Atestat de predare limba franceza / religie in inv. primar

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Atestat de predare limba franceza / religie in inv. primar

Mesajde cris1mac » 01 Noi 2012, 21:40

Sunt un invatator care a absolvit liceul pedagogic si care a dat examen pt. obtinerea atestatului de predare a limbii franceza la cls. I-IV. Acest atestat a fost valabil doar 3 ani . Ce se poate face pentru a prelungi valabilitatea acestuia ??? In prezent predau aceasta limba la clasa benevol , ca facand parte din norma desi stiu ca nu face parte din norma invatatorului .
cris1mac
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Iun 2012, 09:44

Re: Atestat de predare limba franceza / religie in inv. prim

Mesajde elena19y » 02 Noi 2012, 14:16

Buna ziua, ati putea merge la Universitate si mai dati un examen de atestat sau va inscrieti la o facultate de profil. Oricum daca predati la clasa orice limba straina va intra in norma de 18-22 ore, daca sunteti la sectia romana. Daca sunteti la sectia maghiara, atunci veti fi platit cu ora pt orele de limba romana care depasesc 18, respectiv 3, 4, 5....
elena19y
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Iun 2011, 08:46

Re: Atestat de predare limba franceza / religie in inv. prim

Mesajde mariairinabotezatu » 03 Noi 2012, 09:29

Ştie cineva unde este prevăzută în lege valabilitatea acestui atestat? Mulţumesc frumos!
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Re: Atestat de predare limba franceza / religie in inv. prim

Mesajde sportiv » 03 Noi 2012, 20:48

Eu n-am găsit în lege, că ar avea o anumită perioadă de valabilitate! Dacă are 3 ani ,eu în clasa a IV, nu mai ,,știu ce să fac” :oops: Nu am auzit ca un atestat să fie valabil doar o anumită perioadă_ pe la taximetriști doar,dar îl cere poliția , este explicabil,e nevoie de....!(Oare și la noi?)
Scuze,dacă n-ai înțeles nimic!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Atestat de predare limba franceza / religie in inv. prim

Mesajde viocro » 04 Noi 2012, 10:33

Dacă este vorba de atestatele obţinute prin cursurile Cambridge sau Bullats, atunci este adevărat că acestea sunt valabile doar trei ani, după care se consideră că trebuie reînnoite. Dar nu ştiam că acestea dau dreptul la a preda ca profesor. Aceste cursuri îţi permit să te angajezi într-o ţară unde se vorbeşte respectiva limbă - ceva de genul reconversiei profesionale.
Este însă posibil să existe la noi şi o nişă într-o lege, prin care să fie şi un fel de "permis" de predare în şcoală a limbii respective.
Doar o persoană avizată, formator de exemplu pentru aceste cursuri, poate explica, aşa - pe cale orală, din ce am auzit fiecare - nu este concludent (mă includ şi pe mine aici).
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Atestat de predare limba franceza / religie in inv. prim

Mesajde mariairinabotezatu » 05 Noi 2012, 09:40

Nu mă refeream la atestatele Cambridge. Mă interesează atestatele obţinute la absolvirea Liceului Pedagogic, în baza cărora pot preda religia ortodoxă şi limba franceză la clasele primare. Mi se pare lipsit de logică să le poţi utiliza doar 3 ani şi chiar sunt curioasă dacă există o bază legală în acest sens. Eu nu am găsit-o!
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Re: Atestat de predare limba franceza / religie in inv. prim

Mesajde lidia_78 » 24 Noi 2012, 15:18

Sunt educatoare, absolventa de Liceu Pedagogic (din Iasi), si acum 3-4 ani am solicitat eliberarea atestatului de religie de la secretariatul liceului (nu l-am ridicat atunci cand am absolvit - acum 16 ani - nici nu mi-a trebuit). Ce vreau sa spun este ca, de la secretariat mi s-a precizat faptul ca atestatul are valabilitate permanenta si-l pot utiliza fara pb, fara grija de a-l reinnoi (am sustinut si lectie finala si testare scrisa in vederea obtinerii acestuia).
lidia_78
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Iul 2008, 11:01


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori