Conectare calculator - videoproiector

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Conectare calculator - videoproiector

Mesajde sfetnicul » 08 Oct 2008, 20:55

Didactic.ro este locul unde cei mai multi utilizatori sustin ideea folosirii calcualtorului si videoproiectorului frecvent la clasa.

Daca in privinta calculatorului am rezovat-o de mult, ba chiar cu brio, abia anul acesta voi avea un videoproiector al clasei si numai al clasei, cu sprijinul parintilor.

Problema apare in momentul in care vreau sa conectez eficient cele doua componente: calculatorul desktop si videoproiectorul.
Mai exact, as dori ca sa fie active atat monitorul de pe masa cat si videoproiectorul in acelasi timp dar si independente una de alta.

Versiunea in care semnalul pentru monitor iese din videoproiector cade pentru ca la inchiderea videoproiectorului se inchide si monitorul.

Ce solutii ar fi?
Exista placi video cu 2 mufe de iesire?
Pot conecta monitorul la alt fel de mufa de pe placa video?

Cine ma poate ajuta?

:)
Pana si SFetnicul poate avea nevoie de sfaturi
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde nada » 08 Oct 2008, 23:17

Calculatorul ar trebui sa fie prevazut cu doua mufe identice care sa permita atat conectarea monitorului cat si cea a videoproiectorului.
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Conectare calculator-videoproiector

Mesajde adimatu » 11 Oct 2008, 00:51

Placile video de generatie noua au doua iesiri pentru semnal. Le recunoasteti la prima vedere: una clasica (VGA) si una de forma dreptunghiulara (de regula de culoare alba) DVI.
- Daca monitorul este de tip CRT (clasic, gen TV, semnal analog), pentru conectarea videoproiectorului utilizati iesirea DVI (digital). Se gasesc cabluri care se potrivesc sau care convertesc semnalul.
- Daca monitorul este de tip LCD, de cele mai multe ori utilizati o conexiune DVI. Asadar pentru monitor veti folosi iesirea VGA.

Placile video mai "vechi" au o iesire VGA si una TV-out. Adica S-VGA, rotunda cu niste pini, asemanatoare celei de mouse sau una de tip RC asemanatoare cu vechile conexiuni de la apartul Video.

Daca mai aveti lamuriri, eventual am sa caut si niste poze.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Conectare calculator-videoproiector

Mesajde adimatu » 11 Oct 2008, 01:02

Revin si cu poza.
Am atasat documentul. Cred ca e mai usor asa.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Precizari

Mesajde sfetnicul » 12 Oct 2008, 20:25

Multumesc pentru ajutor dar lucrurile astea le stiam si eu.
Ce nu stiu este daca atunci cand conectez calculator + monitor (la mufa VGA) + videoproiector (la mufa S-VGA) pot functiona simultan ambele periferice in conditii normale, simultan sau pe rand. Adica daca placa video va suporta 2 periferice diferite pe 2 mufe diferite.

Multumesc. Oricum o sa incerc asa.
SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Comp si videoproiector

Mesajde ggg777x » 13 Mai 2009, 23:03

Buna,
Nu am inteles EXACT ce doresti. Sunt placile mai serioase de la NVIDIA care POT ... sa afiseze simultan aceeasi imagine sau doua imagini diferite.
Setarea se face din ClickDREAPTA pe ecran(desktop)/Properties si aici alegi Setting. Apare o imagine in care alegeti 1 sau 2 din Display ...(multiply display sau clone display)
ATENTIE cu modificarile ca va puteti trezi ca nu mai aveti iconite, bara de start, si mouseul.
Revin la NU AM INTELES. Vrei sa folosesti proiectorul ca sa CE?.
Conectarea videoproiectorului se face la desktop si din desktop duci cablu la monitor CAND AI NEVOIE SA AFISEZI...in rest opresti lumina de la proiector si atat. Daca vrei sa FIE AFISATA O PREZENTARE SI TU SA FACI ALTCEVA la monitor ... EU NU PREA CRED CA SE POATE...
Avatar utilizator
ggg777x
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Oct 2005, 19:58
Localitate: Timisoara

Videoproiector

Mesajde sfetnicul » 14 Mai 2009, 07:21

E un subiect foarte vechi. Am rezolvat intre timp. Am in clasa acum ceea ce imi doream, adica un videoproiector conectat la calculator, nu la monitor. Am avut o problema cu mufele pana am gasit un adaptor dar s-a rezolvat.

Cand il conectam la monitor, daca stingeam monitorul se stingea si videoproiectorul. Acesta era impedimentul.

Multumesc.
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Conectare calculator - videoproiector

Mesajde Roxette-M » 28 Aug 2012, 13:30

Bine v-am gasit!
Eu sunt noua pe aici..am si eu o intrebare, de unde procurati video-proiectoarele si cam la ce pret sunt ele.
Merci anticipat!
Roxette-M
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Aug 2012, 12:48

Re: Conectare calculator - videoproiector

Mesajde rofi3 » 28 Aug 2012, 14:10

Daca dati cautare cu google dupa "videoproiector" veti vedea ca sunt afisate foarte multe site-uri care le vand. Preturile sunt de la 1000 pana la 3000 .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Conectare calculator-videoproiector

Mesajde Justina19 » 15 Mar 2016, 14:52

adimatu scrie:Revin si cu poza.
Am atasat documentul. Cred ca e mai usor asa.
Justina19
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Sep 2015, 18:29


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator