutul acestei clase se va modifica. Faceti, va rog, un exercitiu de imaginatie: Legea educatiei din 2011 prevede invatamantul obligatoriu de 10 clase ( 5 primar si 5 gimnazial). Dar noua conducere a precizat ca o sa ramana clasa a IX-a la liceu. Ce facem cu aplicarea ei? Nu cumva aceasta clasa 0 va ramane pana cand legea va fi modificata? Ce o sa se intample cu cei care fac clasa 0? Cum va arata gimnaziul si mai apoi liceul pentru ei?
Cat despre situatia la nivelul unitatii de invatamant ( cu p.j.)lucrurile stau cam asa : sunt 3 scoli gimnaziale si 8 primare ( dintre care 5 cu simultan I-IV si s-a spus ca nu este posibil sa functioneze simultan de 5 clase). Clasa 0 functioneaza la doar doua dintre ele( nu este si cazul scolii unde este fiul meu si unde predau). Prin urmare va trebui ca de la anul sa-mi duc copilul intr-o alta scoala.
manu74
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Mar 2008, 16:27

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde bacanuflorin_ph » 14 Ian 2013, 07:32

Este obligatorie clasa pregatitoare.Este prima clasa din ciclul primar.Din cate stiu eu, nu se pot inscrie copiii in clasa I fara sa fi trecut prin clasa pregatitoare
bacanuflorin_ph
 
Mesaje: 5
Membru din: 01 Oct 2007, 14:23

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde mercur_03c » 14 Ian 2013, 15:00

BUNA ZIUA.
Dragi parinti ,nu mai ascultati parerile tuturor celor neavizati, unde-i lege nu-i tocmeala. D-l Ministru Pricopie a spus clar, CLASA PREGATITOARE ESTE OBLIGATORIE. Nu va amagiti degeaba.Aveti incredere ca totul va fi spre binele copiilor d-voastra.
Si va vorbesc in cunostinta de cauza fiind in sistem, am urmat cursul de formare ICOS in acest domeniu si credeti-ma copiii nu au de cat de castigat. Discutia ar fi mult mai ampla pe aceasta tema , dar ma rezum doar la atat cu speranta ca ati inteles ce am vrut sa va spun .MULT SUCCES.
mercur_03c
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Aug 2007, 18:40

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde gaudetaaaa » 14 Ian 2013, 16:29

vDin toate informatiile trimise de minister este clar: CLASA PREGATITOARE este OBLIGATORIE. Face parte din INVATAMANTUL PRIMAR.Nu se poate sari peste ea. Indiferent de varsta copilului trebuie sa urmeze aceasta clasa.
gaudetaaaa
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mar 2012, 17:32

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde mihai_constantin » 14 Ian 2013, 17:39

dar,totusi unde ramane clasa 0 la scoala sau gradinita?sa inteleg ca anul acesta 2013 nu vor mai fi incrieri in clasa 1.
mihai_constantin
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Oct 2012, 01:45

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde bluestar » 14 Ian 2013, 18:33

Aceasta lege a fost propusa de un ministru a carei fetita a fost inscrisa la clasa I . In Germania. Nu in Romania, unde sunt atatea scoli si gradinite , vai mama lor, unde numarul cadrelor calificate "creste" vertiginos in jos, unde salariile dascalilor sunt extrem de "prospere"....
In localitatea mea, anul scolar incepuse de 2 saptamani dar mai lipseau 4 invatatori. sI doua educatoare trebuiau sa-si caute locuri de munca.
Conducerea trebuia sa faca minuni pentru a improviza spatii pentru cele doua clase 0.
Daca se mergea pe vechea organizare era atat de rau?
De asta se pica la bac intr-o veselie? Ca elevii nu au frecventat clasa 0???
Daca era o metodologie diferita, nu era mai indicat sa mearga educatoarele la perfectionare ?
Ce vor face , si ma refer numai la spatii, atunci cand clasa a IX-a va fi luata liceului?

Alti bani, alta nebunie!!!!!!!!!
bluestar
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Oct 2009, 19:41

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde gaudetaaaa » 14 Ian 2013, 18:50

Astazi, am auzit pe un post TV, ministrul inv. vrea clasa pregatitoare la scoala, iar Victor Ponta , la gradinita.Pana se vor lamuri ei, noi ramanem la amintirea unui invatamant de calitate , la cele mai frumoase rezultate, si la dorinta de a face tot ce putem in aceasta tara minunata.
gaudetaaaa
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mar 2012, 17:32

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde sportiv » 14 Ian 2013, 22:33

N-are importanță LOCAȚIA, stimați colegi! Clasa pregătitoare(0 este mulțime vidă,fără niciun element,deci nu există) FACE PARTE ,DUPĂ LEGE , DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR ȘI OBLIGATORIU!Niciodată în România învățământul preșcolar n-a fost obligatoriu,cum, de altfel, nici în legea în vigoare nu este!
Clasa pregătitoare cu clasa a IX-a, care va fi adusă la gimnaziu, va face ca înv. OBLIGATORIU de 10 ani să se realizeze ! L1/2011 spune că până în 2020 se va generaliza înv. obligatoriu de 12 ani ! Vă sună, cumva, cunoscut!??? :oops:
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde dorelia » 15 Ian 2013, 16:56

gaudetaaaa scrie:vDin toate informatiile trimise de minister este clar: CLASA PREGATITOARE este OBLIGATORIE. Face parte din INVATAMANTUL PRIMAR.Nu se poate sari peste ea. Indiferent de varsta copilului trebuie sa urmeze aceasta clasa.

Foarte corect,clar si concis.Daca si la niveluri mai inalte s-ar gandi si-apoi s-ar actiona conform LEGII,n-ar mai fi atata"bulibaseala"....(scuze!)nu am gasit chiar acum un termen mai sugestiv.
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde dorelia » 15 Ian 2013, 17:07

sportiv scrie:N-are importanță LOCAȚIA, stimați colegi! Clasa pregătitoare(0 este mulțime vidă,fără niciun element,deci nu există) FACE PARTE ,DUPĂ LEGE , DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR ȘI OBLIGATORIU!Niciodată în România învățământul preșcolar n-a fost obligatoriu,cum, de altfel, nici în legea în vigoare nu este!
Clasa pregătitoare cu clasa a IX-a, care va fi adusă la gimnaziu, va face ca înv. OBLIGATORIU de 10 ani să se realizeze ! L1/2011 spune că până în 2020 se va generaliza înv. obligatoriu de 12 ani ! Vă sună, cumva, cunoscut!??? :oops:
Toate bune!

Foarte corect si argumentat! Cat despre explicatia cu "clasa 0"...se mai poate vorbi!? Si-atunci ce ne facem ca multe dintre prioritatile" guvernelor"sunt de ordin 0(zero)?!!
O mai dam putin..pe gluma!
Numai bine!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde final_nov » 16 Ian 2013, 15:41

Clasa 0 este cea mai mare prostie posibila....
final_nov
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Ian 2013, 14:42

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde sportiv » 16 Ian 2013, 19:36

Clasa 0 este cea mai mare prostie posibila....

De regulă,cei ce intervin, aduc argumente!Eu cred că nu lucrati în sistem- sigur,nu vă cunosc,deci nu am argumente! :D
P.S Este în lege,bună ori rea, orice lege trebuie aplicată! (Fie că ne convine, ori nu!) :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce facem cu copiii nostri? Este clasa 0 obligatorie?

Mesajde bluestar » 17 Ian 2013, 20:30

sportiv scrie:N-are importanță LOCAȚIA, stimați colegi! Clasa pregătitoare(0 este mulțime vidă,fără niciun element,deci nu există) FACE PARTE ,DUPĂ LEGE , DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR ȘI OBLIGATORIU!Niciodată în România învățământul preșcolar n-a fost obligatoriu,cum, de altfel, nici în legea în vigoare nu este!
Clasa pregătitoare cu clasa a IX-a, care va fi adusă la gimnaziu, va face ca înv. OBLIGATORIU de 10 ani să se realizeze ! L1/2011 spune că până în 2020 se va generaliza înv. obligatoriu de 12 ani ! Vă sună, cumva, cunoscut!??? :oops:
Toate bune!


Dar ce te faci cand multe legi incalca drepturile cetatenilor, cand , chiar si cei care le decreteaza, le incalca grosolan? Cand sunt votate orbeste, fara sa le analizeze ?
Sunt o multime de localitati in tara , unde elevii , impreuna cu parintii, "incalca legea" si frecventeaza cursurile sezonier.
Mie, mi se pare incredibil, ca o persoana, venita de pe alte meleaguri cu o economie de invidiat, si care nu avea nici o tangenta cu invatamantul prescolar, printr-o intamplare este uns ministru, si uitand in ce saracie ne scaldam, impune o lege atat de controversata.
Imi amintesc, cu indreptatita suparare, cum ex-ministru declara "copiii la clasa 0 invata prin joc numere, litere."
Dar ce fac educatoarele la gradinita? Nu prin joc ii invata pe cei mici tainele numerelor si a calculelor? Nu prin joc descifreaza misterul literelor?
Este trist ca o asemenea persoana, are liber sa emita enormitati si sa le ridice la rang de lege.
Nu vad diferente apreciabile intre programa clasei 0 si a grupei pregatitoare.Da, este o diferenta: la clasa 0 au mai multe caiete de lucru, majoritatea cumparate din banii parintilor.
Repet: existenta grupei pregatitoare era motivul rezultatelor dezastruoase de la bac?
-trecerea clasei a IX-a la gimnaziu ii va motiva pe elevi si pe profesori spre obtinerea rezultatelor bune si foarte bune???
bluestar
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Oct 2009, 19:41

Următorul

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori