Relatiile profesorului de educatie fizica cu colegii ...

Relatiile profesorului de educatie fizica cu colegii ...

Mesajde pytzy92 » 11 Ian 2005, 22:59

Incep, prin a ura la toata lumea multa,multa putere de munca in noul an si multa, multa sanatate.De ce acest subiect?Sunt profesor de educatie fizica la o scoala generala si vreau sa adresez o intrebare la toate cadrele didactice care au cont pe "didactic":credeti ca profesorul de educatie fizica este marginalizat,dat la o parte,de catre colegii din cancelarie?Va multumesc si astept comentariile dumneavoastra.
pytzy92
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Ian 2005, 05:03

Re: Relatiile profesorului de educatie fizica cu colegii ...

Mesajde emil » 11 Ian 2005, 23:43

pytzy92 scrie:Incep, prin a ura la toata lumea multa,multa putere de munca in noul an si multa, multa sanatate.De ce acest subiect?Sunt profesor de educatie fizica la o scoala generala si vreau sa adresez o intrebare la toate cadrele didactice care au cont pe "didactic":credeti ca profesorul de educatie fizica este marginalizat,dat la o parte,de catre colegii din cancelarie?Va multumesc si astept comentariile dumneavoastra.

Eu cred ca profesorul de educatie fizica este un om ca toti oamenii, un coleg ca toti colegii. Si mai cred in importanta disciplinei pentru a educa un elev sanatos din toate punctele de vedere. Pentru noi toti, este important sa ne facem datoria si sa ne intelegem menirea.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mariro » 12 Ian 2005, 02:13

pytzy92,
felicitari pentru primul tau mesaj si multumim pentru urari! Eu cred ca profesorul de educatie fizica este un profesor ca oricare alt profesor: de limba romana, geografie sau matematica... Are rolul sau important in formarea si dezvoltarea copilului; si ca sa-ti raspund la intrebare: nu este marginalizat profesorul de educatie fizica, decat daca vrea el sa fie! Eu am cunoscut pana acum, trei profesori de educatie fizica ce sunt sau au fost directori de scoala! Iti doresc succes in activittea ta si sa auzim numai de bine!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde marikaj » 12 Ian 2005, 10:10

cum a scris si mariro un profesor (nu conteaza ce materie preda) este marginalizat daca vrea sa fie marginalizat. Pe toti profesorii de ed. fizica pe care i-am avut profesori sau colegi au fost oameni veseli, saritori, comunicativi. Se intampla insa sa avem profesor de religie (socio-umane) care nu intra in cancelarie decat in ocazii foarte rare, si nu prea comunica nimic celorlati colegi care predau la clasa.
La ora actuala, relatia mea cu profesorul de educatie fizica din scoala este cu totul mai deosebita, suntem diriginti la clase paralele a VIII-a (a doua serie) si avem deja experienta muncii de peste vara in ce priveste Testarea Nationala.
Dar este un om care se implica in majoritatea activitatilor scolare si extrascolare.
Pana la urma nu este nimeni marginalizat, chiar si colegii care ar dori sa se auto-marginalizeze nu sunt lasati de colectivitate sa faca acest gest. Avem acel consiliu al clasei care ne pune in situatia de a tine in permanenta relatia cu colegii care predau la clasa, macar dupa ora de sport tot intreb cum s-au comportat elevii, avand si copiii cu probleme.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde catelutza » 12 Ian 2005, 14:16

Relatiile de cancelarie sunt mai bune sau mai putin bune in functie de om si nu de disciplina pe care o preda.
Eu, personal, am fost si sunt in relatii foarte bune cu toti colegii de ed. fizica. Dar, pentru ca unii dintre ei petrec mult timp pe teren sau la sala de sport, par mai "distanti" si greu abordabili pentru cativa colegi. Nu cred ca exista cancelarie doar cu relatii cordiale. :wink:
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Re: Relatiile profesorului de educatie fizica cu colegii ...

Mesajde efodorean » 12 Ian 2005, 20:15

pytzy92 scrie:Incep, prin a ura la toata lumea multa,multa putere de munca in noul an si multa, multa sanatate.De ce acest subiect?Sunt profesor de educatie fizica la o scoala generala si vreau sa adresez o intrebare la toate cadrele didactice care au cont pe "didactic":credeti ca profesorul de educatie fizica este marginalizat,dat la o parte,de catre colegii din cancelarie?Va multumesc si astept comentariile dumneavoastra.


:lol: Bine ai venit in cancelaria noastra!

Sincer,nu cred ca profesorul de Ed.fizica este marginalizat in vreun fel de catre colegii de cancelarie.
In majoritatea scolilor,profesorii de Ed.fizica sunt oamenii de baza ai scolii.Ei sunt cei care se ocupa de organizarea festivitatilor de deschidere,de organizarea numeroaselor concursuri si excursii scolare.Intr-un cuvant mai plastic,as indrazni sa spun ca, sunt "sarea"necesara.Ei sunt oamenii veseli care stiu intretine atmosfera si numai prin faptul ca nu sunt "stresati"de rezultatele pe care le obtin elevii la examene,la teze,...

Din pacate saracia in care traim nu ne permite sa acordam importanta cuventita sportului,miscarii,atat de necesare unui trup sanatos,care sa poarte o minte sanatoasa. :lol:

Am o vechime de 31 de ani in invatamant,dar, de la inceput am acordat atentia cuvenita acestei discipline scolare. Am mai spus,cu alta ocazia,ca invatatoarele sunt chemate sa-i educe pe elevi sa indrageasca si sa respecte aceasta disciplina de invatamant.

Un copil care practica de mic,cat mai multe sporturi,nu neaparat performanta!,va reusi sa se integreze cu mai mare usurinta in orice colectivitate noua,va fi mai rezistent la efort fizic si intelctual , va fi mai disciplinat , si,de ce nu,va fi mai fericit!

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde gina » 15 Ian 2005, 20:09

Vreau sa urez si eu un " Bun venit" in cancelaria noastra lui pytzy92.
Sunt de acord cu tot ce au spus colegii mei in privinta importantei profesorului de sport si, as mai adauga ca nici nu as putea concepe sa nu aiba ore de sport elevii. Cred ca are un mare rol in dezvoltarea unui elev nu numai din punct de vedere fizic ci si din punct de vedere psihic: dezvoltarea atentiei, concentrarii, stapanirii de sine si multe altele pe care nu le mai enumar.
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 16 Ian 2005, 17:14

Pentru ca ma simt cu musca pe caciula (nu stiu daca pitzi a citit subiectul "Medii ciudate" si apoi s-a gandit sa arunce intrebarea sa) vreau si eu sa imi exprim parerea, care de altfel este ca a tuturor celor de mai sus, ca profesorii de sport sunt la fel ca toti profesorii, poate doar datorita faptului ca petrec mai mult timp pe terenul sau in sala de sport si mai putin prin cancelarie s-ar putea crea impresia unei "marginalizari", dar nu cred ca in realitate este vorba de asa ceva.
Ai motive sa crezi ca profesorii colegi ai tai "te dau la o parte"? Poate ne dai un exemplu...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Multumesc...

Mesajde pytzy92 » 22 Ian 2005, 16:50

Va multumesc ptr raspunsurile data la tema: "Relatiile profesorului de educatie fizica cu colegii ... " si sper ca vom mai dezbate si alte teme in viitor.Cu respect Pytzy92. :)
pytzy92
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Ian 2005, 05:03

Mesajde raluca_gabriela » 23 Apr 2005, 00:52

Cat am fost eu in clasele primare.....doamna invataoare in loc sa fac educatia fizica, educatia plastica, lucru manual si muzica....faceam numai matematica, si lb romana.......ca sa nu mai spun ca problemele la noi in clasa si nu numai se rezolvau cu violenta. :( ....sper ca nu se mai prctica si in ziua de azi.
"Calitatea de psiholog devine universal umana." (Vasile Pavelcu)
Avatar utilizator
raluca_gabriela
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Apr 2005, 03:02
Localitate: Focsani

Mesajde mariro » 23 Sep 2005, 15:07

Si baiatul meu a patit la fel la I-IV, dar chiar si la clasele V-VIII; am sa regret toata viata ca nu am obiectat la sedintele cu parintii... :(
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Relatiile profesorului de educatie fizica si sport cu colegi

Mesajde dvg2005 » 11 Dec 2005, 15:38

Relatiile profesorului de EDUCATIE FIZICA SI SPORT si scriu asa pentru ca sunt multi colegii de ai nostrii de la toate disciplinele care nu cunosc titulatura corecta a acestei discipline, ar trebui sa fie niste relatii normale, colegiale.Dar avand in vedere ca la toate discplinele sunt cadre didactice care nu au ce cauta in sistem se intampla ce se intampla.Se vorbeste in multe cazuri ca profesorul de e.f.s. nu ar fi la fel de bine pregatit ca alti profesori, fapt total fals!
In scurta mea cariera am intalnit tot felul de idioti din toate disciplinele, asa ca m-am impacat cu ideea ca mereu vor fi unele persoane care vor crea in mod artificial diferente intre profesorii de e.f.s. si ceilalti. [/url]
dvg2005
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Dec 2005, 15:21

prof. de ed.fizica ,prietenul elevilor

Mesajde maia » 10 Mar 2006, 19:33

Profesorul de ed.fizica este deschis,marea majoritate fosti sportivi de performanta iubesc elevii si sunt prietenii lor.
Ei sunt aceia care asigura dezvoltarea fizica a elevilor ii educa in spiritul competitiei si dezvolta pe parcursul orelor de ed.fizica relatii de colaborare ,prietenie,intrajutorare si buna intelegere lucruri care ii ajuta si la celelalte ore.
Depinde foarte mult de pastrare a spiritului fair-play in fata elevilor.
Elevul trebuie sa vada in profesorul de ed.fizica parintele lui,pe prietenul lui mai mare si pe omul care intotdeauna il va ajuta si-l va intelege.
Participarea cu echipele reprezentative la competitii sudeaza si mai mult relatia prof-elev.
Nu sunt de acord cu ideea ca prof.de ed.fizica este ,,un handicapat" un redus si un marginalizat.
Ei sunt cei mai buni organizatori,gospodari si cu multe idei bune pt scoala.
Eu am fost director de scoala si am fost respectata pentru calitatile mele nu numai ca manager dar si ca om si am fost in tot acel timp COLEGA profesorilor dand mult credit tinerilor pe care i-am sustinut in proiectele lor,i-am promovat in Consiliul de administratie si i-am incurajat
ca tineri diriginti,am vb mult cu ei si le-am ascultat parerile luand ceea ce era bun din felul cum vedeau ei rezolvarea unei probleme.
Ca fosta sportiva de performanta mi-a placut sa tin stacheta sus ,sa doresc pt scoala si pt colegii mei,elevii si parintii acestora performante si sa pastrez spiritul de competitie in limitele fair-play-ului.
Acum nu mai sunt director dar am aceeasi relatie cu colegii,sunt consultata in luarea multor decizii si ma simt bine pt faptul ca functia nu m-a schimbat si revenind in randul colegilor ma bucur de acelasi respect.
Moralitatea ,verticalitatea si toleranta de care dau dovada ma fac sa am mult respect si din partea colegilor prof.de ed.fizica din oras si judet.
OMUL SFINTESTE LOCUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58


Înapoi la Educatie fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron